Dom z ogrodem, a w ogrodzie basen. Czyż nie takie marzenie wiele osób posiada, jako nagrodę za ciężką pracę? Z basenami ogrodowymi spotykamy się coraz częściej, jednak jak w praktycznie każdej branży i tutaj, jeśli chcemy kupić taki basen, staniemy przed niełatwym wyborem. Jakie mamy rodzaje basenów? Jaki wybrać? Chcemy basen całoroczny, czy może wystarczy basen sezonowy? Przyjrzyjmy się bliżej rodzajom basenów ogrodowych.

Basen ogrody i jego zalety

Basen ogrodowy, bez względu na jego typ, ma wiele zalet. Głównie są to zalety, które mają pływ na nas i nasze samopoczucie. Podstawowym plusem posiadania basenu, jest poczucie luksusu we własnym domu. Jeśli jest upał, możemy się w nim ochłodzić. Oprócz tego posiadanie basenu motywuje do bardziej aktywnego trybu życia. Przychodzimy zmęczeni po pracy, zamiast siedzieć na kanapie, może zrelaksować się w basenie stojącym w naszym ogrodzie. Jest to również świetne miejsce, aby ugościć paru znajomych i wspólnie spędzić parę miłych chwil. Kolejnym plusem posiadania basenu ogrodowego jest prywatność. Jeśli nie lubimy spędzać czasu na pływalni z powodu zbyt dużej ilości osób, prywatny basen jest świetną alternatywą.

Rodzaje basenów ogrodowych.

Obecnie kupując basen, stoimy przed naprawdę dużym wyborem produktów. Oczywiście oprócz ceny, ważne są inne aspekty, takie jak to, czy chcemy, aby basen był w ogrodzie cały rok, czy zależy nam tylko na basenie, który rozkładamy na sezon letni?

Obecnie na rynku mamy parę rodzajów basenów:

  • baseny dmuchane,
  • baseny rozporowe,
  • baseny ze stelażem,
  • baseny wkopane (betonowe),
  • baseny kanadyjskie,
  • baseny poliestrowe.

Baseny dmuchane to najtańsza forma basenu. Są one atrakcyjnymi cenowo produktami oraz dość wytrzymałymi. Basen dmuchany, świetnie nadaje się na działkę, lub jako basen dla dzieci. Jego niewątpliwy plus to mobilność. Jeśli posiadamy małą działkę, tego typu basen jest świętym rozwiązaniem. Dla niektórych minusem może być jego rozmiar. Pamiętajmy, tylko aby zaopatrzyć się w specjalną elektryczną pompkę, która znacząco ułatwi napełnienie basenu powietrzem.


Baseny rozporowe, są jednymi z najpopularniejszych rodzajów basenów na rynku. Plusem takiej konstrukcji jest jej wielkość. Wśród konstrukcji rozporowych, znajdziemy małe, idealne dla dzieci, oraz takie, które zmieszczą kilka dorosłych osób. Również cenowo baseny rozporowe prezentują się atrakcyjnie. Kolejnym plusem jest jakość wykonania oraz możliwość podłączenia pompy filtracyjnej, która zapewni czystą wodę. Basen oporowy działa, jak sama nazwa wskazuje, wykorzystując napór wody na ściany basenu, dzięki czemu konstrukcja wypełniona wodą jest stabilna i sztywna.

Baseny ze stelażem są liderem, jeśli chodzi o baseny ogrodowe. Budowa basenu jest solidna i na tyle prosta, że nikt nie powinien mieć problemu z jego złożeniem. Co ważne basen ze stelażem jest na tyle solidny, że bez problemu wytrwa wiele sezonów. Tego typu basen może również służyć jako basen całoroczny. Wszystko zależy od jego konstrukcji. Baseny stelażowe, są dostępne w wielu rozmiarach, a w największych z nich dorosła osoba może swobodnie pływać. Ważną, rzeczą jest odpowiednie przygotowanie podłoża pod taki rodzaj konstrukcji. W porównaniu do basenów rozporowych konstrukcja stelażowa jest droższa, jednak rekompensuje to dodatkowymi możliwościami jej wykorzystania. Basen ze stelażem jest optymalnym wyborem dla osób, które mają sporo miejsca w ogrodzie lub na działce, ale jednocześnie nie chcą wkopywać basenu betonowego.

Baseny wkopywane lub betonowe.

Basen betonowy jest najdroższym typem spośród wszystkich rodzajów basenów. Oczywiście taka konstrukcja posiada wiele zalet, takich jak wielkość basenu czy walory wizualne. Należy pamiętać jednak, że wkopanie takiej konstrukcji wiąże się z bardzo dużymi kosztami. Dokładnie tak samo, jak dbanie o czystość takiego basenu.

Baseny kanadyjskie.

Od paru lat tego typu baseny stają się coraz popularniejsze. Konstrukcja basenu kanadyjskiego jest niezwykle prosta w złożeniu i jej rozłożeniu. Sama konstrukcja składa się z blachy stalowej oraz specjalnych profili. Konstrukcja kanadyjska jest również kategoryzowana jako basen całoroczny. Basen kanadyjski jest atrakcyjnym cenowo rozwiązaniem, które zaraz po basenie ze stelażem, jest optymalną konstrukcją dla ludzi, którzy nie chcą wkopywać basenu na stałe, a jednocześnie chcą, aby był on rozłożony przez cały rok.

Baseny poliestrowe.

Baseny poliestrowe, są również nazywane basenami gotowymi i są alternatywą dla basenów betonowych. Minusem takiej konstrukcji jest zdecydowanie, krótsza żywotność niż basenu betonowego, plusem zaś jego cena. Różne wielkości i kształty sprawiają, że nawet najbardziej wymagający klienci bez problemu znajdą produkt dla siebie.

Mając ogród lub działkę, w gorące dni, aż prosi się o to, aby skorzystać z basenu. Jak widać, każdy, biorąc pod uwagę zasobność swojego portfela oraz ilość miejsca, może wybrać basen odpowiedni dla swoich potrzeb. Przed zakupem musimy odpowiedzieć sobie na parę pytań oraz odpowiednio wymierzyć miejsce, jakie zamierzamy przeznaczyć na taki basen. Później nie pozostaje nic innego, jak zacząć się w nim chłodzić.Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku