Pyszne drinki, w których liczy się smak i aromat każdego składnika, stały się nieodłączną częścią każdej domowej imprezy. Niezależnie od tego, czy znajdzie się w nich alkohol, czy też nie, przyrządzamy je z uwagą i największą starannością. A muddler to rzecz, która zdecydowanie może to ułatwić. Czym jest muddler i jak go używać, komponując najsmaczniejsze drinki?

Owoce i inne dodatki w drinkach – jak wydobyć z nich esencję smaku?

Samo umieszczenie liści mięty lub brązowego cukru w popularnym mojito nie sprawi jeszcze, że będzie to drink doskonale przygotowany. Jeśli te składniki znajdą się tam w swojej podstawowej formie, będą uwalniać smak powoli i niedostatecznie, a na koniec zmarnuje się ich potencjał, ponieważ napój zostanie wypity, zanim smak zdąży się otworzyć. I tak jest w przypadku nie tylko tego drinka, ale również każdego innego. Jak zatem sprawić, by już od pierwszego kontaktu ust z tym napojem, jego smak zachwycał?

Konieczny jest muddler, inaczej nazywany łyżką barmańską. To z pozoru niezwykle proste urządzenie ma prawdziwą moc wydobywania smaku i aromatu z poszczególnych składników. Dzieje się tak za sprawą ich rozgniatania, co pozwala uwalniać to, co znajduje się w ich środku. Dzięki temu odpowiednio rozgnieciony brązowy cukier staje się słodszy i bardziej wyczuwalny. Owoce puszczają swój sok i stanowią nieodłączną część napoju, wzbogacając go swoim smakiem. Brzmi przekonująco, prawda?

Dlaczego muddler, a nie zwykła łyżka?

Muddlery, czy też inaczej tłuczki barmańskieto proste urządzenia. Dlatego wiele osób próbuje go zastąpić znanymi już z kuchni akcesoriami, takimi jak łyżka. Jednak w porównaniu z dobrym muddlerem, łyżka jest narzędziem zdecydowanie nieefektywnym. Ani jej kształt, ani przeznaczenie, nie pozwalają na odpowiednie rozgniatanie owoców, ziół i przypraw, które chcemy umieścić w drinku. 

Jak radzi sobie z tym muddler? Muddler ma prostą konstrukcję i doskonale zrobiony koniec, z którego pomocą rozgniatamy poszczególne składniki. Najczęściej znajdują się tam specjalne ząbki, dzięki którym rozgniatanie staje się jeszcze łatwiejsze. Jego kształt i wielkość sprawiają, że mieści się w każdej szklance do drinków i mamy pewność, że nie uszkodzi jej podczas przygotowywania napoju. A w dodatku jest to urządzenie stricte do przyrządzania drinków przeznaczone, zatem jego używanie wygląda profesjonalnie i daje dużo lepszy skutek. Jeśli zatem chcesz zaskoczyć znajomych smakiem drinków jak z ekskluzywnego hotelu, niech w Twoim barmańskim wyposażeniu muddler ma miejsce numer jeden. 


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku