Dobrej jakości torebka ze skóry jest dla wielu kobiet dodatkiem na wiele lat. W momencie, gdy taka galanteria ulega uszkodzeniu, właścicielka może się obawiać, że ulubiona aktówka czy torba będzie musiała trafić na śmietnik. Nic bardziej mylnego! W tym artykule rozprawimy się z trzema najczęściej zadawanymi pytaniami dotyczącymi renowacji torebek!

 

Czy mogę naprawić torebkę samodzielnie?

Oczywiście, że tak! Musisz jednak zaopatrzyć się wcześniej w kilka istotnych środków, w tym w preparaty odświeżające czy tak zwane renowatory do skóry, które uelastyczniają ją, dodają blasku oraz niwelują drobne zarysowania czy podobne uszkodzenia mechaniczne.

Do samodzielnej renowacji nadają się akcesoria galanteryjne, które nie są bardzo zniszczone. Jeśli chcesz jedynie odświeżyć torebkę, powinnaś poradzić sobie z tym zadaniem nawet w jedno wolne popołudnie. Nieco więcej czasu, a także pieniędzy będziesz musiała poświęcić torbie nadającej się już tylko do gruntownej naprawy.

Czasem wystarczy nawet niewielka wprawa w szyciu czy podobnych pracach manualnych, by zająć się samodzielnie takimi naprawami, jak wymiana zamka czy zszycie naderwanych brzegów lub dna. Do takich czynności także jednak odpowiednio się przygotuj – w pasmanterii znajdziesz solidne igły przeznaczone typowo do obróbki skóry, a także dobrej jakości nici i dodatki. Odświeżeniu możesz również poddać wnętrze torby, czyli podszewkę. Możesz delikatnie przeprać ją ręcznie, a po wyschnięciu zszyć ewentualne ubytki.

Marzę o takiej samej torebce, ale w innym kolorze. Mogę sama go zmienić?

Czarna lub brązowa powierzchnia nie nadaje się z pewnością do domowego rozjaśniania i ponownego barwienia. Jednak wszystkie elementy wykonane z jasnej skóry (np. zamszowej) możesz spróbować zmodyfikować według własnego uznania. 

Do farbowania skórzanych torebek i innych elementów garderoby przeznaczone są specjalne preparaty barwiące. Oferowane w wielu odcieniach szybko i skutecznie odmienią wygląd ulubionej kopertówki czy listonoszki. Musisz jednak pamiętać, aby barwnik nakładać zgodnie z instrukcją podaną przez producenta. Zadbaj ponadto o dobre wysuszenie swoich skórzanych dodatków, by mocny pigment zawarty w preparacie nie przyczynił się do zabarwienia Twoich ubrań! Malowanie torebek może być zbyt trudne dla osób początkujących, dlatego jeśli nie masz wystarczającej wiedzy i umiejętności – udaj się do salonu.

Czy poważnie uszkodzona galanteria skórzana nada się jeszcze do renowacji?

Na szczęście tak, ale już niekoniecznie uda Ci się wykonać naprawę w domowych warunkach. Torebki, ale też buty czy inne akcesoria podobnego rodzaju możesz oddać do profesjonalnego salonu rzemieślniczego, który specjalizuje się właśnie w takich pracach renowacyjnych.

Dzięki odpowiedniej wiedzy oraz specjalistycznym urządzeniom i narzędziom Twoja ulubiona torebka może odzyskać swój pierwotny wygląd. Fachowiec zajmie się bowiem nie tylko usunięciem zarysowań czy wszyciem nowego zamka. Podda on renowacji także głębokie pęknięcia na powierzchni, zreperuje dno torby czy uszyje całkiem nowy pasek, doskonale pasujący odcieniem i stylem do torebki. Specjalista wymienić może ewentualne okucia czy inne metalowe elementy konstrukcji, a całość jest w stanie odświeżyć za pomocą preparatów przeznaczonych do użytku profesjonalnego. 

Renowacja torebek może odbywać się nawet wtedy, gdy mieszkasz na drugim końcu Polski! Wiele firm obracających się w tej branży oferuje swoim klientom obsługę wysyłkową – po przesłaniu torebki wycenione zostaną koszty jej naprawy, a po dokonaniu renowacji trafi ona znowu do Twoich rąk!


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

galanteria sk?rzana

Wersja do druku