Wiele osób rozpoczynających przygodę z haftowaniem zastanawia się, jakie wybrać nici do haftowania. Otóż jest to bardzo ważny aspekt, ponieważ to od niego zależy, jak finalnie będzie wyglądać nasza robótka. Na co więc zwracać uwagę? Podpowiadamy.

Kordonek a mulina co je różni?

Kordonki sprzedawane są w motkach mający kształt kłębka. Występują w różnorodnych grubościach oznaczonych indywidualnie w zależności od producenta i modelu. Kordonki zazwyczaj są bawełniane, lniane oraz poliestrowe. Natomiast długość nawoju oznaczana jest albo w metrach, albo posiadają nadrukowaną wagę. Kolorystyka kordonków jest różnorodna, od podstawowej, poprzez barwy cieniowane, a skończywszy na metalizowanych. Kordonki nadają się do haftowania, niemniej jednak nie daje on nam wiele możliwości. Ze względu na to, że jego nić jest skręcona, możemy używać tylko jednej grubości w całym projekcie.


Natomiast mulina dostępna jest w motkach zwiniętych luźno w pęczki. Może być bawełniana, lniana bądź też poliestrowa. Zazwyczaj długość jednego motka to 8 m. Sama nić składa się z sześciu włókien, które możemy w razie potrzeby samodzielnie rozdzielać. Muliny posiadają podstawową kolorystykę oraz odmiany metalizowane, świecące w ciemności, cieniowane i satynowe.

Warto pamiętać, że każda marka muliny posiada własny system numerowania. Numer danej marki to nie ten sam u innej. Jednakże dzięki odpowiednim przelicznikom mulin, możemy łączyć marki np.: kolory bieli są w różnych odcieniach i tak: śnieżna biel (DMC= B5200 a Anchor = 1) oraz antyczna biel (DMC = BLANC a Anchor = 2).Jaką wybrać nić do haftowania?

Stając przed wyborem muliny lub kordonka do haftowania, lepiej postawić na znane marki. Dlaczego nie powinniśmy wybierać najniższej półki cenowej mulin? Odpowiedź jest prosta. Tanie muliny mogą zacząć farbować w praniu albo mechacić w trakcie pracy, co szybko stanie się uciążliwe. Najbardziej polecane są marki muliny Ariadna, Anchor oraz DMC. Doceniane są za trwałość kolorów i podatność w trakcie pracy. Natomiast stawiając na kordonek to najlepiej wybierać spośród znanych marek takich jak Polska Ariadna czy DMC. Pamiętajmy jednak, że praca z kordonkiem może być nieco trudniejsza, jeśli będziemy chcieli zmieniać grubości w trakcie pracy. Niemniej jednak haftowanie kordonkiem może przynieść mnóstwo satysfakcji i pomóc uzyskać finalnie estetycznie wyglądające projekty.Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku