Wybierając zlewozmywak do kuchni, należy wziąć pod uwagę wiele rzeczy. Musimy zastanowić się nad rozmiarem i kształtem, kosztami, a także tym, jak będzie pasował do istniejących blatów. Czy chcemy zlewozmywak wykonany ze stali nierdzewnej? A może żeliwny? Istnieje wiele opcji, które mogą być przytłaczające! Zastanówmy się nad kilkoma aspektami związanymi z wyborem nowego zlewozmywaka do naszej kuchni.

Zlewozmywaki podwieszane i zlewozmywaki nakładane nie, czyli rodzaje

Istnieją trzy główne typy zlewozmywaków: wpuszczany w blat, podwieszany, nakładany. Dwa pierwsze terminy odnoszą się do sposobu montażu zlewozmywaka. Zlewozmywaki podwieszane są zazwyczaj montowane do baterii, natomiast nakładane nie. Istnieją również takie, które wpuszcza si w blat, wówczas musi się w nim znajdować odpowiednio wycięty otwór, wykonany na wymiar. Ciężko mówić o popularności poszczególnych rozwiązań, gdyż wiele zależy tak naprawdę od naszego pomysłu na aranżację kuchni.

Zlewozmywaki wpuszczane w blat - z wyższymi bokami lepiej się komponują

Należy wziąć pod uwagę przekrój poprzeczny zlewozmywaka. Szerokość i głębokość tego obszaru będzie miała duży wpływ na to, jak dobrze będzie on pasował do blatu. Jeśli masz szczęście posiadać wysokiej jakości płytę granitową lub marmurową, możesz pozwolić sobie na umieszczenie zlewu o węższych wymiarach w tym miejscu. Ułatwi to proces czyszczenia i poprawi ogólną estetykę. Prezentuje się to bardzo elegancko. Zlewozmywaki wpuszczane w blat nie są zwykle bardzo wysokie, jednak mogą pięknie komponować się z całością naszej kuchni.
Oprócz tych wszystkich korzyści, istnieje jeszcze kilka innych powodów, dla których posiadanie wyższych ścianek w nowoczesnych zlewach kuchennych jest korzystne:
  • Są one bardziej trwałe
  • Są uniwersalne

Jeśli przeprowadzasz przebudowę, możesz dodać podwyższony panel z tyłu zlewozmywaka

Jeśli przeprowadzasz remont, możesz dodać podwyższony panel z tyłu zlewu. Pomoże to utrzymać wszystko na swoim miejscu, ale także nada mu bardziej nowoczesny i elegancki wygląd.
Dodanie podwyższonego panelu z tyłu zlewozmywaka sprawi, że będzie on wyglądał bardziej nowocześnie i czysto, a tego właśnie oczekuje większość osób przebudowujących swoją kuchnię.

Zlewozmywak nakładany – czyli Twój sposób na klasykę i nowoczesność w kuchni

Zlewozmywaki nakładane stają się coraz bardziej popularne w nowoczesnych domach. Stanowią jednak ciekawe połączenie klasycznych rozwiązań z bardziej współczesnym designem. Są świetnym rozwiązaniem dla osób, które chcą, aby ich kuchnia była praktyczna i piękna zarazem – szczególnie wówczas warto postawić na ich modele ceramiczne.
Zlewozmywak może być centralnym punktem wystroju kuchni, dlatego ważne jest, aby wybrać taki, który uzupełni pozostałe elementy wykończeniowe. Przy kamiennych blatach pięknie sprawdza się ceramika lub żeliwo jeśli chodzi o zlewozmywak. Jednak przy tych drewnianych wiele osób wybiera praktyczną i trwałą stal nierdzewną.

W przypadku niewielkiej przestrzeni warto rozważyć kompaktowy zlew podwieszany lub połączenie zlewu podwieszanego i nakładanego

Wybór zlewozmywaka do kuchni może być ważniejszy, niż Ci się wydaje. Zlewozmywaki mogą mieć zasadnicze znaczenie dla ogólnego wyglądu i nastroju nowoczesnej kuchni, a dostępne są w wielu różnych stylach, aby dopasować się do każdego gustu. Jeśli rozważasz zakup nowego zlewozmywaka do swojego domu, oto kilka informacji, które mogą pomóc Ci zdecydować, jaki typ będzie najlepiej pasował do reszty Twoich planów dekoratorskich.
W przypadku małych przestrzeni warto rozważyć kompaktowy zlew podwieszany lub kombinację zlewu podwieszanego i nakładanego. Zlewozmywaki kompaktowe są mniejsze niż standardowe zlewozmywaki podwieszane (u góry), ale nadal zapewniają dużo miejsca do przechowywania pod powierzchnią (na dole). Połączenie zlewozmywaków podwieszanych i nakładanych oferuje to, co najlepsze z obu światów, łącząc dwa oddzielne elementy w jedną spójną całość, która jest łatwa w czyszczeniu! Te dwa elementy łączą się pod kątem prostym, więc przy prawidłowym montażu nie ma między nimi żadnych szczelin, w których mogłyby się znaleźć cząstki jedzenia.

Zlewozmywaki podwieszane oferują większy wybór materiałów, kolorów, stylów i kształtów

  • Zlewozmywaki montowane na stałe są droższe. Zapłacisz wyższą cenę za wygodę posiadania zlewozmywaka zamontowanego na stałe w blacie.
  • Wymagają profesjonalnej instalacji. Sprzęt potrzebny do zainstalowania zlewozmywaka montowanego na stałe jest bardziej skomplikowany niż ten, który jest używany do modelu podblatowego, więc jeśli nie masz doświadczenia w pracy z instalacjami hydraulicznymi i elektrycznymi, najlepiej zatrudnić doświadczonego hydraulika lub wykonawcę, aby wykonać tę pracę prawidłowo.
  • Trudno je wymienić, jeśli ulegną uszkodzeniu w późniejszym czasie. Posiadanie zlewozmywaka zainstalowanego na stałe oznacza, że jeśli coś się w nim zepsuje - na przykład jeden z uchwytów baterii - musisz wezwać eksperta, który może to naprawić, zamiast wymieniać części samodzielnie, tak jak w przypadku modelu podblatowego, który nie jest w pełni zintegrowany z projektem kuchni (a przynajmniej nie w takim stopniu).
W końcu to Twój wybór. Jeśli chcesz wymienić zlewozmywak w swojej kuchni, poszukaj informacji o różnych typach i znajdź taki, który najlepiej pasuje do stylu Twojego domu.
 

Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku