Wśród osób, które zamierzają znaleźć zatrudnienie za granicą, bardzo popularnym rozwiązaniem jest opieka w Niemczech. Według obiegowej opinii jest to praca bardzo wymagająca, a rodziny oczekują całodobowej dostępności. Czy tak rzeczywiście jest? Sprawdźmy.

Niemieckie określenie pracy w opiece stwarza nieporozumienia

Praca w charakterze opiekun lub opiekunki jest w Niemczech nazywana „24 Stunden Pflege”, czyli „24 godziny na dobę”. Takie określenia można znaleźć chociażby w niemieckich ogłoszeniach dla opiekunek. W rezultacie wiele rodzin myśli, że zatrudniona osoba powinna pracować przez całą dobę. Jednak ten termin nie ma odzwierciedlenia w rzeczywistości. Zarówno prawo niemieckie, jak i polskie, nie widzi możliwości zatrudnienia pracownika na 24 godziny przez 7 dni w tygodniu. W Niemczech można pracować maksymalnie 60 godzin tygodniowo. W Polsce natomiast górna granica czasu pracy to 8 godzin dziennie i 40 godzin na tydzień (przy pięciodniowym tygodniu pracy). Możesz więc być spokojna. Pośrednicy z agencji opieki, takich jak Veritas, zapewniają, że wyżej wspomniane określenie to tylko skrót myślowy. Bardziej pasującą nazwą byłaby „opieka w środowisku domowym”. Nie warto więc traktować wyrażenia „24 Stunden Pflege” zbyt dosłownie.

Jak wygląda rzeczywistość opiekunki w Niemczech?

Fakty wyglądają następująco: osoba pracująca w niemieckiej opiece powinna pozostawać do dyspozycji podopiecznego. Oznacza to, że musi być gotowa do udzielenia pomocy lub do odpowiedzenia na potrzeby seniora. Może się zdarzyć, że osoba starsza będzie potrzebować wsparcia w nocy. Wtedy jednak na umowie powinna znaleźć się adnotacja na ten temat. Jeśli podopieczny nie oczekuje w danej chwili towarzystwa czy pomocy, opiekunka może zająć się innymi sprawami. Oczywiście powinna być w gotowości – ale niekoniecznie tuż obok seniora. Wiele opiekunek pracujących w Niemczech ustala z rodziną wolne dni czy godziny. W tym czasie osoba starsza pozostaje pod opieką kogoś innego, a Ty możesz wyjść na spacer, na kawę czy do kina. A kiedy wieczorem senior już uśnie, masz czas na czytanie książki, oglądanie telewizji lub rozmowę z bliskimi.

Opiekunka pracująca w Niemczech ma prawo do wolnej chwili

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, istnieje możliwość, by opiekunka miała wolne popołudnie czy nawet jeden dzień dla siebie w tygodniu. Wszystko zależy od możliwości rodziny seniora i od indywidualnych ustaleń. W tym czasie podopiecznym zajmuje się pielęgniarka albo ktoś z jego najbliższych. Warto też zapytać o opcję wolnych wieczorów w tygodniu. To istotne, gdyż właśnie wtedy opiekunka może skontaktować się z rodziną w Polsce czy po prostu odpocząć po trudach dnia. Pracując w opiece w Niemczech, masz też prawo do urlopu wypoczynkowego spędzonego we własnym kraju. Aby mieć pewność, że będzie ono respektowane, dobrze jest podjąć współpracę z renomowaną agencją.

Jeżeli rozważasz rozpoczęcie pracy jako opiekunka w Niemczech, pamiętaj o kilku rzeczach. Przede wszystkim kandydat na to stanowisko powinien cechować się empatią, wyrozumiałością, ale i konsekwencją w działaniu. Warto więc samemu odpowiedzieć sobie na pytanie, czy to praca dla mnie. I wreszcie: praca opiekunki jest specyficzna pod wieloma względami. Nie należy porównywać jej ze zwykłym zatrudnieniem na etacie. Może jednak dać wiele satysfakcji i spełnienia zawodowego.

Sprawdź więcej informacji na: Praca opiekunka Niemcy!


Najczęściej zadawane pytania


Jakie są korzyści i wyzwania związane z pracą opiekunki seniorów w Niemczech?

Opieka nad osobą starszą w większości przypadków wymaga posiadana odpowiedniego kursu lub przygotowania medycznego. Oczywiście wszystko zależy od tego w jakim wieku i stanie jest senior, jednak może się zdarzyć konieczność opieki nad osobą leżącą, co będzie wyczerpujące fizycznie. Niekiedy wyzwaniem dla osób, które chcą podjąć tego rodzaju pracę jest również język. Jeśli jednak znamy niemiecki, to przyjdzie nam się jedynie mierzyć z wyzwaniami dnia codziennego.

Jak najlepiej znaleźć pracę jako opiekunka seniorów w Niemczech?

Pracy w charakterze opiekunki osób starszych w Niemczech możemy szukać na własną rękę, np. lokalnie, jeśli chcemy wyjechać do konkretnego miasta i tam zamieszkać. Można również skorzystać z pomocy specjalnych agencji, które organizują takie wyjazdy do pracy. Pamiętaj jednak, aby sprawdzić opinie na temat takiego pośrednika zanim podejmiesz się pracy. Dużym źródłem ofert pracy również w tej dziedzinie jest także internet.

Czy praca opiekunki osób starszych w Niemczech jest ciężka?

Nie jest łatwo być opiekunem osób starszych w Niemczech. Niemiecki rząd dokonał pewnych zmian w systemie opieki społecznej, które wpłynęły na warunki pracy opiekunów. Jednak przede wszystkim musimy pamiętać, że jest to w wielu przypadkach bardzo ciężka praca fizyczna.

Na jaką pensję możesz liczyć jako opiekunka seniorów w Niemczech?

Średnia pensja opiekuna seniorów w Niemczech wynosi 1700 euro miesięcznie.

Czy pracę opiekunki w Niemczech można podjąć razem z zakwaterowaniem?

Opiekunowie seniorów w Niemczech nie zawsze są w stanie znaleźć zakwaterowanie blisko miejsca pracy. Może to prowadzić do długich dojazdów, co będzie męczące i kosztowne. Przyczyn tego jest kilka, takich jak brak dostępnych mieszkań lub duże zapotrzebowanie na mieszkania na niektórych obszarach. Najkorzystniej więc z punktu widzenia opiekunki będzie udostępnienie jej pokoju przez seniora, który ją zatrudnia i wspólne zamieszkiwanie. To opcja bardziej ekonomiczna i zdecydowanie praktyczniejsza.


Podobne artykuły:


Wersja do druku