Żylaki to problem zdrowotny, który najczęściej atakuje kobiety. Objawia się on uczuciem ciężkości nóg oraz ich bólem - a oprócz tego w krótkim czasie zauważamy też na swoich nogach bardzo charakterystyczne, popękane naczynka.


Jest to kłopot zarówno nieprzyjemny, jak i również krępujący pod względem estetyki – ale na szczęście panie mają do wyboru kilka opcji leczenia, które są skuteczne i bezpieczne. Jeżeli wiesz już teraz, że interesuje Cię usuwanie żylaków Wrocław to miasto, gdzie zrealizujesz ten plan bez żadnego problemu.

Najprościej będzie zawsze skonsultować swój problem z lekarzem – a konkretnie z flebologiem, który specjalizuje się w leczeniu problemów żylnych. On podpowie nam konkretnie od czego warto zacząć - zwykle na samym początku nie jest nam jeszcze potrzebny żaden poważniejszy zabieg i możemy przetestować bardziej naturalne metody walki z żylakami.
 

Od czego zaczynamy?

Jeżeli nasze żylaki pojawiły się dopiero niedawno – flebolog najpewniej doradzi nam zakup specjalnych pończoch i podkolanówek uciskowych. Taki sposób jest też często zalecany kobietom, u których wiadomo, iż posiadają one genetyczne predyspozycje do tworzenia się żylaków - pończochy uciskowe to sposób na zapobieganie rozwojowi problemu. Czasami zalecona może zostać również farmakoterapia i stosowanie specjalnych kremów – ale takie metody często okazują się za słabe.

Usuwanie żylaków może się odbyć przy pomocy skleroterapii – tutaj żyły są ostrzykiwane przy pomocy preparatu, który redukuje przepływ krwi w danym naczyniu. Ta metoda uznawana jest za jedną z najbardziej skutecznych – a w dodatku nie wywołuje ona żadnych skutków ubocznych i można szybko powrócić do swojego normalnego trybu życia.

 

Więcej dostępnych opcji

Żylaki można usunąć także przy pomocy lasera, gdzie do zamknięcia żyły dochodzi poprzez wprowadzenie światłowodu bezpośrednio do żyły pniowej. Zadaniem wiązki lasera jest wytworzenie energii cieplnej i zamknięcie żyły, która okazała się niewydolna. W trakcie takiego zabiegu nie doświadczymy bólu i już po kilku dniach wszelkie zgrubienia oraz krwiaki powinny całkowicie zniknąć.

W celu pozbycia się żylaków może zostać zastosowana także flebektomia. Ten zabieg chirurgiczny polega na wycięciu żylaków i jest to metoda inwazyjna. Specjalista stara się wykonać możliwie, jak najmniejsze nacięcia i operacja jest raczej zalecana tylko u tych pacjentów, którzy mają problem z bardzo zaawansowanymi żylakami. Metoda ta jest również bardzo skuteczna. Sprawdź ofertę https://flebetica.pl/


Najczęściej zadawane pytania


Gdzie pojawiają się żylaki?

Nie ma jednej odpowiedzi, bo mogą się one pojawić właściwie na każdej części naszego ciała. Dość powszechne są te na nogach, które pojawiają się u kobiet, które wiele razy rodziły, czy u osób mających stojącą pracę. Jednak są również żylaki odbytu, czy żylaki macicy, a także mogą pojawić się w innych lokalizacjach. Zawsze należy w ich przypadku zwrócić uwagę nie tylko na aspekt estetyczny, ale również medyczny dolegliwości.

O czym świadczą żylaki?

Teorii jest co najmniej kilka. Większość badających problem osób jest jednak zgodna, że problem tkwi w uwarunkowanych genetycznie nieprawidłowościach zastawek żylnych lub też w zaburzeniach ścian żył. Zarówno zbyt mała ilość zastawek, jak i podatność ścian na rozciąganie czy ich osłabienie mogą prowadzić do pojawienia się żylaków.

Czy żylaki są groźne dla zdrowia?

Powinniśmy zdawać sobie sprawę, że żylaki to nie tylko problem estetyczny, ale również mogą one być bardzo niebezpieczne. Powinniśmy zareagować już przy pierwszych symptomach, bo może nam to pomóc w uniknięciu wielu problemów. Jeśli żylaki nie będą odpowiednio leczone, to pojawią się dolegliwości bólowe, obrzęki, owrzodzenia skóry, zakrzepy, a w skrajnych przypadkach zator tętnicy płucnej.

Do jakiego lekarza udać się z żylakami?

Diagnozowaniem i leczeniem chorób żył, tętnic i naczyń limfatycznych, a więc również żylakami zajmuje się lekarz angiolog. Warto więc się do niego zgłosić jeśli pojawi się u nas problem. Lekarz rodzinny kieruje również czasem pacjentów z żylakami do chirurga naczyniowego.

Czy żylaki mogą same zniknąć?

Nie jeśli już doszło do ich pojawienia się, to same nie znikną. Jeśli dostrzeżemy pierwsze objawy powinniśmy zgłosić się do lekarza, bo niezbędne będzie wprowadzenie odpowiedniego leczenia.


Podobne artykuły:


Wersja do druku