Z nietrzymaniem moczu boryka się nawet kilka milionów osób w Polsce, z czego większość stanowią kobiety. Zależnie od ogólnego stanu zdrowia, trybu życia, a także stopnia nasilenia objawów inkontynencji, potrzebują one różnych produktów chłonnych pozwalających zachować higienę intymną i dobre samopoczucie mimo tak kłopotliwej dolegliwości. Jak wybrać tego rodzaju zaopatrzenie higieniczne? Dobór pieluchomajtek przy inkontynencji zależy od stopnia nietrzymania moczu, rozmiaru użytkownika i jego trybu życia

Pieluchomajtki dla dorosłych oraz różnego rodzaju wkłady urologiczne oferuje kilku producentów specjalizujących się w środkach chłonnych niezbędnych przy inkontynencji moczowej. Jedną z często wybieranych w tej sytuacji marek jest HARTMANN. Produkty spod tego znaku służą zarówno tym osobom, u których problem jest stosunkowo niewielki, przejściowy czy w początkowym stadium rozwoju (na przykład kropelkowe nietrzymanie moczu po porodzie, inkontynencja wysiłkowa), jak i pacjentkom obłożnie chorym (przy zupełnym braku kontroli nad pęcherzem). Aby prawidłowo dobrać pieluchomajtki, należy wziąć pod uwagę rozmiar, chłonność produktu oraz indywidualne potrzeby i przyzwyczajenia.

Zwróć uwagę na rozmiar produktu

Każdy produkt chłonny, aby skutecznie zabezpieczał higienę i nie przeszkadzał używającej go osobie, musi mieć odpowiednio dopasowany do anatomii kształt i rozmiar. Pieluchomajtki powinny być na tyle komfortowe w noszeniu, aby można było o nich na co dzień po prostu zapomnieć – tak samo jak o zwykłej bieliźnie. Źle dobrane – za duże bądź za małe – nie pełnią swojej funkcji i zniechęcają do ich stosowania. Nie mogą więc się zsuwać czy przekręcać, wymagać ciągłego poprawiania ani uciskać czy jakkolwiek ograniczać swobodę ruchów, powodując przy tym duży dyskomfort. Pieluchomajtki muszą dobrze przylegać do ciała, by utrzymywać szczelność, ale gwarantować jednocześnie możliwość łatwego ich zdjęcia na przykład w przypadku konieczności skorzystania z toalety. Kupując taki produkt, trzeba więc zwrócić uwagę na jego rozmiar i dobrać go odpowiednio do obwodu bioder i pasa. Na opakowaniach pieluchomajtek HARTMANN, poza oznaczeniem literowym, są także podane odpowiednie wielkości w centymetrach. Osoby, które pierwszy raz sięgają po takie środki higieniczne, mogą – dla pewności – nabyć na przykład po jednej sztuce z kilku rozmiarów i po wypróbowaniu ich zdecydować się dopiero ostatecznie na optymalny wariant.

Wybierz odpowiednią chłonność

Chłonność produktu to drugi bardzo istotny parametr decydujący o przydatności i komforcie higienicznym zapewnianym przez dany model pieluchomajtek. Źle dobrany do potrzeb poziom chłonności powoduje, że albo zbyt często trzeba wymieniać produkt na nowy, albo niepotrzebnie nosi się produkty przeznaczone na przykład dla pacjentów leżących – z ciężką inkontynencją. Ogólna zasada jest prosta – im bardziej nasilone jest nietrzymanie moczu, tym bardziej chłonne pieluchomajtki są niezbędne. Chłonność produktów HARTMANN i innych marek ilustruje liczba kropelek na opakowaniu. Jedna kropla wskazuje na stosunkowo niską chłonność, odpowiednią przy lekkiej inkontynencji, więcej kropel odpowiada inkontynencji umiarkowanej, która objawia się zwykle gubieniem moczu na przykład przy dużym wysiłku fizycznym, podczas silnego kaszlu, czy przy gwałtownych zmianach pozycji. Im więcej kropel, tym większa chłonność pieluchomajtek, co przekłada się na większą ilość moczu, którą mogą one przyjąć i bezpiecznie utrzymać, zapewniając przy tym użytkownikowi uczucie suchości. Najwięcej kropel (10) mają produkty polecane przy ciężkim i najcięższym stadium nietrzymania moczu (bezwiedne popuszczanie dużych jego ilości) oraz przeznaczone do stosowania na noc.

Pieluchomajtki MoliCare Premium Slip HARTMANN

Uwzględnij indywidualne przyzwyczajenia

Dobór optymalnego produktu chłonnego zależy też od indywidualnych upodobań i przyzwyczajeń osoby, która go używa lub jej opiekuna. Ci, którzy – mimo inkontynencji – prowadzą lub chcą prowadzić aktywny tryb życia, wybierają dyskretne, wygodne, elastyczne, miękkie, przewiewne pieluchomajtki HARTMANN, które nosi się prawie tak jak zwykłą bieliznę i które zapewniają silne poczucie bezpieczeństwa higienicznego. Można w nich nie tylko normalnie funkcjonować na co dzień, ale nawet uprawiać sport. To modele, które mają dodatkowe zabezpieczenia zapobiegające jakimkolwiek „przeciekom” i neutralizujące charakterystyczną woń amoniaku, która dla osób z inkontynencją jest bardzo krępująca. W przypadku użytkowników leżących, któzy wymagają opieki innych, wybiera się takie produkty chłonne, które nie tylko łatwo zmieniać (dzięki optymalnie zaprojektowanym zapięciom), ale które także na przykład sygnalizują (dzięki wbudowanemu w nie wskaźnikowi wilgotności) konieczność tej zmiany.

 ***

Przy wyborze pieluchomajtek czy anatomicznych wkładek chłonnych – zwłaszcza, jeśli ma to miejsce pierwszy raz – może pomóc ginekolog, farmaceuta w aptece lub przedstawiciel firmy HARTMANN – dystrybutora takiego zaopatrzenia higienicznego. Bardzo istotne jest, aby w przypadku inkontynencji stosować produkty przeznaczone właśnie do pochłaniania moczu, a nie zastępować je środkami używanymi przy menstruacji. Choć wyglądają niekiedy podobnie, znacznie różnią się właściwościami. Przy nietrzymaniu moczu tylko produkty specjalistyczne dają swobodę i pewność zabezpieczenia.Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku