UnoszÄ…ce siÄ™ w powietrzu pyÅ‚ki kwitnÄ…cych drzew i traw sprawiajÄ…, że wiosna i lato sÄ… trudnym czasem dla alergików. To wÅ‚aÅ›nie w tym okresie rodzice wielu maÅ‚ych dzieci po raz pierwszy obserwujÄ… u swoich pociech objawy uczulenia, nie zawsze jednak trafnie rozpoznajÄ…c problem.


Alergia wziewna powodowana jest nieprawidÅ‚owÄ… odpowiedziÄ… ukÅ‚adu odpornoÅ›ciowego na kontakt z substancjÄ… uczulajÄ…cÄ… przedostajÄ…cÄ… siÄ™ do organizmu przez nos lub usta. Do najczęściej spotykanych alergenów należą np. pyÅ‚ki roÅ›lin, ale też roztocza kurzu domowego, sierść zwierzÄ…t oraz zarodniki grzybów pleÅ›niowych. Dla osób zdrowych sÄ… one caÅ‚kowicie obojÄ™tne, jednak u alergików zawarte w nich biaÅ‚ka wywoÅ‚ujÄ… szereg reakcji zapalnych, takich jak nieżyt nosa z towarzyszÄ…cym mu zapaleniem spojówek, a nawet astma czy atopowe zapalenie skóry. Najpopularniejsze objawy alergii Å‚atwo jest pomylić z symptomami zwykÅ‚ego przeziÄ™bienia, np. wywoÅ‚anego inauguracjÄ… sezonu na wÅ‚Ä…czonÄ… klimatyzacjÄ™. WÅ‚aÅ›nie z tego powodu alergie nie zawsze sÄ… rozpoznawane na czas i wÅ‚aÅ›ciwie leczone. Co ważne, problemy tego typu zazwyczaj ujawniajÄ… siÄ™ już w dzieciÅ„stwie, jednak rzadko u maluchów najmÅ‚odszych. Kiedy zatem warto wykonać stosowne badania?

 

- Kiedy tylko zaobserwujemy u dziecka nawracajÄ…ce cyklicznie lub wystÄ™pujÄ…ce przez caÅ‚y rok objawy alergii, takie jak wodnisty katar, napadowe kichanie, zaÅ‚zawione i zaczerwienione oczy, czÄ™ste infekcje. Zazwyczaj jest to okoÅ‚o piÄ…tego roku życia, rzadko te symptomy pojawiajÄ… siÄ™ wczeÅ›niej. A nie ma sensu poddawać dziecka diagnostyce, gdy nie sÄ… widoczne typowe oznaki alergii. Testy majÄ… bowiem to do siebie, że u części osób zdrowych również dajÄ… wynik pozytywny. Dlatego pacjentów bezobjawowych nie bada siÄ™ w ciemno – mówi dr n.med. Marta KoÅ‚aciÅ„ska-Flont, specjalistka alergologii, ekspertka kampanii „Otwórz oczy na alergiÄ™”.

 

Co czeka potencjalnego alergika?

 

W ramach diagnostyki lekarz może zlecić wykonanie testów skórnych punktowych, a także tzw. panel wziewny, czyli oznaczenie przeciwciaÅ‚ klasy IgE dla 20 najbardziej typowych alergenów (m.in. pyÅ‚ków roÅ›lin i sierÅ›ci zwierzÄ…t). W sytuacji, gdy wykażą one alergiÄ™, należy niezwÅ‚ocznie wdrożyć leczenie oraz dziaÅ‚ania profilaktyczne.

JedynÄ… metodÄ… przyczynowego oddziaÅ‚ywania na chorobÄ™, jest tak zwane odczulanie, czyli podawanie niewielkich, kontrolowanych dawek substancji powodujÄ…cej nieprawidÅ‚owe odczyny, aż do czasu uzyskania tolerancji. Rodzice czÄ™sto pytajÄ…, w jakim wieku można poddać dziecko tej procedurze. - Także i w tym przypadku umownÄ… dolnÄ… granicÄ… jest 5 lat, przy czy nie chodzi o kwestie bezpieczeÅ„stwa. Kluczowa jest pewność, że mamy do czynienia z alergiÄ…. MuszÄ… wiec wystÄ™pować objawy, a ich podÅ‚oże powinno być potwierdzone w badaniach – wyjaÅ›nia alergolog.

Istotny jest też aspekt „wspóÅ‚pracy” maÅ‚ego pacjenta – mÅ‚odsze dzieci niechÄ™tnie poddajÄ… siÄ™ wszelkiego typu dziaÅ‚aniom medycznym. Aczkolwiek należy zaznaczyć, że wspóÅ‚czeÅ›nie odczulanie odbywa siÄ™ na wiele sposobów, w tym także maÅ‚o inwazyjnych. Wykonuje siÄ™ nie tylko iniekcje, ale też podaje specjalne krople czy tabletki podjÄ™zykowe.

 

Odczulanie da efekty za jakiÅ› czas, ale co teraz?

 

Warto jednak pamiÄ™tać, że odczulanie jest procedurÄ… dÅ‚ugotrwaÅ‚Ä… – czas oczekiwania na satysfakcjonujÄ…cy efekt może wynosić nawet kilkanaÅ›cie miesiÄ™cy, albo dÅ‚użej. Tymczasem, gdy pojawiÄ… siÄ™ mÄ™czÄ…ce symptomy, należy dziaÅ‚ać objawowo, tu i teraz. W przypadku uciążliwych objawów oczu, takich jak swÄ™dzenie i Å‚zawienie, bardzo dobrym rozwiÄ…zaniem jest stosowanie kropli do oczu z ektoinÄ… i kwasem hialuronowym (np. Ektin). Na czym polega ich dziaÅ‚anie?

- Badania pokazujÄ…, że ektoina stabilizuje bÅ‚onÄ™ tzw. komórek tucznych, które w kontakcie z substancjÄ… uczulajÄ…ca wydzielajÄ… histaminÄ™, odpowiedzialnÄ… za reakcje alergiczne. Natomiast dodatek kwasu hialuronowego poprawia parametry filmu Å‚zowego, nadajÄ…c mu Å›liskoÅ›ci, co uÅ‚atwia oczyszczanie gaÅ‚ki ocznej z zalegajÄ…cych alergenów. Krople te pomagajÄ… wypÅ‚ukać niepożądane substancje, przynoszÄ…c znaczÄ…cÄ… ulgÄ™ – mówi dr Marta KoÅ‚aciÅ„ska-Flont.

Warto szukać kropli z najwyższym profilem bezpieczeÅ„stwa, dziÄ™ki czemu praktycznie nie można ich przedawkować. Oznacza to, że w dowolnej iloÅ›ci mogÄ… być stosowane przez dzieci, a także kobiety w ciąży czy seniorów. W sytuacji wiÄ™c, gdy wystÄ…piÄ… silne i mÄ™czÄ…ce objawy, a nie ma czasu na wizytÄ™ u lekarza, stanowiÄ… one idealne antidotum, które można podać dziecku w każdej niemal chwili.


Najczęściej zadawane pytania


Jakie są najczęstsze przyczyny alergii u dzieci?

Alergia może wynikać z nieprawidłowości w diecie, nietolerancji pokarmowej, złej higieny, czynników środowiskowych, genetyki czy też z przedwczesnego urodzenia.

Co to jest terapia odczulajÄ…ca?

Terapia odczulająca to proces zmniejszania reakcji osoby na bodziec. Odbywa się to najczęściej poprzez stopniowe wystawianie osoby na kontakt z alergenem, aby organizm mógł nauczyć się sobie z nim radzić i nie reagować nadwrażliwością.

Jakie są najczęstsze alergeny u dzieci?

Do najpowszechniejszych alergenów zalicza się: roztocza, pleśń, zwierzęta, pyłek kwiatowy, dodatki do żywności, chemię domową, jajka, orzeszki ziemne, pszenicę czy mleko. Reakcja alergiczna może pojawiać się również po ukąszeniu przez owada.

Jak długo trwa proces odczulania?

Nie ma ustalonego czasu procesu odczulania. Jest on indywidualny, zależnie od intensywności alergii. U niektórych osób wystarczy kilka tygodni, a czasem będzie to trwało nawet rok.

Jakie są korzyści z terapii odczulającej?

Przede wszystkim odczulanie może poprawić komfort życia osoby uczulonej. Jeśli nasza alergia dotyczyła czegoś, co powszechnie występuje w środowisku, lub z czym stykamy się na co dzień. Mogło to być bardzo uciążliwe. Wówczas odczulanie może pozwolić nam poradzić sobie z problemem. Pomaga więc ona wrócić do normalnego życia i funkcjonowania w społeczeństwie.


Podobne artykuły:


Wersja do druku