Dla początkującej opiekunki w Niemczech wyjazd do pracy może być dużym przeżyciem. Wiąże się z nim duża dawka stresu i obaw, jak sobie poradzimy w nowej sytuacji. Gdy formalności są już za nami, pozostaje spakować walizkę – co, wbrew pozorom, też nie jest łatwe. Co warto ze sobą zabrać, by być dobrze przygotowanym na kilkutygodniowy wyjazd?

Dokumenty, karty płatnicze, bilety

Posiadanie dokumentów jest ważne podczas każdego wyjazdu. W przypadku podróży do pracy w Niemczech przyda się dowód osobisty, a także paszport, jeśli tylko go mamy. Jeżeli posiadamy prawo jazdy, a w ogłoszeniu o pracę wymagana była umiejętność prowadzenia samochodu – koniecznie je zabierzmy. Warto wziąć ze sobą również kartę do bankomatu, aby w razie czego mieć możliwość wybrania dodatkowych pieniędzy. Niezbędne będą też dokumenty podróży, które dostaniemy w agencji. Zdarza się, że opiekunowie pracujący w Niemczech organizują sobie transport samodzielnie. Wtedy potrzebny będzie bilet na przejazd. Spiszmy sobie też listę najważniejszych adresów i telefonów, w tym numer do firmy opiekuńczej, która nas zatrudniła.

Lekarstwa, recepty, dokumentacja medyczna

Jeżeli przyjmujemy na stałe jakieś leki, trzeba je mieć ze sobą. Dobrym ruchem jest pójście do lekarza i poproszenie o wypisanie lekarstw „na zapas” – tak, żeby na pewno ich nie zabrakło. W przypadku leczenia chorób przewlekłych weźmy ze sobą też dokumentację medyczną. Gdyby nasze zdrowie uległo pogorszeniu podczas zlecenia, będziemy mogli pójść do niemieckiego lekarza. Miejmy przy sobie też podstawową apteczkę z lekami przeciwbólowymi, plastrami opatrunkowymi czy lekami na niestrawność.

Urządzenia elektroniczne

Chodzi tu przede wszystkim o te gadżety, które ułatwiają opiekunce w Niemczech kontakty z bliskimi w Polsce. Jest to chociażby smartfon, laptop czy tablet. Zabierzmy ze sobą to urządzenie, z którego najbardziej lubimy korzystać i nie zapomnijmy o ładowarce. Dobrze będzie też skontaktować się z naszym operatorem telefonii komórkowej i zapytać, czy połączenia z zagranicy przypadkiem nie są dodatkowo płatne.

Rozmówki polsko-niemieckie i słownik

Nawet te osoby, które bardzo dobrze mówią po niemiecku, mogą czasem potrzebować podpowiedzi. Dlatego wrzućmy do walizki kieszonkowe wydanie słownika albo rozmówki, które zawsze będziemy mieć przy sobie. Przed wyjazdem możemy podszlifować podstawowe zwroty i słówka niemieckie, a także związki frazeologiczne, których nie można przetłumaczyć dosłownie.

Ubrania i kosmetyki

Co opiekunka jadąca do pracy w Niemczech powinna spakować do walizki? Przede wszystkim wygodne, niekrępujące ubrania, które nie utrudnią wykonywania codziennych obowiązków. Dobrze też mieć ze sobą jeden lub dwa bardziej eleganckie zestawy na specjalne okazje. Dostosujmy zabieraną garderobę do panującej aktualnie pory roku. Pamiętajmy też, do jakiego regionu jedziemy. W górach bywa bowiem chłodniej, niż na nizinach.

Zdarza się, że opiekunka w Niemczech może korzystać z dostępnych na miejscu kosmetyków. Rodziny seniorów udostępniają najczęściej podstawowe przybory, jak pasta do zębów, szampon i mydło. Jeżeli jednak czujemy się pewniej, mając własne kosmetyki, zabierzmy ich podróżne wersje. Walizka będzie lżejsza.

Opiekunka w Niemczech może mieć też przedmioty osobiste

Długotrwały pobyt za granicą wiąże się z tęsknotą za domem. Aby trochę ją złagodzić, dobrze jest zabrać ze sobą drobne przedmioty czy pamiątki, które będą przypominały o domu. Może to być książka napisana po polsku, ramka ze zdjęciem najbliższych, mała poduszka z własnej kanapy czy ulubiony kubek do herbaty.

Szukasz pracy w niemieckiej opiece? Sprawdź oferty dostępne na portalu SenioPort. Możesz też zamieścić własne ogłoszenie o poszukiwaniu zatrudnienia, a agencje same się z Tobą skontaktują. Zapraszamy!


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku