Każda faza rozwoju uzależnienia od alkoholu etylowego jest dla nałogowca niebezpieczna. Najbardziej nieprzyjemny i charakteryzujący się dotkliwymi objawami jest przebieg krytycznego i przewlekłego stadium choroby. Wówczas u pacjenta zauważa się występowanie ciągów alkoholowych. Ich mianem określa się okres ciągłego upojenia alkoholowego lub stanu po spożyciu etanolu trwający minimum 24 godziny. Może on sięgać nawet kilkunastu tygodni. Podczas cugu dochodzi do szeregu zmian metabolicznych i biochemicznych w organizmie nałogowca. Chory zazwyczaj nie może samodzielnie odstawić używki. To z kolei wiąże się z koniecznością stosowania przez niego kolejnych ?klinów? i dalszego alkoholizowania się. Pomóc w przerwaniu tego błędnego koła pomóc może detoks. Profesjonalne odtrucie alkoholowe w Bielsku-Białej wykonywane jest w warunkach klinicznych w Centrum Medycznym Galmedic.  Odtrucie alkoholowe Bielsko-Biała
Detoksykacja poalkoholowa pomaga w przerwaniu ciągu alkoholowego, przywróceniu organizmowi równowagi wodnej i elektrolitowej, uzupełnia niedobory substancji odżywczych. Odtruwanie organizmu z alkoholu wymaga przyspieszenia procesu trawienia etanolu w organizmie człowieka i jego wydalania z krwiobiegu. Aby to uzyskać, w terapii wykorzystuje się kroplówki witaminowe. Po usunięciu alkoholu etylowego organizm może rozpocząć regenerację wszystkich narządów i układów. Długotrwałe nadużywanie substancji odurzającej skutkuje bowiem uszkodzeniem struktury i sposobu funkcjonowania niemal wszystkich organów: serca, wątroby, nerek, trzustki, żołądka i mózgu. Pacjentom zainteresowanym możliwością odwrócenia tych uszkodzeń i wspomaganiem terapii choroby alkoholowej lekarze Centrum Medycznego Galmedic proponują zatem odtrucie alkoholowe w Bielsku-Białej.

Stacjonarne odtrucie alkoholowe w Bielsku-Białej


Odtrucie alkoholowe w Bielsku-Białej  w Galmedic poprzedza dokładna diagnostyka stanu zdrowia pacjenta. W tym celu zleca się konsultację medyczną. Podczas niej lekarz wykonuje badanie i zbiera informacje medyczne w wywiadzie. Detoksykacji poalkoholowej nie zaleca się przeprowadzać w domu alkoholika. Decyzja o zastosowaniu tego rodzaju terapii wiąże się bowiem z możliwymi reakcjami emocjonalnymi i fizjologicznymi. Mogą one być wyzwaniem dla stanu zdrowia nałogowca. Z tego względu powinien on przebywać pod nieprzerwaną opieką specjalistów. To oni oferują nowoczesne metody terapeutyczne i pomoc na każdym etapie odtruwania organizmu z alkoholu.
[video]
W Centrum Medycznym Galmedic dyżurujący lekarze na bieżąco monitorują stan zdrowia pacjenta i kontrolują jego podstawowe parametry życiowe. Dzięki temu wzmacniają jego motywację do dalszej walki z nałogiem. Ograniczają bowiem uciążliwość objawów odstawiennych i dolegliwości wynikających bezpośrednio z zatrucia alkoholowego. O tym, kiedy zgłosić się na detoks, pacjent może zdecydować samodzielnie. Uzyska jednak pomoc specjalistów niezależnie od stopnia swojego uzależnienia. Nawet jeżeli w momencie zgłoszenia się do placówki ciągle pozostaje pod wpływem alkoholu.

Wskazania i przeciwwskazania


Bezwzględnym wskazaniem do rozpoczęcia procesu detoksykacji jest niemożność samodzielnego przerwania ciągu alkoholowego przez uzależnionego. Jeżeli odczuwa on objawy Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego i uniemożliwiają mu one codzienne funkcjonowanie, również powinien niezwłocznie zgłosić się do stacjonarnej placówki medycznej. Tę procedurę medyczną stosuje się ponadto z powodzeniem w stosunku do pacjentów, u których stwierdza się poalkoholowe niedobory substancji odżywczych w krwiobiegu. Co więcej, dzięki zastosowaniu detoksykacji możliwe staje się rozpoczęcie leczenia wielu schorzeń przewlekłych, współistniejących z alkoholizmem.
Podczas wizyty konsultacyjnej lekarz nie tylko weryfikuje istnienie wskazań do rozpoczęcia odtrucia alkoholowego, ale również eliminuje ewentualne przeciwwskazania, które mogłyby okazać się zagrożeniem dla przebiegu detoksu. Odtruciu zazwyczaj nie poddaje się tych pacjentów, u których stwierdza się uszkodzenia wielonarządowe oraz złożony przebieg chorób przewlekłych.

Jak przebiega odtrucie alkoholowe?


Po zakwalifikowaniu pacjenta do odtruwania alkoholowego pielęgniarka lub pielęgniarz wykonuje w jego żyle obwodowej wkłucie. Wewnątrz krwiobiegu umieszcza się wenflon, za pośrednictwem którego do organizmu chorego docierają składniki dożylnych wlewów witaminowych. Zazwyczaj infuzja płynów trwa kilkadziesiąt minut. W Centrum Medycznym Galmedic pacjent spędza ten czas w komfortowych warunkach jednoosobowego pokoju z prywatną łazienką. Kroplówki witaminowe stosuje się podczas detoksykacji w celu przyspieszenia regeneracji organizmu chorego i poprawy jego ogólnego samopoczucia. Zabieg przypomina nieco procedurę pobierania krwi, nie jest zatem bolesny. Może wiązać się jednak z uczuciem niewielkiego, przemijającego dyskomfortu.
Kolejnym etapem detoksykacji jest włączenie do terapii środków farmakologicznych podawanych pacjentowi dożylnie lub domięśniowo. Na zlecenie lekarza stosuje się leki przeciwbólowe, nasenne, uspokajające, przeciwwymiotne. Ich działanie ukierunkowane jest na szybkie i skuteczne zwalczanie objawów Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego. Pierwsze z nich można bowiem dostrzec u trzeźwiejącego nałogowca jeszcze podczas dożylnej infuzji płynów do jego krwiobiegu. Zwykle skarży się on na bóle głowy, nudności, wymioty, rozdrażnienie, bezsenność, nadpotliwość, przyspieszone bicie serca. Zmagać się może ponadto z zaburzeniami psychicznymi, włącznie z omamami, psychozą i halucynacjami. Ograniczanie dokuczliwości tych dolegliwości jest szczególnie istotne ze względu na konieczność utrzymania wysokiego poziomu motywacji pacjenta do kontynuacji terapii choroby alkoholowej. Źle leczony zespół odstawienny może bowiem stać się przyczyną przedwczesnej rezygnacji chorego z odtrucia.

Odtrucie alkoholowe w Bielsku-Białej – cena


Cena odtrucia alkoholowego w Bielsku-Białej zależy od oferty wybranej przez pacjenta placówki i czasu jego pobytu. W Centrum Medycznym Galmedic może on spędzić 3 godziny (600 zł), 12 godzin (1400 zł) lub dobę (2400 zł). W cenę detoksykacji wliczono komfortowe warunki przygotowane specjalnie dla pacjenta, koszt nieprzerwanej opieki specjalistów oraz wykorzystanych podczas detoksykacji medykamentów.
Odtrucie alkoholowe Bielsko-Biała – sprawdź szczegółową ofertę Centrum Medycznego Galmedic na stronie https://bielsko.galmedic.pl/uslugi/detoks-alkoholowy/
Odtrucie alkoholowe Bielsko-Biała

Najczęściej zadawane pytania


Co to jest syndrom Dorosłego dziecka alkoholika?

Dorosłe dzieci alkoholików, czyli syndrom DDA, to zespół zachowań, które wykształciły się u osoby, która wychowała się w rodzinie alkoholowej. Może pojawiać się przechwalanie, depresja, niskie poczucie własnej wartości, przyjmowanie na siebie całej winy za różne wydarzenia, często również większa skłonność do nałogów i zaburzeń kompulsyjnych. Osoby, które wyszły z takich rodzin powinny podjąć terapię, aby nie przenosić patologicznych zachowań na swoje przyszłe związki.

Jakie są możliwości leczenia uzależnienia od alkoholu?

Początkiem rzucania nałogu jest oczywiście detoks. Najlepiej jeśli chory odbywa go w szpitalu, w bezpiecznych warunkach, bo może on stanowić duży szok dla organizmu. Następnie stosuje się leczenie farmakologiczne w połączeniu z psychologicznych i psychiatrycznym. Niektórzy alkoholicy doskonale radzą sobie na terapii, na którą muszą codziennie przychodzić z domu, dla innych rozwiązaniem jest jedynie zamknięty ośrodek, a i tu nie ma gwarancji, że po zakończeniu leczenia nie wrócą do nałogu. Niektórzy próbują rzucić alkohol nawet kilka razy. Konieczne jest, aby terapii poddała się również rodzina, która z całą pewnością ma cechy współuzależnienia. Alkoholikiem pozostaje się na całe życie, jednak kluczowe jest to, aby niepijącym.

Jakie są skutki uboczne programów detoksykacji i leczenia alkoholowego?

Skutki uboczne programów detoksykacji alkoholowej i leczenia mogą być zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Objawy odstawienia alkoholu mogą obejmować drżenie, lęk, omamy, nudności, wymioty, gorączkę, drgawki lub psychozę. Często zdarza się, że podczas detoksykacji alkoholowej doświadcza się depresji lub lęku. Skutki uboczne programu leczenia mogą obejmować brak energii i motywacji. Skutki uboczne programów detoksykacji alkoholu i leczenia są różne dla każdego. Nasilenie zależy od wielu czynników, takich jak wiek osoby i częstotliwość picia alkoholu.

Jak trudne jest pokonanie nałogu alkoholowego?

Uzależnienie od alkoholu to poważny problem i może być trudny do przezwyciężenia. Może przybierać różne formy, z których najczęstszą jest alkoholizm. Alkoholizm jest definiowany jako przewlekły stan. Niektórzy ludzie mogą być uzależnieni od alkoholu, ponieważ używają go jako ucieczki od swoich problemów lub stresującego życia. Inni mogą sięgnąć po alkohol, kiedy czują się smutni lub przygnębieni dla pocieszenia i mogą nie być w stanie przestać. Pierwszym krokiem w przezwyciężeniu uzależnienia jest rozpoznanie, że masz problem, a następnie zwrócenie się o pomoc do specjalistów, takich jak terapeuci, lekarze, przyjaciele i członkowie rodziny, którzy mogą pomóc Ci przejść przez proces zdrowienia. Jednak warto zdawać sobie sprawę, że będzie to wyjątkowo ciężki czas dla nas i naszych bliskich.

Dlaczego współuzależnienie w chorobie alkoholowej musi być leczone?

Współuzależnienie jest w tym wypadku dolegliwością, na którą cierpią najbliższe alkoholikowi osoby, najczęściej małżonkowie. Jeśli nie podejmą oni stosownej terapii równocześnie z alkoholikiem, to jego wyjście z nałogu i powrót do normalnego funkcjonowania w społeczeństwie całej rodziny może być nie tylko trudniejszy, ale wręcz niemożliwy. Osoba współuzależniona wykazuje zachowania, które mimo iż sama nie pije, sprawiają, że alkoholikowi zdecydowanie trudniej porzucić kieliszek.


Podobne artykuły:


Wersja do druku