Obecnie, nie wiadomo czemu, bardzo często stosuje się te pojęcia zamiennie. Czy kamizelka asekuracyjna pełni tą samą funkcję, co ratunkowa? Poniekąd tak. Istnieją między nimi jednak kolosalne różnice, które postaram się omówić poniżej. Mam nadzieję, że ułatwi Ci to dokonanie dobrego wyboru i już zawsze będziesz wiedział, czy powinieneś nosić kamizelkę asekuracyjną czy ratunkową.

Czym jest kamizelka asekuracyjna?

Kamizelka asekuracyjna ma za zadanie wspomóc człowieka w utrzymaniu się na powierzchni wody. Jest środkiem jedynie asekuracyjnym, pomocniczym, a nie ratującym życie. Jej wyporność kształtuje się na zadowalającym poziomie, pozwalającym na bezpieczne dopłynięcie do brzegu bądź jednostki pływającej w kryzysowej sytuacji. Nie zagwarantuje bezpieczeństwa osobie nieprzytomnej. Mało tego: dedykowana jest osobom potrafiącym pływać. Kamizleka asekuracyjna jest niezastąpiona podczas uprawiania wszelakich sportów wodnych i właśnie z tą myślą najczęściej się ją projektuje. Jej krój ma gwarantować maksymalnie największą swobodę ruchów. W sklepach takich jak https://gosup.pl/kamizelki-asekuracyjne-10 znajdziesz nawet kamizelki asekuracyjne adresowane konkretnej dyscyplinie, np. kamizelka asekuracyjna kajakowa, regatowa, do windsurfingu, kitesurfingu itp.

Co wyróżnia kamizelkę ratunkową?

Kamizelka ratunkowa, w odróżnieniu do kamizelki asekuracyjnej, skutecznie staje na straży zdrowia i życia użytkownika. Utrzyma na powierzchni osobę ranną, nieprzytomną, a także taką, która zwyczajnie boi się wody i panikuje przy pierwszym kontakcie z nią. W kilka sekund obraca osobę do pozycji, w której usta są wynurzone i dzięki temu może swobodnie oddychać. Poddawana jest także próbie wysokościowej: musi pozostać w nienaruszonym stanie po upadku z aż…4,5m! Ponadto nie ulega stopieniu i nie pali się. Kamizelka ratunkowa zapewnia więc bezpieczeństwo w każdych, nawet tych najbardziej zagrażających życiu warunkach.

Kamizelka asekuracyjna i ratunkowa - polecani producenci

Kamizelka asekuracyjna bądź ratunkowa to sprzęt, który nie może zawieść. Musisz mieć pewność, że są odpowiednio wysokiej jakości. Materiał, konstrukcja, technologia w której zostały wykonane, a nawet kolor - wszystko to ma znaczenie. Jest jeden producent, który jest w stanie sprostać oczekiwaniom amatorów i zawodowców każdej dyscypliny - mam na myśli polską markę Aquarius, który posiada w swojej ofercie:

  • kamizelki asekuracyjne kajakowe
  • kamizelki asekuracyjne wędkarskie (w maskującym kolorze moro)
  • kamizelki asekuracyjne w rozmiarach dla dzieci (wyposażone w pasy krokowe, które zapobiegają wyślizgnięciu się z wnętrza kamizelki)
  • kapoki regatowe (dostępne w różnych kolorach)
  • kamizelki ratunkowe dla dzieci oraz dorosłych
  • kamizelki pneumatyczne (które mogą napełnić się powietrzem automatycznie po zetknięciu z wodą lub mogą być napompowane ustnie)
  • a nawet…kapoki dla czworonożnych przyjaciół: kamizelki asekuracyjne dla psów, które wspomogą pupila w utrzymaniu się na powierzchni wody oraz ochronią jego ciałko przed nadmiernym wyziębieniem

Poza Aquariusem (którego ceny naprawdę wyglądają zachęcająco na tle innych producentów) możesz polegać również na kapokach od Rebela, FeelFree, Peak UK oraz NRS.

Największy wybór kamizelek asekuracyjnych i ratunkowych

Kamizelka asekuracyjna i ratunkowa - gdzie je kupić? Obie te rzeczy są naprawdę łatwo dostępne w sklepach internetowych. Jeżeli chodzi o sprzęt od Aquariusa, to polecam stronę gosup.pl, gdzie znajduje się najbogatsza oferta tej marki. Poza kamizelkami znajdziesz tam również torby i plecaki, etui wodoszczelne, odzież przystosowaną do noszenia w wodzie oraz całe mnóstwo innych niezbędnych akcesoriów.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku