Mówisz wełna, myślisz zima. Ten utrwalony stereotyp powinien wreszcie zostać raz na zawsze obalony! Powód jest bardzo prosty, wełna merino nadaje się do noszenia we wszystkie pory roku! Szczególnie latem ujawniają się jej magiczne właściwości. Wełna z merynosów to najdelikatniejsza odmiana wełny na świecie. Jej cieniutkie włókna nie drapią i nie podrażniają skóry a wyjątkowe cechy termoaktywne powodują, że oddychające ubrania z wełny merino oferują komfort nieznany użytkownikom bawełny, nie wspominając nawet o syntetykach.

Ubrania z wełny merino i ich charakterystyka

Większość osób, która bierze do ręki odzież z cienkiej dzianiny wykonanej z wełny merino nie wierzy, że to wełna. Mało kogo da się też przekonać, że wełniany t-shirt to 10 razy lepszy wybór na upał niż koszulka bawełniana. Prawda jest jednak taka, że taką przewiewność i naturalne cechy termowentylacyjne oferują tylko ubrania z wełny merino. Na dokładkę, wełna merino nie chłonie wilgoci oraz oczyszcza się sama, w kontakcie z tlenem więc nie trzeba jej zbyt często prać.

Odzież z wełny merino sprawdza się tak samo dobrze jako warstwa bazowa, np. bielizna, koszulki z krótkim i długim rękawem czy skarpetki, jako warstwa wierzchnia, czyli bluzy, swetry, spodnie i sukienki. Zależnie od temperatury otoczenia włókna wełny merino skręcają się lub prostują, regulując w ten sposób dopływ i odpływ powietrza od ciała. To właśnie w ten sposób owce rasy merynos radzą sobie z ogromnymi amplitudami temperatury w swoim naturalnym środowisku, w Australii i Nowej Zelandii.

Nie pozostaje nic innego jak uznać, że wełna na lato jest tak samo dobra jak wełna na zimę!
 

Co wyróżnia odzież z wełny merynosa?

Ubrania z wełny merino są często nazywane drugą skórą. To ze względu na jej delikatność i ten niebywały komfort termiczny, jaki zapewniają.

Doświadczeń i przyjemności użytkowania jakie daje odzież z wełny merynosa nie da się w żaden sposób porównać do ubrań syntetycznych czy nawet bawełnianych. Materiały syntetyczne, takie jak np. akryl czy poliester nie mają absolutnie żadnych właściwości termoaktywnych. Trudno jednak wymagać od butelki plastikowej, żeby było inaczej! Tak, tak, poliester to plastik, dokładnie taki sam z którego robione są butelki.

Dzianina bawełniana natomiast, mimo swojego naturalnego pochodzenia, jest najczęściej zbita i tak gęsta, że blokuje naturalną wentylację. Dodatkowo, nie ma zdolności pochłaniania wilgoci i bardzo wolno schnie.

Ubrania z wełny merino deklasują konkurencję. W Polsce bardzo gwałtownie rośnie grono jej miłośników. Doceniają oni wszystkie opisane powyżej walory i deklarują, że jak się raz spróbuje to niechętnie zakłada się już odzież wykonaną z innych materiałów. Niezaprzeczalnie, ten wyjątkowy materiał i odzież z wełny merynosa zasługują na to, żeby na własnej skórze przekonać się jak spisuje się taka wełna na lato!

Odzież z wełny merino paterns - czy nadaje się na upalne dni?

Ubrania z wełny merino w bardzo szerokiej gamie dostępne są w ofercie polskiej marki paterns. Kasia Lamik, malarka i współzałożycielka marki jest autorką wszystkich wzorów, które znajdziecie w paterns. Są one znakiem rozpoznawczym tej marki i wyróżniają jej odzież na tle, nawet ogólnoświatowej, konkurencji.


Paterns od lat promuje i propaguje hasło „Wełna na lato”, wychodząc ze swoją ofertą naprzeciw wszystkim entuzjastom tego wyjątkowego materiału. Wśród proponowanego asortymentu znajdziecie w paterns merino na lato! Uniwersalne koszulki i tanktopy, zwiewne i przewiewne sukienki oraz niezawodną bieliznę, a nawet skarpetki stopki – wszystko ze 100% wełny merino!


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku