Lato zbliża się wielkimi krokami i rodzice dzieci w wieku szkolnych już od pewnego czasu poszukują ciekawych opcji i rozwiązań na ten czas dla swoich pociech. Czasy się zmieniają i obecnie zdecydowanie to właśnie wyjazdy są najlepszą formą spędzania czasu latem. Co jednak również istotne, często na obozach i koloniach może dodatkowo pojawić się element rozwojowy i nauka, mimo iż przez zabawę, to jednak dzieci mogą zdobyć nowe umiejętności, a nawet zyskać pasję na całe życie.

Wybór dobrego obozu dla dziecka

Obóz czy kolonie – dziś te pojęcia nieco się zlewają, więc pozostają używane zamiennie. Nieco inaczej było dawniej, gdy na obóz jechało się pod namiot, a kolonie były wypoczynkiem w pensjonatach, domach młodzieżowych i innych tego rodzaju placówkach. Jednak niezmienne pozostało to, że wakacje są czasem wyjazdów, podróży i dobrej zabawy. Dzieciaki nadal szukają tego samego i chętnie wybierają się na wspaniałe wyjazdy, które wybierają wspólnie z rodzicami. Jak jednak wybrać obóz, który spodoba się naszemu dziecku?

Przede wszystkim warto zastanowić się co nasze dziecko lubi i co je zainteresuje. Jeśli osiąga dobre wyniki w szkole, to z pewnością takie kryterium będzie podstawowe, jeśli natomiast ma problemy np. z językiem obcym, to rozwiązaniem może okazać się obóz językowy. Jednak wybór na rynku jest bardzo szeroki, dzięki czemu, z łatwością znajdziemy odpowiedni obóz dla naszej pociechy.

Dziecko w wieku szkolnym ma już własne preferencje i z pewnością chętnie wskaże nam, w jaki sposób chce spędzić wakacje. Dlatego powinniśmy z nim rozmawiać, znalezienie kompromisu pomiędzy naszymi oczekiwaniami, a tym, co chce dziecko i jakie obozy letnie wpiszą się w jego oczekiwania nie powinno stanowić większego problemu.

Z jakich typów obozów letnich może obecnie skorzystać dziecko?

Kolonie letnie dla dzieci najczęściej są tematyczne, lub wyjazd jest planowany przez grupę, do której dziecko należy, np. w ramach zajęć dodatkowych. Pośród tematycznych obozów możemy spotkać m.in.:

 

  • obóz paintballowy,
  • obóz quadowy,
  • obóz gokartowy,
  • obóz sportów wodnych,
  • obóz gitarowy,
  • obóz językowych (z językiem angielskim),
  • obóz taneczny,
  • obóz wypoczynkowy,
  • obóz asg,
  • obóz z psem,

 

I wiele innych. Tak naprawdę oferta rynkowa jest w tym zakresie niezwykle szeroka. Jeśli więc nasze dziecko interesuje się konkretną dyscyplina sportu, to z powodzeniem wakacje, będzie mogło spędzić na ulubionej aktywności.

Na co zwrócić uwagę wybierając obóz dla dziecka?

Obozy młodzieżowe, jak i te dla młodszych dzieci mają być oczywiście ciekawe, umożliwiać odpoczynek i dobrą zabawę. Jednak poza tematyką, jako rodzice musimy zwrócić uwagę na kilka dodatkowych aspektów. Z pewnością na początek zainteresuje nas cena, którą warto porównać do innych ofert, aby mieć pewność, że w stosunku do czasu trwania wyjazdu jest to średnia cena rynkowa. Zdarzają się kosztowne oferty, jednak musimy zdawać sobie sprawę, że niektóre aktywności pochłaniają sporo funduszy, a dodatkowo trzeba zapewnić wyżywienie i zatrudnić opiekunów.

Rodzic powinien również sprawdzić, kto będzie opiekował się dziećmi w czasie wyjazdu. Obóz letni powinien być odpowiednio zabezpieczony, wychowawcami, którzy mają uprawnienia do zajmowania się dziećmi. Dodatkowo duże znaczenie może mieć np. dostępność na miejscu pielęgniarki, która przyda się chociażby do opatrzenia ran, stłuczeń czy innych kontuzji, jakie mogą się pojawić, gdy aktywnie spędza się czas.

Wszystkie obozy letnie muszą być zgłoszone do kuratorium. Organizator powinien o to zadbać, w związku z tym możemy również zweryfikować, czy taka informacja tam wpłynęła i czy wyjazd jest odpowiednio kontrolowany.

Pozostaje jeszcze kwestia długości obozu, czyli tego na ile dni nasze dziecko wyjedzie, choć to zweryfikujemy równocześnie z ceną. Ogromne znaczenie ma jednak również termin. Najczęściej dzieci wyjeżdżają na kolonie, w okresie, gdy rodzice muszą pracować i nie mają szansy na urlop, a gdy go dostają rodzina wyjeżdża razem. Dlatego ewentualne dobieranie obozu dla naszego dziecka powinno iść w zgodzie z innymi naszymi planami na okres wakacyjny.

A co z lokalizacją obozu?

Wiele osób uważa, że w kontekście koloni i obozów najlepiej sprawdzają się różne ciekawe, choć nie zawsze oczywiste kierunki w Polsce. Wyjątkowym wspomnienie na lata może okazać się obozowanie na Kaszubach lub na Mazurach. Pamiętajmy jednak, aby sprawdzić planowany przebieg obozu, wówczas poznamy różnorodne aktywności, z których dziecko będzie korzystać i przekonamy się, czy będzie ich dostatecznie dużo i czy sprawią naszej pociesze frajdę. Jeśli chodzi o kolonie zagraniczne, to pamiętajmy, że w takich sytuacjach musimy się liczyć z większym kosztem i czasem na przejazd. Dlatego warto, aby dzieci skorzystały ze słońca u nas w kraju.

Przygotowanie do wyjazdu na obóz

Jeśli obóz wybraliście wspólnie i dziecko jest bardzo zainteresowane jego tematyką i atrakcjami, jakie na nie czekają, lub jedzie z bliskimi koleżankami i kolegami, to z pewnością samodzielnie będzie odliczać dni do wyjazdu. Przy tej okazji warto przekazać dziecku umiejętności pakowania się. Możemy wspólnie zrobić listę potrzebnych rzeczy, z ich dokładną ilością. Na jej podstawie zrobić listę zakupów, na jakie się udamy, jak również później razem załadować walizkę. Dzięki temu dziecko również lepiej poradzi sobie z pakowaniem przed powrotem do domu.

Ciekawy, wakacyjny wyjazd

Jeśli właśnie myślimy o wakacjach naszego dziecka, warto przypomnieć sobie własne. Większość z nas wyjeżdżała przynajmniej raz czy dwa na obóz lub kolonie. Jakie mamy z nich wspomnienia? Czy lubimy wracać do nich pamięcią? Co w tym czasie było wyjątkowe i dlaczego warto, aby nasze dziecko również zaznało takiej samodzielności? Z pewnością znajdziemy w tym temacie wiele odpowiedzi i z jeszcze większym zaangażowaniem podejdziemy do organizowania i planowania wyjazdu dla dziecka. Oczywiście współcześnie oferta jest zdecydowanie inna, niż w czasach, gdy obecni rodzice wyjeżdżali, jednak pewne rzeczy pozostają niezmienne.

Najcenniejsze są oczywiście wspomnienia, które pozostają na całe życie, a jeśli dodatkowo połączymy temat wyjazdu z zainteresowaniami dziecka, plus wyjedzie ono z kimś kogo dobrze zna i lubi, to na pewno wróci zadowolone i bogatsze o nowe doświadczenia. Warto wówczas wspólnie usiąść i na gorąco wysłuchać relacji, możemy wiele dowiedzieć się z niej o samym obozie, ale również o emocjach i radościach naszego dziecka.

Obóz to nauka samodzielności, na którą czasem nieco brakuje czasu, a innym razem rodzice po prostu lubią wyręczać dzieci w wielu rzeczach. Jadąc samodzielnie nasza pociecha pokazuje, jak dobrze potrafi sobie radzić w różnych sytuacjach, zarządzać kieszonkowym, czy chociażby spakować się na powrót do domu. Istotna jest tu również zmiana otoczenia i zaaklimatyzowanie się do niej, poznanie nowych osób, nawiązywanie więzi i relacji, co będzie istotne dla życia społecznego dziecka i jego pewności siebie. Obóz ma więc również znaczenie psychologiczne.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku