Zdrowie i kondycja fizyczna to wyzwanie, któremu sprostać muszą wszyscy członkowie rodziny – niezależnie od wieku. Seniorzy powinni robić co mogą, by nie dać się upływowi czasu. Dzieci chronić trzeba przed złymi nawykami, ale też wszechobecnymi infekcjami. Ich rodzice miewają problemy ze stresem czy nadwagą. Jak nad tym zapanować i działać profilaktycznie?

Dziś dbałość o zdrowie jest niewątpliwie ważniejsza niż kiedykolwiek wcześniej. To czas, by priorytetowo traktować zdrowie fizyczne, ale nie tylko. Nie mniej ważne są sfery psychiczne i emocjonalne. Dotyczy to nie tylko jednostki, ale całej rodziny.  Choć może być to niełatwe, przy odrobinie zaangażowania utrzymanie rodziny w zdrowiu wcale nie musi być tak trudne, jak mogłoby się wydawać.

Jak zadbać o zdrowie swoje i najbliższych? Oto osiem punktów, które niewątpliwie warto spełnić, by uniknąć problemów.  

Żyjcie aktywnie i jak najczęściej będąc na zewnątrz

Codzienność sprawia, że mnóstwo czasu spędzamy siedząc. Tymczasem bardzo istotne jest, by – dotyczy to każdego, niezależnie od wieku – jak najwięcej ruszać się podczas każdego dnia. W sytuacji, gdy żyjemy siedząc, każda forma aktywności jest na wagę złota.

Pamiętaj również, że aktywność fizyczna jest bezcenna dla naszego zdrowia fizycznego. Ma ogromny wpływ podczas walki ze stresem – to uwaga dla dorosłych.

Ile czasu aktywnie powinny spędzić dzieci? To minimum godzina dziennie – tak, by spędzić ten czas naprawdę efektywnie i podwyższając tętno.

Jak zmobilizować bliskich do aktywności fizycznej? Jeśli masz już – co prawdopodobne – prywatne pakiety medyczne, rozważ również kartę sportową dla całej rodziny. Jeśli to niemożliwe, pamiętaj jak szerokie są inne możliwości dla rodziny. To np. wirtualne ćwiczenia z trenerem online, spacery, wspólne wypady rowerowe.

Pamiętaj o nawodnieniu

Zachowanie właściwego poziomu nawodnienia jest bardzo istotne dla optymalnego funkcjonowania organizmu. Woda to nie tylko sposób na lepsze samopoczucie – ma ogromny wpływ na całe zachowanie organizmu. Przekłada się na bieżący poziom energii, wytrzymałość czy gospodarkę hormonalną.  Ma to szczególnie duże znaczenie w kontekście dzieci – błędem jest zastępowanie wody różnorodnymi sokami.

Trzymaj się mądrej diety

Ważne jest, by dokonywać zdrowych wyborów żywieniowych. Wybieraj produkty, które mają wysoką wartość odżywczą i pozbawione są wszechobecnej chemii spożywczej. Opracuj swój harmonogram żywieniowy, który zakłada trzy bazowe posiłki podczas dnia oraz dodatkowe dwie przekąski. Ważna sugestia: nie daj się ochocie na słodkie zapychacze – zmobilizuj do takiego podejścia również całą rodzinę.

Dbaj o sen i codzienną rutynę

Poranek to prawdziwy miernik Waszej kondycji i zdrowia. Zastanów się: czy po wstaniu czujesz się – i bliscy - zmęczony czy raczej wręcz przeciwnie? Odpowiednia ilość snu dostosowana do każdego człowieka jest ważna, aby mieć wystarczająco duże pokłady energii. Przekłada się to na koncentrację, skupienie, możliwości psychofizyczne.  Jeśli macie, jako rodzina, z tym problem: czas zadbać o senną rutynę – kłaść się spać wcześniej i o stałej porze.

Nie unikajcie trudnych rozmów

Dobra rodzina to ta, w której panuje szczerość i otwartość. Ważne jest, by rozmawiać wprost – dzielić się emocjami nawet wtedy, gdy są one negatywne. Uczcie się pokoleniowego dialogu: rozmowa o problemach w pracy przy stole nie będzie łatwa, ale pokaże dzieciom, że w każdym wieku zmagać się można z różnymi wyzwaniami. Namawiajcie dzieci do tego, by mówiły jak się czują, co je spotkało – zarówno w sferze pozytywnej jak i negatywnej.

Myśl o medycynie profilaktycznie

Błędem w polityce zdrowotnej rodziny jest działanie wtedy, gdy już pojawią się konkretne zagrożenia. Tymczasem można na ten proces spojrzeć inaczej: działa zapobiegawczo – zarówno wobec siebie jak i bliskich. Regularna suplementacja witamin, nauka zdrowych nawyków higieny, regularność badań diagnostycznych i kontrolnych – wszystko to prowadzi do minimalizowania rozprzestrzeniania się zarazków i zapobiegania chorobom. Współpracuj z lekarzem pierwszego kontaktu – wykorzystaj do tego możliwości, jakie daje nowoczesna technologia. Poprzez internet można skorzystać z wizyt wideo lub innych form komunikacji wirtualnej. 


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku