W niektórych przypadkach kobieta i mężczyzna starają się o dziecko miesiącami lub latami – a i tak im się to nie udaje. O ile przez pewien czas można faktycznie uznać, że jest to normalne i tego procesu nie da się przyspieszyć - po około roku nieudanych starań powinno się już wybrać na konsultacje do specjalisty. Ten zleci na pewno mnóstwo badań dla kobiety - a mężczyzna zostanie wysłany na badanie nasienia. Konieczne jest tutaj przecież sprawdzenie, w jakim stanie jest organizm zarówno potencjalnej matki, jak i ojca.


Badanie nasienia nie jest oczywiście bolesne, więc nie musimy się tutaj niczego takiego obawiać. Lekarze chcą w ten sposób ocenić jakość męskich plemników oraz ich ilość - dzięki temu mogą oni szybko stwierdzić, czy problem niepłodności leży właśnie po stronie mężczyzny. Nie powinniśmy się jednak obawiać zawczasu – najpierw zapiszmy się na badanie nasienia i potem wraz ze specjalistą będziemy mogli zaplanować kolejne kroki.
 

Przygotowanie do badania

Bardzo ważne jest tutaj to, aby mężczyzna wstrzymał się przed takim badaniem z aktywnością seksualną - najlepiej już nawet na 7 dni wcześniej. Nie powinno się również palić papierosów i spożywać alkoholu. W ten sposób zwiększamy swoje szanse na to, że uzyskamy adekwatny wynik – warto więc dostosować się do takich zaleceń.

Pobranie ejakulatu odbywa się zwykle na miejscu, w specjalnie przygotowanym do tego pokoju. Klinika zapewni nam prywatność i możliwość zadbania o higienę. Jeśli jednak taka opcja nie będzie dostępna i wykonujemy to badanie we własnym zakresie - musimy na pewno dostarczyć pojemnik z materiałem bardzo szybko – czas odgrywa tutaj kluczową rolę. Od razu po przyjściu do laboratorium warto poinformować diagnostę o tym, iż chodzi tutaj konkretnie o badanie nasienia.

 

Co dalej?

Jeżeli wykonaliśmy badanie nasienia to musimy teraz tylko czekać na jego wynik – bardzo możliwe jest to, że za jakiś czas będziemy musieli je również powtórzyć. W ten sposób będzie można porównać uzyskane dane i upewnić się, że wszystko się zgadza. Walka z niepłodnością to stresujący i trudny proces – dla obu stron. Trzeba uzbroić się w cierpliwość i dobre nastawienie – medycyna oferuje parom wiele metod leczenia, więc zawsze jest nadzieja na powodzenie jednej z kuracji.

Badanie nasienia to nie wszystko, czego lekarz będzie oczekiwał od mężczyzny - musi on także na przykład odpowiedzieć na wiele pytań dotyczących jego stylu życia i nawyków. Trzeba tutaj przede wszystkim odpowiadać szczerze - jeśli chcemy uzyskać pomoc to nie możemy niczego zatajać. Klinika leczenia niepłodności Zięba Clinic z Katowic może pomóc.

 

 


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku