Grillowane mięso jest przede wszystkim pyszne. Jego smak ma wielu amatorów. Istnieje cała kultura grillowania wraz z arsenałem przypraw i możliwych do skomponowania potraw, która zachęca do takiego sposobu spędzania czasu.

Dlaczego mięso jest ważne w diecie?

Najzdrowsze jest oczywiście chude mięso i ryby, a także warzywa takie jak cukinia, bakłażan, czy papryka. Wynika to z zasad zrównoważonego żywienia, co oczywiście nie znaczy, że nie można zjeść również kiełbasy czy karkówki. W końcu nie grilluje się codziennie.

Mięso jest ważnym składnikiem diety — zapobiega na przykład anemii. Żelazo zawarte w mięsie usprawnia kluczowe dla utrzymania zdrowia i prawidłowego dotlenienia organizmu procesy krwiotwórcze. Równocześnie nie należy przesadzać z ilością mięsa w diecie, dlatego takie jego odświętne spożywanie może być najlepszym sposobem na wkomponowanie go do jadłospisu.

Planując wiosenne i letnie grillowanie, powinniśmy zastanowić się nie tylko nad tym, co będziemy jedli, ale również, jakiego użyć surowca opałowego, żeby jak najlepiej nam służył przez cały sezon. Najlepiej nadają się do tego brykiet i pellet. Tylko na ich użycie zezwalają zresztą restrykcyjne normy europejskie, które objęły również grillowanie.

Czym charakteryzuje się brykiet na grilla?

Brykiet na grilla to paliwo stałe, które pozyskuje się z drewna. Jest bardzo gęsty, więc wolno się spala, co sprawia, że nie trzeba poświęcać wiele czasu na obserwowanie paleniska. Częste dorzucanie do ognia nie jest konieczne. Różnica czasu palenia w stosunku do węgla to nawet 4 godziny.

W sprzedaży brykiet pojawia się uformowany w kształt walca lub kostki, ale są to tak naprawdę bardzo gęsto sprasowane trociny pochodzące z drewna. Ergonomiczna forma pozwala na bezproblemowe przenoszenie brykietu z miejsca na miejsce. Nie ma też ryzyka, że brykietem ubrudzimy sobie ręce.

Po spaleniu surowca powstaje popiół, który może zostać ponownie wykorzystany jako nawóz w doniczkach czy na przydomowej grządce dzięki wysokiej zawartości mikroelementów, takich jak potas, fosfor i wapń. Zasadowe pH popiołu sprawia, że bardzo skutecznie odkwasza on glebę, wspierając równocześnie wzrost różnych roślin (warzyw, owoców, czy kwiatów).

Brykiet pakowany jest w worki foliowe zgrzewane lub folię termokurczliwą. Palety, na których się go układa, są wygodne i umożliwiają bezproblemowy transport oraz przechowywanie.

Kiedy zdecydować się na kupno węgla?

Węgiel na grilla powstaje z drzew liściastych. Produkuje się go w procesie suchej destylacji, której zadaniem jest bardzo duże podniesienie temperatury bez zapewniania dopływu tlenu do surowca. Następnie węgiel wypalany jest dodatkowo w specjalnych piecach retortowych i dopiero wtedy przybiera formę lekkiego granulatu, z którym go kojarzymy.

Węgiel zawiera niewielkie ilości popiołu i wody. Jego spalanie nie jest toksyczne dla środowiska, ponieważ ma organiczne pochodzenie — ulega niemal całkowitej biodegradacji. Ma wiele cennych właściwości, które są z powodzeniem wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu, kosmetologii i produkcji leków.

Węgiel na grillu zaś przede wszystkim szybko się rozpala. Może stać się gorący nawet w kilka minut. Trzeba często dokładać go do ognia, ale jeśli nie planujemy ogromnego przyjęcia, będzie idealnym rozwiązaniem. Przyrządzimy na nim pyszne potrawy, bez konieczności przejmowania się długo tlącym paleniskiem.

Tak, jak w przypadku brykietu pozostały po wykorzystaniu surowca popiół możemy ponownie wykorzystać, jako nawóz i w ten sposób skorzystać podwójnie z jego dobroczynnych właściwości.

Gdzie zaopatrzyć się w brykiet i węgiel na grilla?


Zanim rozpocznie się sezon grillowania, warto zaopatrzyć się w większą ilość surowca opałowego tak, aby nie musieć często po niego jeździć. Idealnym rozwiązaniem będzie odwiedzenie strony magazyndrewna.pl i zakup produktów, które wyprodukowała Hurtownia Wegla na Grilla Woodstocks. Umożliwia ona zarówno zakup brykietu, jak i węgla na grilla. Oba te surowce dostępne są w niskich cenach, a co najważniejsze gwarantujemy wygodny transport produktów, które z racji wielkości i kubatury mogą być problematyczne, jeśli zdecydujemy się na wizytę w sklepie stacjonarnym.


Najczęściej zadawane pytania


Czy mięso z grilla jest zdrowe?

Tak, grillowanie jest jedną z najzdrowszych metod przyrządzania potraw. Można grillować wołowinę, kurczaka, wieprzowinę i owoce morza. Mięso z grilla ma wysoką zawartość białka i niską zawartość tłuszczu. Jest też bogate w witaminę B12 i cynk - oba te składniki są niezbędne dla zdrowego odżywiania.

Jakiej podpałki powinienem używać, aby moje potrawy z grilla były zdrowe?

Istnieje wiele rodzajów zdrowych podpałek, które nie zawierają produktów ropopochodnych. Na przykład, możesz użyć naturalnego węgla drzewnego lub nawet oliwy z oliwek jako podstawy do podpałki!

Jak zdrowo grillować?

Grillowanie to świetny sposób przyrządzania potraw, ale może być kłopotliwe, jeśli chce się to robić w zdrowy sposób. Większość ludzi słyszała, że grillowanie mięsa może zwiększać ryzyko zachorowania na raka, ale to nie wszystko. To prawda, że w wyniku zwęglania mięsa powstają substancje rakotwórcze, takie jak aminy heterocykliczne (HCA) i wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (PAH). Związki te powstają jednak również podczas smażenia lub pieczenia mięsa w wysokiej temperaturze, a ponadto znajdują się w wędzonych rybach i grillowanych warzywach. Jeśli masz obawy przed jedzeniem mięsa z grilla, istnieją sposoby na zmniejszenie narażenia na te szkodliwe związki. Najlepszym sposobem jest unikanie zwęglania potraw poprzez zmniejszanie temperatury na grillu. Można również marynować mięso przez co najmniej sześć godzin przed przyrządzeniem, co pomaga rozłożyć HCA na mniej niebezpieczne związki.

Jakie potrawy można przyrządzać na grillu?

Jest tak wiele możliwości! Grillowanie sprawia, że wszystko smakuje lepiej, więc nie krępuj się eksperymentować ze wszystkim, od owoców i warzyw po ryby i krewetki (a nawet tofu!).

Jakie rodzaje mięsa sprawdzą się na grilla?

Grill jest doskonałym miejscem do przyrządzania wszystkich rodzajów mięsa, ale są takie, które sprawdzają się lepiej niż inne. Na przykład pierś z kurczaka nadaje się do grillowania lepiej niż inne rodzaje drobiu, ponieważ nie wymaga zbyt częstego marynowania ani przyprawiania. Udka i nogi z kurczaka są również doskonałym wyborem do grillowania, ponieważ mają dużo tłuszczu i skóry, która zapobiega wysychaniu. Wołowina również dobrze nadaje się do grillowania - dlatego nazywa się ją mięsem "barbecue"! Jednak chude kawałki mięsa, takie jak stek z polędwicy bez kości lub chuda mielona wołowina, mogą wyschnąć, jeśli nie będą gotowane wystarczająco długo lub jeśli nie użyjemy wystarczającej ilości tłuszczu, aby utrzymać ich wilgotność. To samo dotyczy schabu wieprzowego - przed grillowaniem lub smażeniem należy upewnić się, że zawiera wystarczającą ilość tłuszczu, w przeciwnym razie będzie twardy i suchy.


Podobne artykuły:


Wersja do druku