Rynek suplementów diety jest wręcz zalany różnymi preparatami, które mają wspierać odchudzanie. Jednak warto sięgnąć po substancje, których działanie potwierdzono wieloma badaniami naukowymi i jest nie tylko bezpieczne, ale także ma pozytywny wpływ na zdrowie całego organizmu. Jakie suplementy naprawdę mogą pomóc w odchudzaniu?


Nadmierna masa ciała to nie tylko problem estetyczny, ale także przyczyna pogorszenia zdrowia. Dlatego zawsze warto podejmować walkę o szczupłą sylwetkę. Warunkiem koniecznym jest modyfikacja swojej diety i podjęcie regularnej aktywności fizycznej. Warto też wzbogacić jadłospis o różne substancje wspomagające utratę zbędnych kilogramów. Zgodnie z linkowaną podstroną takie właściwości ma np. kwas alfa-liponowy. Pomocna w odchudzaniu będzie też witamina D oraz błonnik pokarmowy. Zobacz, w jaki sposób mogą one przyspieszać redukcję!

Kwas alfa-liponowy

W świetle najnowszych badań, kwas alfa-liponowy (ALA) jest substancją o szerokim działaniu prozdrowotnym. Jej przyjmowanie zaleca się osobom chorującym na miażdżycę, cukrzycę oraz inne zaburzenia metaboliczne. Udowodniono, że ALA ma pozytywny wpływ na gospodarkę węglowodanową i insulinową. W uproszczeniu można stwierdzić, że poprawia transport energii do mięśni, przez co pomaga zmniejszać stężenie glukozy we krwi. Dzięki ograniczaniu produkcji chemeryny niweluje ryzyko otyłości i rozwoju związanych z nią chorób metabolicznych. Ma także wpływ na poprawę profilu lipidowego i unormowanie ciśnienia tętniczego krwi. Oprócz wskazań związanych z chorobami suplementację ALA powinny także rozważyć osoby odchudzające się oraz sportowcy.

Witamina D

Kolejną substancją, która ma bardzo wszechstronne działanie na organizm, jest witamina D. Według opinii specjalistów z Instytutu Żywności i Żywienia, jej suplementacja jest zalecana wszystkim Polakom – zarówno dorosłym, jak i dzieciom, niezależnie od pory roku. Zalecenia te są odpowiedzią na powszechnie występujące w populacji niedobory tej witaminy. Bardzo trudno jest dostarczyć jej prawidłowej ilości, stosując racjonalną dietę. Głównym źródłem, z którego pozyskuje ją człowiek, jest biosynteza pod wpływem promieniowania UV. Obecnie nie przebywamy już na słońcu tak często, jak robili to nasi przodkowie, dodatkowo chronimy się przed promieniowaniem UV za pomocą filtrów. To z pewnością główne przyczyny niedoboru tej witaminy. Jest ona odpowiedzialna np. za:

  • procesy odpornościowe organizmu,

  • wykształcenie mocnych kości,

  • zapobieganie otyłości i chorobom metabolicznym,

  • sprawne mięśnie,

  • regenerację neuronów.

Niedobory witaminy D przyczyniają się do rozwoju otyłości, dlatego osoby odchudzające się powinny zwrócić szczególną uwagę na jej suplementację.

Błonnik

Kolejną substancją jest popularny błonnik pokarmowy. Wspomaga on odchudzanie wielokierunkowo – pęczniejąc w żołądku, pomaga uzyskać uczucie sytości, reguluje pasaż jelitowy i poprawia proces trawienia. Odpowiednia podaż błonnika stanowi też profilaktykę raka jelita grubego. Jednak należy pamiętać, że duże spożycie błonnika znacznie zwiększa zapotrzebowanie na płyny. Może on również ograniczać wchłanianie niektórych leków.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku