Spokojnie przespana noc, to dla mamy noworodka i niemowlaka niemal marzenie. Doskonale sobie z tym radzimy, pod warunkiem, że w tych trudnych miesiącach możemy całą swoją energię poświęcić tylko dziecku i dosypiać, wtedy kiedy ono pójdzie spać. Wszystkie domowe obowiązki, szczególnie przy pierworodnym schodzą na dalszy plan. Czy jednak istnieją rzeczy, które możemy zrobić, aby naszemu dziecku spało się lepiej, a czas, jaki przesypia w nocy był przynajmniej nieco dłuższy? Jakie rozwiązania zastosować i dlaczego mają one tak duże znaczenie?

Smoczki uspokajające – czemu warto je mieć?

 
Opinie na ich temat są bardzo różne, jedni polecają i nie wyobrażają sobie bez nich dnia z aktywnym i marudnym maluchem. Inni natomiast wskazują, że mogą one prowadzić do problemów z uzębieniem. Jeśli jednak zdecydujemy się więc na smoczki uspokajające, to koniecznie powinniśmy dowiedzieć się na ich temat nieco więcej, przed dokonaniem ostatecznego wyboru o zakupie. Dobrym wyborem będą wysokiej jakości smoczki anatomiczne, które dopasują się do buźki dziecka, a jednocześnie pomogą zachować prawidłowy odruch ssania, co jest szczególnie ważne, jeśli karmimy piersią.
 
W kwestii smoczków jest jeszcze jedna ważna zasada. Dziecko najczęściej od początku przyzwyczaja się do jednego ich rodzaju, więc innych nie chce. Warto mieć zawsze przynajmniej jeden lub dwa w zapasie, a najlepiej używać ich stale naprzemiennie, bo materiał lekko się wyrabia i całkiem nowy smoczek, po zgubieniu ulubionego może nie zostać przyjęty. Wówczas noc z dzieckiem, które smoczka nie ma, a było do niego przyzwyczajone, może być bardzo trudna. Pamiętajmy również, aby w odpowiednim czasie zmieniać smoczki na większe. Jeśli zdecydujemy się na jedną markę, to się jej trzymajmy. Najlepiej jeśli od razu kupimy po kilka smoczków w każdym rozmiarze i stopniowo, według wskazań wiekowych będziemy je zmieniać na większe. Oczywiście nie zapominajmy również, że w pewnym momencie konieczne jest odzwyczajenie dziecka od smoczka.

 
Otulacze i rożki

 
Jeśli zastanawiasz się, jak zapewnić nowonarodzonemu dziecku komfort we własnym łóżeczku to, jeszcze przed narodzinami, koniecznie wyposaż się w rożek i otulacze do spania. Nie wiesz jakie jest ich zadanie? Otóż, zastanów się, gdzie Twojemu dziecku było najlepiej i czuło się najbezpieczniej. Oczywiście chodzi o łono matki. Z pewnością jednak nie było tam zbyt wiele miejsca, więc dziecko spało zwinięte. Otulacze i rożki pozwalają na zawinięcie dziecka i komfortowej pozycji do spania, która da mu poczucie bezpieczeństwa zbliżone do tego, jakie miało w łonie matki. Będzie wówczas spokojniej spało i dużo lepiej się czuło nawet śpiąc samo w łóżeczku.
 
Oczywiście ma być ciasno i przytulnie, a materiał ma być delikatny dla skóry. Pamiętajmy jednak aby nie zawijać nadmiernie mocno. To ma zapewnić dziecku komfort. Z pewnością, jeśli właśnie w taki sposób będziesz układać swoją pociechę do spania, to dostrzeżesz, że dużo łatwiej zasypia i jest spokojniejsza. Pojawienie się na świecie, sam poród i zmiana otoczenia to stres nie tylko dla rodziców, ale również dla dziecka. Dlatego musimy zrobić wszystko, aby na świecie czuło się jak najlepiej.

 
Akcesoria do spania

 
Każda mama chce, aby jej pociecha grzecznie spała w swoim łóżeczku. Nie zawsze jednak łatwo udaje się taki stan osiągnąć. Przede wszystkim powinniśmy więc stworzyć przyjazną dla dziecka przestrzeń. Możemy wykorzystać ochraniacze na szczebelki łóżeczka, dzięki którym będzie bardziej przytulnie. Jeśli kupimy komplet pościeli, warto pamiętać, że noworodek nie potrzebuje najczęściej poduszki, jeśli albo ją zabieramy albo wkładamy płaską. Jednak pozycja do spania może wyglądać nieco inaczej jeśli nasze dziecko ma problem z refluksem lub ulewaniem.
 
Akcesoria do spania będziemy dobierać jednak na bieżąco, odpowiednio do wieku naszego dziecka. Kilkumiesięczny maluch może się już z powodzeniem rozkopywać, więc ani kocyk, ani kołderka nie spełnią w nocy w pełni swojej roli. Wówczas najlepiej zdecydować się na wygodne śpiworki. Dzięki nim dziecku będzie wygodnie, a Ty będziesz mieć pewność, że przez całą noc będzie przykryte.
 
Kolejną ważną rzeczą są przytulanki. Dla młodszych dzieci przypominają one najczęściej szmatkę z główką. Maluchy je uwielbiają i często stają się doskonałymi przyjaciółmi na długi czas. Przytulenie się do takiej przytulanki sprawia, że dużo łatwiej jest dziecku zasnąć. Dlatego warto mu taką przygotować. Na okres ząbkowania możemy wybrać taką połączoną z gryzakiem, która umożliwi dziecku masowanie dziąsełek nawet przez sen, dzięki czemu będzie spokojniej spało.
 
Warto również zwrócić uwagę na szumiące przywieszki do łóżeczka. Wydają one dźwięk, który dla dzieci przez wiele miesięcy w maminym brzuszku był uspokajający. Dlatego dzięki ich włączaniu mocno i spokojnie zasypiają. Patrząc na ich popularność, z pewnością doskonale sprawdzają się u wielu dzieci. Więc już teraz przygotuj się do skutecznego usypiania Twojego malucha.
 

Najczęściej zadawane pytania


Z jakich akcesoriów do usypiania warto skorzystać przy niemowlaku?

Przede wszystkim pamiętaj, aby przygotować smoczek uspokajający. Jednak malutkie dzieci dobrze się czują, gdy śpią "ciasno", w związku z tym wszelkie rożki i otulacze doskonale się spisują i ułatwiają spokojny sen. Jeśli dziecko już chwyta to przyda mu się również ulubiona przytulanka.

Gdzie ustawić łóżeczko noworodka?

Pierwszy miesiąc życia dziecka jest wyjątkowy i trudny. Oczywiście zawsze przygotowujemy dla swojej pociechy osobny pokoik, w którym będzie miało komfortowe warunki do spania, jednak prawda jest taka, że na samym początku dużo wygodniej nam jest jeśli łóżeczko stoi przy naszym łóżku w sypialni. Unikalny takich pomieszczeń jak salon, w którym więcej się dzieje, jest głośniej, gra telewizor, a także zwróćmy uwagę na przeciągi.

O czym koniecznie pamiętać w kwestii snu niemowlaka?

Najważniejsza jest rutyna. Warto pilnować pór karmienia, a także kąpiel wykonywać zawsze o tej samej porze. Z czasem będzie to dla naszej malutkiej pociechy sygnał, że czas spać i zacznie zasypiać.

Czy kołysanka pomoże dziecku zasnąć?

Nie wszystkie dzieci to lubią i nie wszyscy rodzice chcą stosować. Jednak wiele mam przekonuje, że śpiewają swojemu dziecku spokojne piosenki półgłosem i łatwiej i szybciej dzięki temu usypiają.

Jak zadbać o odpowiedni rytm dnia małego dziecka?

Przede wszystkim wymaga to od Ciebie nie lata dyscypliny. To trudne szczególnie w pierwszym okresie po porodzie, gdy pojawiają się nieprzespane noce i wiecznie czujesz się zmęczona. Jednak wstawaj zawsze o tej samej porze, pilnuj karmienia, spacerów i innych aktywności, a także pory kąpieli. Gdy dziecko pójdzie spać nie siedź do nocy tylko połóż się spać. Podziel z partnerem domowe obowiązki i przynajmniej niektóre drzemki swojego dziecka w ciągu dnia wykorzystaj na odsypianie. Szczęśliwa i spokojna mama to szczęśliwe i spokojne dziecko, któremu łatwiej zasnąć, a do tego wszystkiego musimy koniecznie zadbać o własny wypoczynek.


Podobne artykuły:


Wersja do druku