Zdrowa i dobrze zbilansowana dieta jest niezwykle ważna zarówno w przypadku dorosłych, jak i dzieci. Jeśli jesteś szczęśliwym rodzicem, a dziecko to Twoje oczko w głowie, z pewnością chcesz dla niego wszystkiego, co najlepsze. Od początku warto zadbać o to, aby dziecko spożywało wartościowe i urozmaicone posiłki. O czym powinieneś pamiętać przy wyborze menu dla dziecka? Sprawdź!

Kształtowanie zdrowych nawyków u dziecka

Odpowiednie żywienie dziecka to podstawa, jeśli chcesz, aby Twój maluch prawidłowo się rozwijał i miał energię, która jest niezbędna do poznawania otaczającego świata. Kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych u dziecka warto zacząć już od najmłodszych lat. Należy przy tym pamiętać, że to właśnie rodzice są dla dziecka największym wzorem, także w kwestii żywienia. Dawanie dobrego przykładu, pomaganie w poznawaniu nowych fascynujących smaków i uświadamianie dziecka, jakie korzyści wynikają ze zdrowej diety to bardzo ważne elementy codziennego wspólnego życia.

Codzienne posiłki – przygoda i poznawanie świat

Warto podkreślić, że spożywanie codziennych posiłków może być fantastyczną przygodą dla dziecka. W tej kwestii kluczowe jest odpowiednie nastawienie rodziców, choć oczywiście ten proces nie zawsze jest prosty. Dziecko powinno mieć nieco swobody — samodzielnie dotykać, smakować i poznawać nowe składniki i dania. Starsze dzieci warto zaangażować w gotowanie, to z pewnością zachęci je do próbowania nowych potraw. Ważne jest również to, aby nie zmuszać malucha do jedzenia produktów, które aktualnie mu nie smakują. Oczywiście co jakiś czas można ponownie proponować te produkty, np. w innej formie, ale zmuszanie może przynieść odwrotny skutek.

Zdrowe produkty w diecie malucha

Zastanawiasz się, jakie produkty powinny się znaleźć w diecie dziecka? Oczywiście wiele zależy od wieku i umiejętności malucha – to kluczowa kwestia przy doborze produktów spożywczych, a w szczególności ich formy. Ważnym elementem diety zarówno dzieci, jak i dorosłych powinny być pełnoziarniste produkty zbożowe. To one stanowią główne źródło energii w dobrze zbilansowanej diecie, ale również są skarbnicą wielu cennych składników, m.in. witamin z grupy B i błonnika. Warto sięgać po produkty, które powstały z różnych rodzajów zbóż (pamiętajmy o prosie, gryce i starych odmianach pszenicy). Zwróć uwagę, jak szerokie możliwości kulinarne umożliwia kaszka zbożowa HELPA. Ten produkt może urozmaicić Wasze posiłki. Znajdziesz m.in. kaszki z amarantusa, starych odmian pszenicy oraz kaszki z dodatkiem nasion roślin strączkowych. W zbilansowanej diecie powinny znaleźć się również duże ilości świeżych warzyw i owoców. Źródłem białka w posiłkach najlepiej by były: chude mięso, nasiona roślin strączkowych, jaja i produkty mleczne. Warto pamiętać również o zdrowych tłuszczach (m.in. dobrej jakości olejach roślinnych, nasionach i orzechach). 

Codzienne posiłki to źródło energii niezbędnej do podejmowania wyzwań i poznawania otaczającego świata. Zadbaj o to, aby na Waszych talerzach było kolorowo i różnorodnie. 


Najczęściej zadawane pytania


Jakie są najważniejsze składniki odżywcze dla zdrowia dziecka?

Dieta dziecka niezależnie od wieku powinna być przede wszystkim odpowiednio zbilansowana. Powinna dostarczać witaminy i minerały, jednak musimy również zwrócić uwagę na równowagę białka, węglowodanów i tłuszczów. U małych zdrowych dzieci rodzice najczęściej postępują intuicyjnie, jednak z pewnością warto poradzić się dietetyka. Pamiętajmy jednak, że intensywnie uprawiający sport nastolatek będzie już musiał mieć inną dietę, niż taki, który cały dzień spędza przed komputerem.

Jakie pokarmy są dobre dla zdrowego dziecka?

Dieta dziecka powinna być przede wszystkim różnorodna. Wskazane są warzywa i owoce, a także chude mięsa, pełnoziarniste pieczywo i makarony. Pamiętajmy, aby stawiać na produkty nieprzetworzone, najlepiej samodzielnie przygotowane posiłki. W ten sposób nie tylko dbamy o zdrowie naszego dziecka w danej chwili, ale kształtujemy jego późniejsze, prawidłowe wybory żywieniowe.

Czego w diecie dziecka powinno się unikać?

Pierwszą rzeczą, której powinniśmy unikać w diecie dziecka, jest cukier, który może prowadzić do otyłości, cukrzycy i próchnicy zębów. Rafinowane węglowodany są również czymś, czego chcemy unikać w diecie dziecka, ponieważ mogą powodować nadwagę i wysokie ciśnienie krwi. Wreszcie, tłuszcze nasycone są ostatnią rzeczą, jakiej nie potrzebujemy w diecie dziecka, ponieważ mogą powodować otyłość, choroby serca i udar.

W jakim wieku rozpoczyna się rozszerzanie diety dziecka?

Według zaleceń WHO powinno to mieć miejsce około 6 miesiąca życia dziecka. Nieco wcześniej urozmaicenia wprowadza się maluchom, które są karmione mlekiem modyfikowanym. Pół roku u niemowlaka to czas, przez jaki powinno być ono karmione piersią. Oczywiście jeśli tylko jest to możliwe.

Jak często powinnam karmić dziecko?

Niemowlęta karmione piersią, zwykle karmi się na żądanie, według zaleceń co 2-3 godziny. Szczególnie w okresie intensywnego przybierania na wadze. Z czasem dziecko zaczyna domagać się jedzenia nieco rzadziej, jednak rodzice powinni pilnować regularności. Dziecko, które je już stałe posiłki powinno otrzymywać 5 posiłków dzienne - 3 główne i dwa mniejsze.


Podobne artykuły:


Wersja do druku