Każdy z nas docenia odzież wysokiej jakości. Jednak zapłacenie więcej nie zawsze wiąże się w tym, że będziemy daną rzecz nosić przez długi czas. Wiele zależy bowiem od tego, jak o nią dbamy, a także jak i gdzie przechowujemy. Czy wiesz, co jest najlepsze dla Twoich tekstyliów i jak sprawić, że kupując rzeczy będziesz miał pewność, że będziesz z nich korzystać długie lata?

Po pierwsze przechowywanie

W idealnym świecie każdy z nas ma dużą garderobę lub szafę, w której może rozmieścić odzież według kategorii, część wieszając, a pozostałe składając. Jednak często musimy poradzić sobie w warunkach, gdzie na wieszakach znajduje się jedynie odzież wierzchnia, a pozostałe części naszych strojów lądują złożone na półkach. Warto jednak zadbać o kilka elementów.

Po pierwsze podzielmy ubrania na kategorie. Wówczas zdecydowanie łatwiej będzie nam cokolwiek znaleźć, ale i ułożenie poszczególnych rzeczy, jedna na drugiej, będzie zdecydowanie łatwiejsze. Po drugie pamiętajmy, że liczy się jakość, a nie ilość. Upychanie ubrań na jednej półce byleby tylko wszystko weszło z pewnością nie będzie służyć tkaninom. W związku z tym zachowajmy nieco luzu.

Pamiętajmy również, aby do szafy wkładać jedynie wyprane i najlepiej już uprasowane ubrania. Oczywiście przy złożeniu pojawią się zagniecenia, jednak łatwo i szybko je rozprasujemy, a tkanina będzie bardziej zadbana. Staniki możesz wygodnie przechowywać w specjalnie przygotowanej szufladzie.

Jak czyścić i pielęgnować ubrania?

Jeśli wybieramy odzież wysokiej jakości dla kobiet i mężczyzn, to również ich pranie i pielęgnacja ma ogromne znaczenie. Warto wybierać sprawdzone i skuteczne detergenty, które nie powodują zniszczeń na tkaninach, ich wyciągania, czy płowienia. Koniecznie również zwracajmy uwagę na informacje zawarte na metkach takich produktów, aby mieć pewność, że proces prania odbywa się zgodnie z zaleceniami producenta. Niekiedy musimy unikać wysokiej temperatury lub nawet wirowania przy delikatnych tkaninach.

Musimy pamiętać, że wykorzystywane materiały mają różne wymagania, często niektóre zabiegi nie są dla nich korzystne, a co za tym idzie łatwo można doprowadzić do ich zniszczenia. Jeśli chcemy cieszyć się swoją odzieżą przez maksymalnie długi czas, to z pewnością warto stawiać na jakość w czasie zakupu, ale nie zapominać o niej również, w zakresie pielęgnacji i konserwacji.

Na co zwracać uwagę przy zakupie ubrań?

Niebagatelne znaczenie dla trwałości naszych ubrań ma również to, jakiej jakości produkty kupujemy. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na rodzaj materiału, który już dużo powie nam o samej pielęgnacji. Jednak liczy się również jego gramatura, czyli to jak jest gruby, jak gęsto utkany itp. Oczywiście nie zawsze będzie to istotne. Znaczenie ma również sposób i jakość wykonania poszczególnych elementów garderoby. Dzięki odpowiedniemu ich dobraniu zyskujemy pewność, że to, na co się zdecydowaliśmy będzie służyć nam przez kolejne lata.

Kiedy czyszczenie odzieży może sprawić nam kłopot?

Wiele osób ma problem z czyszczeniem niektórych rodzajów tkanin. Uwagę warto zwrócić na jedwab lub kaszmir, które są wyjątkowo delikatne i wymagają specjalnego traktowania. Z kolei innym bardzo częstym problemem jest czyszczenie odzieży funkcyjnej, specjalnych kurtek i innych części takiej garderoby. W takich przypadkach niezbędne jest bezwzględne stosowania się do wskazówek zawartych na metce, a jeśli nie jesteśmy pewni, jak odpowiednio działać możemy zdecydować się na oddanie do wyspecjalizowanej pralni, która doskonale się tym zajmie. 

A jak przechowywać odzież delikatną?

W przypadku wielu materiałów korzystne jest luźne rozwieszenie w szafie. Dzięki temu nie będą się tak gniotły, a materiał nie będzie się odkształcał i niszczył. Jednak nie w każdym przypadku jest to koniecznością. Często wystarczy delikatne złożenie i ułożenie na półce.

Kupuj ubrania sprawdzonych marek

Jeśli zależy nam na tym, aby nie wymieniać zbyt często zawartości naszej garderoby, to najlepiej jest stawiać na produkty sprawdzonych i renomowanych marek. Często produkty, które z nich pochodzą są wykonane z drobiazgowością i dzięki temu są one w stanie przetrwać próbę czasu. A jakie będą najlepsze ubrania dla Ciebie i jak je pielęgnujesz?

Czy bawełna to najlepszy składnik ubrań?

 

Bawełniane ubrania zawsze cieszyły się dużą popularnością ze względu na  przyjemny w dotyku materiał. Niestety wyprodukowanie białej bawełny jest bardzo nie ekologiczne. Do jej produkcji używa się ogromnych ilości wody i nawozów sztucznych. Przez to produkcja bawełny jest nie ekologiczna  Do tego dochodzą jeszcze kwestie sprawiedliwego handlu i traktowania producentów bawełny przez organizacje skupujące półprodukt do dalszej obróbki. Dlatego warto patrzeć czy na metce bawełnianej bluzki jest znak certyfikatu Better Cotton Initiatives (BCI), Taka bawełna jest produkowana organicznie przy pełnym poszanowaniu środowiska naturalnego. Innym rozwiązaniem jest szukanie ubrań z bawełny pochodzącej z recyclingu.

 Alternatywą dla bawełny mogą myć len i konopie. Ich produkcja nie jest  tak ekspansywna i nie wyniszcza środowiska. Ciuchy z lnu są lekkie i przewiewne.

W jakiej temperaturze prać ubrania

 Zasada jest prosta czym niższa temperatura prania tym ciuchy będą służyły ci dłużej.
Niestety czym niższa temperatura tym trudniej usunąć zabrudzenia, szczególnie te trudniejsze. Jeśli w przypadku lekkich i szybkich przepierek nie ma problemu tak w wypadku większych zabrudzeń masz do wyboru albo podnieść temperaturę albo dodać do prania więcej środków piorących. I tu ważne jest by zachować  odpowiednie proporcje, ponieważ zbyt duża ilość detergentów także wpływa na trwałość ubrań. Wydaje się, że lepiej jest podnieść temperaturę o 10 stopni i dać mniej chemii niż sypać więcej proszku. Szczególnie, że nie jest to ani obojętne dla środowiska ani dla naszej skóry.

Przechowywanie butów

Buty bywają problematyczne. Bardzo często nie mamy na nie odpowiednich szafek, czy stojaków i zwyczajnie wkładamy jedne na drugie do niewielkiej szafki. Jednak w taki sposób będą się one niszczyć. Jest kilka rozwiązań. Wybór odpowiedniego zależy od tego, ile mamy butów i miejsca w mieszkaniu do zorganizowania ich przechowywania. Jedną opcją są specjalne szafki na buty, w których każda para będzie miała swoje miejsce. Jeśli jednak nie mamy na taką szafkę miejsca, a mamy dużą szafę w zabudowie i miejsce na wieszakach, możemy poszukać wieszaków na buty. Chodzi o rodzaj materiału, w których przygotowane są kieszenie na buty i można w nich ułożyć każdą parę osobno, a następnie wieszak zawiesić w szafie, dzięki czemu całość zajmie niewiele miejsca, a dostęp do obuwia będzie stały i bezproblemowy. 

Ubranka dla dzieci – a co z ich przechowywaniem?

Ubranka dla dzieci, szczególnie tych młodszych często sprawiają nam problem jeśli chodzi o odpowiednie ułożenie w szafkach i unikanie bałaganu. Biorąc pod uwagę ich wielkość, wiele osób wskazuje, że również tu najlepiej sprawdzają się głębokie szuflady, które można podzielić tematycznie, ze względu na rodzaj danego ubranka. Dobrze również jeśli jest to komoda z szufladami pod przewijakiem, gdyż w takiej sytuacji możemy bez problemu i bezpiecznie sięgnąć po ubranko w czasie przebierania malucha, bo nie musimy się od niego oddalać.

W przypadku ubrać starszych dzieci możemy stosować podobne zasady, jak w przypadku ubrań osób dorosłych. Jednak jeśli uczymy dziecko samodzielnego dobierania garderoby i ubierania się, kluczowe może okazać się wydzielenie w jego zasięgu półek, na których znajdą się odpowiednio np. spodnie, bluzeczki czy bluzy. Bielizna dzieci również najlepiej sprawdza się w szufladach, mimo iż łatwo robi się w nich bałagan, to i tak łatwiej tam cokolwiek znaleźć niż np. na dużej półce w szafie czy w niewielkim koszyku, który na niej ustawimy.

 

 

Zdjęcia:

  1. Adobe Stock / Pixel-Shot / 483207397
  2. Adobe Stock / VadimGuzhva / 219297945
  3. Adobe Stock / eu / 200113441

Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku