Polska jest bardzo bogata w tego rodzaju źródła. Wody nasycone substancjami o działaniu prozdrowotnym występują w całym kraju, jednak najwięcej można ich znaleźć w jego południowej i zachodniej części – w okolicach pasm górskich jak Karpaty i Sudety. Polskie wody lecznicze to grupa zawierająca wiele rodzajów wód, o odmiennych właściwościach chemicznych i fizycznych. Co trzeba o nich wiedzieć?


W Polskich źródłach wydobywane są różne rodzaje wód leczniczych. To jedno z naturalnych bogactw naszego kraju. Skład takiej wody zależy, między innymi, od budowy geologicznej, składu skał, ukształtowania terenu oraz obecności gazów. Dzięki temu, że woda pobierana jest z głębokich odwiertów, surowiec jest wolny od zanieczyszczeń i mikroorganizmów. Jaką wodę wybrać? Oto niektóre z wód leczniczych Polski.

Szczawy

Jednymi z najpopularniejszych wód leczniczych w Polsce są szczawy. Stosowane są zarówno jako produkt spożywczy, jak i do kąpieli. Na ich bazie powstają także różnego rodzaju kosmetyki, w tym mydła lecznicze. Szczawy charakteryzują się zawartością wolnego CO2 w stężeniu przekraczającym 1000mg/dm3. Surowce o niższym stężeniu dwutlenku węgla nazywane są wodami kwasowęglowymi. W zależności od miejsca wydobycia, wody te zawierają także inne substancje – wodorowęglany oraz jony magnezowe, wapniowe, chlorkowe, sodowe i potasowe. W Polsce takie wody pozyskuje się w okolicach Karpat. W naszym kraju istnieje obecnie około 230 odwiertów i źródeł szczaw i wód kwasowęglowych. Właściwości szczaw wykorzystuje się w terapii chorób zapalnych przewodu pokarmowego, wrzodów żołądka i dwunastnicy, refluksu, czy zaburzeń czynnościowych wątroby i dróg żółciowych.

Wody siarczkowo-siarkowodorowe i siarczanowe

Ten rodzaj wód charakteryzuje się wysoką zawartością związków siarki oraz innych pierwiastków. Te Polskie wody lecznicze bardzo często wykorzystywane są w formie kąpieli. Dzięki zdolnościom przenikania przez skórę, takie zabiegi mogą uzupełniać niedobory minerałów w organizmie. Kąpiele w wodach siarczkowo-siarkowodorowych i siarczanowych wykazują właściwości lecznicze w chorobach skóry. Zaleca się je przy atopowym zapaleniu skóry, łojotoku, łupieżu czy trądziku. Mogą także uśmierzać swędzące i zaognione zmiany łuszczycowe. Takie zabiegi działają łagodząco na stany zapalne, antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo, złuszczają także stary, szorstki naskórek. Picie wód ze związkami siarki może być pomocne przy problemach ze zbyt małą kwasowością soku żołądkowego i związanych z tym zaburzeniach trawienia.

Wody żelaziste

Te wody charakteryzuje obecność kationu żelazawego w stężeniu nie mniejszym niż 10mg/dm3. Ich picie jest szczególnie zalecane osobom, które mają niedobory żelaza oraz niedokrwistość. Należy pamiętać, że w przypadku stosowania dużych dawek mogą pojawić się skutki uboczne – bóle brzucha i zaparcia.

Wody jodkowe

Zawartość jonu jodkowego nie powinna w nich być niższa niż 1mg/dm3. Spożywanie takich wód pozwala uzupełnić poziom jodu przy niedoborach tego pierwiastka. Powinni po nią sięgać wszyscy, którzy w swojej diecie nie uwzględniają morskich ryb. Jednak osoby z chorobami tarczycy powinny skonsultować taką terapię z lekarzem.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku