Pierwsza książka dla dzieci holistycznie wspierająca zdrowie psychiczne i fizyczne.
 

Moje ciało jest okej!

Książka o ciele, emocjach i samoakceptacji

Do czytania, odkrywania i bazgrania


Kiedy ma się 9 czy 12 lat, nie jest łatwo dogadać się z własnym ciałem. Może nogi wydają się za długie? Włosy są w mysim kolorze lub zbyt kręcone? Uśmiech nie tak ładny jak u innych? Dopadają nas kompleksy, możemy spotkać się z hejtem lub czuć się odrzuceni. Ta książka pomaga odpowiedzieć na pytania:

 • Jak zaakceptować siebie i poczuć się dobrze w swoim ciele?

 • Jak ogarnąć wszystkie emocje, które pojawiają się, gdy o nim myślimy?

 • Co zrobić z tym, czego w sobie nie lubimy?

Twoje ciało jest jedyne w swoim rodzaju. Właśnie dlatego, że jest twoje. I jest naprawdę okej!

 

Jesteś rodzicem? Książka “Moje ciało jest okej”:

 • pomoże ci uporządkować własną wiedzę na temat emocji związanych z ciałem,

 • podpowie, jak przełożyć ją na język zrozumiały dla dziecka i adekwatny do jego poziomu rozwojowego,

 • możecie ją czytać wspólnie albo możesz ją sprezentować dziecku do własnej lektury,

 • może stanowić pretekst do rodzinnych rozmów na temat emocji i ciała,

 • jest źródłem ciekawych zabaw i ćwiczeń do wspólnego wykonywania.

 

Pracujesz z dziećmi lub rodzicami? Książka “Moje ciało jest okej”:

 • pomoże ci zrozumieć dziecięcy punkt widzenia na temat emocji wokół ciała,

 • może stanowić punkt wyjścia do przeprowadzenia lekcji czy warsztatu na temat emocji związanych z ciałem: kompleksów, hejtu, tematu różnorodności,

 • jest wartościowym materiałem edukacyjnym do polecania swoim podopiecznym, klientom i ich rodzicom - taki, z którym będą mogli samodzielnie działać;

 • stanowi świetną pozycję do szkolnej biblioteczki - tak żeby każde dziecko, które ma potrzebę, mogło po nią sięgnąć!


Najczęściej zadawane pytania


Co to jest samoakceptacja?

Samoakceptacja to zdolność do zaakceptowania siebie takim, jakim się jest, bez względu na wszystko. Polega na rozpoznawaniu swoich mocnych i słabych stron oraz akceptowaniu ich. Oznacza uznanie, że jesteś kompletny taki, jaki jesteś, i że nie ma nic złego w tym, że czujesz się tak, jak się czujesz - nawet jeśli nie jest to ani dobre, ani złe. Oznacza to nauczenie się akceptowania siebie jako całej osoby, a nie tylko tej jednej rzeczy, w której jesteśmy dobrzy lub która sprawia, że czujemy się dobrze we własnej skórze.

Jak mogę pokochać siebie?

Czasami miłość do samego siebie może wydawać się trudnym zadaniem, zwłaszcza jeśli nauczono nas, że miłość do samego siebie jest egoistyczna lub próżna. Ale wcale nie musi tak być! Kochanie siebie oznacza uznanie wszystkich cech, jakimi się jest - zarówno tych dobrych, jak i mniej dobrych - i pogodzenie się z nimi wszystkimi. Można zacząć od małej rzeczy, skupiając się na jednym aspekcie swojego życia lub osobowości, który w tej chwili sprawia nam trudności (może to być na przykład niepokój), i pracować nad zaakceptowaniem tej części siebie, aż poczujemy się z tym naturalnie i łatwo. Następnie zrób kolejny krok naprzód i kontynuuj, aż pokochasz siebie bez wysiłku!

Czy psycholog może pomóc w zaakceptowaniu siebie?

Tak, psycholog może pomóc w zaakceptowaniu siebie. Psycholog może pomóc w lepszym zrozumieniu własnych uczuć i emocji, co pozwoli na lepszą akceptację samego siebie.

Jakie są źródła problemów z samoakceptacją?

Najczęstszym źródłem problemów z samoakceptacją jest trauma z dzieciństwa. Jeśli rodzice lub opiekunowie nie pokazali nam, jak to zrobić, nauka miłości do samego siebie może być trudna, niezależnie od tego, czy było to zaniedbanie czy znęcanie się. Innym źródłem są negatywne komunikaty od społeczeństwa i przyjaciół, a nawet od samego siebie! Możesz sobie wmawiać takie rzeczy, jak: "nie jesteś wystarczająco mądra", "jesteś za gruba" lub "nikt nigdy cię nie pokocha". Tego rodzaju myśli mogą prowadzić do złego samopoczucia i utrudniać akceptację siebie takim, jakim się jest w tej chwili.

Czy potrzebujemy akceptacji innych?

Nie trzeba mieć aprobaty otoczenia, aby zrobić to, co jest dla nas dobre, ale może to pomóc. Jeśli przyjaciele i rodzina zgadzają się z twoją decyzją, będą cię wspierać, gdy sytuacja stanie się trudna.


Podobne artykuły:

farby do w?os?w

Wersja do druku