Nie ma co owijać w bawełnę - obecny pęd życia odciska negatywne piętno na każdym z nas. Chodzi oczywiście o stres. Jest on nieodłączną częścią życia, jednak problem zaczyna się wtedy, kiedy przejmuje on nad nami kontrolę. Jak można sobie pomóc w takiej sytuacji?

Skąd bierze się stres?

Stres towarzyszy każdemu z nas, niestety, od chwili narodzin. Niewielka dawka stresu jest poniekąd potrzebna - pomaga on podejmować racjonalne decyzje. Podpowiada, w jakich sytuacjach czujemy się niekomfortowo - to naprawdę istotny czynnik, który pozwala każdemu z nas poznać samego siebie. 

Niestety, w miarę upływu życia stres pojawia się w życiu coraz częściej i częściej. Jak już wspominaliśmy, niewielka dawka stresu jest potrzebna. Natomiast jego nadmiar może już wywołać poważne choroby o podłożu zarówno psychicznym jak i fizycznym. Nerwica, depresja, zaburzenia lękowe, obniżona odporność, nadciśnienie, choroby serca a nawet nowotwory. Nie brzmi to dobrze, prawda? Dowiedz się, jak możesz obniżyć poziom stresu i znowu zacząć się życiem. 

Naturalne techniki radzenia sobie ze stresem

Najłatwiej byłoby się…nie stresować. Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić. Na szczęście, jest kilka czynności, które pomagają obniżać poziom stresu.

Pierwsza z nich to aktywność fizyczna. Wprawienie ciała w ruch obniża poziom kortyzolu (hormon stresu) a zwiększa poziom dopaminy i serotoniny (hormony szczęścia). Ważne, aby uprawianie sportu odbywało się regularnie i sprawiało radość. Wybierz więc taką aktywność, do której nie musisz się zmuszać. Może być to bieganie, siłownia, joga, rower czy chociaż spacer. Po prostu się ruszaj. 

Drugą czynnością, która dobroczynnie działa na układ nerwowy jest medytacja. I zostało to udowodnione naukowo. Na początku medytacja może wydawać Ci się dziwna i ciężko będzie Ci się skupić, ale uwierz na słowo, warto się przełamać. Regularna medytacja obniża poziom stresu, wspomaga regenerację organizmu i znacząco wpływa na jakość snu. 

Tabletki na stres - czy działają?

Postawmy sprawę jasno - tabletki reklamowane jako “antystresowe” nie leczą przyczyny odczuwania stresu, a jedynie osłabiają jego odczuwanie na poziomie psychosomatycznym. Innymi słowy, pomagają się chwilowo wyciszyć i uspokoić. Jednak najważniejsze jest usunięcie albo przynajmniej ograniczenie stresorów, aby organizm mógł wrócić na właściwe tory. 

Jeśli masz zamiar sięgnąć po tabletki redukujące odczuwanie stresu, zadbaj o to, aby ich pochodziły one od sprawdzonego producenta, a ich skład powinien być jawny. Tabletki na stres najczęściej oparte są na składnikach roślinnych, które posiadają właściwości uspokajające i wyciszające. To bezpieczne wspomaganie codziennych zmagań w walce ze stresem.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku