Piękna, zdrowa, a także oczyszczona cera to marzenie wielu osób. Uzyskanie takiego efektu wymaga poświęceń oraz regularnej pielęgnacji. Często zwykły kosmetyk nie wystarcza i trzeba sięgnąć po produkt o intensywnym działaniu, czyli peeling z kwasem. Jak go stosować, by przyniósł najlepsze rezultaty?


Peeling kwasowy – co to jest?

Peeling kwasowy wyróżnia wysoka zawartość kwasów, między innymi: AHA, PHA, LHA. W przypadku zwykłych kosmetyków ich maksymalne stężenie to około 5 procent. Z kolei w tego rodzaju preparatach dochodzi nawet do 30 procent. Do najpopularniejszych kwasów stosowanych do peelingu chemicznego można zaliczyć:

  • mlekowy;

  • glikolowy;

  • salicylowy;

  • migdałowy;

  • jabłkowy;

  • laktobionowy.

Peelingi z kwasami najczęściej występują w formie żelu, emulsji bądź alkoholu. Wywołują one stan zapalny, ale w pełni kontrolowany i bezpieczny. Ich aktywność można sprowadzić do trzech kluczowych etapów, czyli: uszkodzenie, likwidacja i odbudowa komórek. Każdy z nich jest tak samo ważny i sprawia, że kondycja oraz wygląd cery znacznie się polepszają.

Jak działa peeling kwasowy? Za sprawą swoich właściwości rozpuszcza on mocno scalone warstwy komórek, dzięki temu skóra jest dogłębnie oczyszczona i w pełni wygładzona. Ponadto znakomicie zregenerowana oraz wypoczęta.

Rodzaje kwasowych peelingów

Można wyróżnić trzy warianty kosmetyków z kwasami. Najmocniejsze działanie wykazują głębokie i średnio głębokie peelingi, które docierają w głąb naskórka. Mniej intensywne są te powierzchniowe, ponieważ nie naruszają one żywych komórek, a jednocześnie stymulują i pobudzają nowe do szybkiego wzrostu.

Jak używać peelingu kwasowego dla najlepszych efektów?

Przed zastosowaniem produktu koniecznie trzeba sprawdzić, czy jest szczelnie zamknięty i ma aktualny termin ważności. Rodzaj kosmetyku i czas trwania pozostawiania go na twarzy trzeba dopasować do rodzaju cery i jej wrażliwości. Z reguły kosmetyk z kwasem zaleca się stosować raz w tygodniu. W pozostałe dni dobra praktyka to nakładanie preparatów, które skutecznie regenerują i nawilżają skórę na przykład z masłem shea lub ceramidami.

Peeling kwasowy należy nakładać na suchą i czystą skórę twarzy. Wystarczy niewielka warstwa, szczególnie gdy używany jest po raz pierwszy. Następnie powinno się odczekać od 2 do 10 minut, jednak najważniejsze, by kierować się zaleceniami producenta. Po upływie rekomendowanego czasu najlepiej przemyć twarz wodą i nałożyć łagodzący krem.

Co można zyskać, stosując peeling kwasowy?

Odpowiednio nałożony peeling kwasowy daje zachwycające efekty i znacząco poprawia stan cery. Przede wszystkim działa kojąco, a skóra jest doskonale nawilżona i pełna blasku. Co więcej, stosowany regularnie przyczynia się do redukcji przebarwień, a tym samym koloryt skóry wyrównuje się i pozostaje ona wygładzona.

Ponadto peeling kwasowy znakomicie złuszcza naskórek, oczyszcza skórę, a także przygotowuje ją na przyjęcie innych kosmetyków. Jego właściwości sprawiają również, że drobne zmarszczki na twarzy odchodzą w niepamięć.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku