W jaki sposób objawia się przesuszona skóra głowy i jak odróżnić ją od łupieżu? Jakie są sprawdzone sposoby na przesuszoną skórę głowy? Dowiedz się, jak ją nawilżyć i poradzić sobie z tą dolegliwością!

Przesuszona skóra głowy – dowiedz się, czemu nawilżanie jest tak ważne!

Z pewnością każda z nas dokłada wszelkich starań, aby dbać o kondycję i znakomitą prezencję włosów. W tych działaniach jednak dość często można zapomnieć o trosce o skórę głowy, podczas gdy to właśnie ona wymaga specjalnej pielęgnacji. Warto przecież przypomnieć, że stan skóry głowy wpływa także na kondycję Twoich włosów. Przesuszona skóra głowy powoduje m.in. zły stan cebulek włosów oraz osłabienie włosów samych w sobie.

 

Obawy i przyczyny przesuszonej skóry głowy

Jednym z najczęstszych objawów przesuszonej skóry głowy jest swędzenie, pieczenie, czasem również pojawia się wysypka. Zwykle też na włosach uwidaczniają się białe lub żółtawe suche płatki. Takich dolegliwości w żadnym wypadku nie można bagatelizować, gdyż w niektórych sytuacjach prowadzi to do powstawania nieestetycznych strupków.

Co natomiast może być powodem przesuszonej skóry głowy? Przyczyną takiego stanu mogą być gruczoły łojowe, które nie produkują wystarczająco dużo sebum, w efekcie czego włosy stają się suche i łamliwe. Na taki stan rzeczy może wpływać cała masa czynników, jak choćby zmiany temperatury w czasie zimy, kiedy to Twoja głowa jest narażona na mróz, a następnie wysoką temperaturę w pomieszczeniach. Bardzo istotna jest także odpowiednia pielęgnacja w postaci np. częstego mycia, stosowania suszarek czy też różnych produktów do stylizacji. Nie można tu pominąć właściwego dobrania szamponu.

Oprócz wspomnianych czynników na kondycję skóry głowy wpływa m.in. zdrowy styl życia i jadłospis pełen składników odżywczych i witamin. Nie zapominaj o odpowiednim nawilżeniu w postaci spożywania co najmniej 2 litrów wody każdego dnia. Mało kto wie, że na poziom nawilżenia skóry głowy wpływa nadmierne spożywanie cukru, tłuszczów oraz wysokoprzetworzonych produktów. Ponadto na stan skóry wpływa ogólny stan zdrowia, w tym np. przyjmowanie leków, zaburzenia hormonalne czy choroby takie jak cukrzyca, choroby nerek, alergia czy astma.

 

Czy przesuszona skóra głowy to łupież?

Przesuszona skóra głowy dość często mylona jest z łupieżem, co wynika ze zbliżonych do siebie objawów. Oba stany są jednak zupełnie odmienne i nie powinno się ich mylić, aby podjąć odpowiednie kroki. Naturalnym jest bowiem pozbywanie się martwego naskórka, co dotyczy całego ciała człowieka. W przypadku łupieżu dochodzi do sytuacji, w której komórki naskórka są zbyt szybko odnawiane z powodu nadmiernego namnażania się flory patogennej. Wtedy to także tworzą się łuski, które pojawiają się na ubraniu i włosach. Przy przesuszonej skórze głowy także dochodzi do łuszczenia, naskórek jest jednak mniejszy i bardziej wysuszony niż w przypadku łupieżu. Dlatego leczenie w kierunku łupieżu nie pomoże na przesuszoną skórę głowy.

 

Przesuszona skóra głowy – jak nawilżać?

Poza wspomnianymi wcześniej nawykami o nawilżenie skóry głowy możesz dbać za pomocą odpowiednich kosmetyków Avon. Przy ich wyborze kieruj się przede wszystkim potrzebami skóry głowy, a przy wyborze odzywki weź pod uwagę kondycję włosów. Bez wątpienia bardzo pomocne będą szampony, przede wszystkim powinny one być pozbawione takich składników jak SLS-y. Z drugiej strony natomiast zalecane są emolienty – to substancje natłuszczające skórę i tworzące cieniutki film, który zatrzymuje wodę. Odpowiednio dobrane szampony mogą również łagodzić podrażnienia i swędzenie skóry, które są charakterystyczne dla przesuszonej skóry. Nie zapomnij również o odżywkach do skóry głowy. Opcjonalnie możesz też robić pilling skóry głowy, lecz nie częściej niż raz na tydzień. Przesuszona skóra głowy to dolegliwość, która może okazać się bardzo problematyczna, a do tego z pewnością nie prezentuje się estetycznie. Na szczęście wiele produktów, które mogą Ci pomóc w poradzeniu sobie z przesuszoną skórą głowy, znajdziesz w bazie artykułów Avon!

 


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku