Wybór oświetlenia do salonu nie jest łatwym zadaniem. Musisz pamiętać o tym, że oprócz podstawowej funkcji pełni ono kilka dodatkowych ? buduje nastrój, kształtuje przestrzeń i dekoruje wnętrze. Jeden żyrandol może nie wystarczyć! Warto pomyśleć o kilku punktach oświetleniowych, z których każdy będzie realizował inne zadanie. Jak wybrać oświetlenie do salonu? Podpowiadamy!

Jakie lampy do salonu?

Lampy wiszące to najpopularniejszy sposób oświetlenia salonu. Ale nie jedyny. Oprócz tego do dyspozycji masz m.in. lampy stojące oraz oświetlenie naścienne.

Lampy wiszące

Zastanów się, jaka lampa sufitowa będzie najlepsza. Pod uwagę weź przede wszystkim metraż pomieszczenia, jego wysokość i kształt, a także styl aranżacji. Jeśli chodzi o funkcje praktyczne, istotna jest liczba punktów świetlnych oraz miejsce montażu. Dobrze zaprojektowana lampa z odpowiednią liczbą żarówek może optycznie powiększyć przestrzeń i pozytywnie wpłynąć na komfort przebywania w pomieszczeniu. Z kolei za mała ilość światła sprawi, że wnętrze stanie się przytłaczające i wręcz przygnębiające.

Pamiętaj, aby wielkość lampy dopasować do wielkości salonu. Mała oprawa „zginie” w przestronnym salonie, zbyt duża wizualnie „przeciąży” aranżację. Jeśli pokój jest raczej mały, można zamontować w nim dyskretny plafon, ponieważ nie będzie on wizualnie pomniejszał pomieszczenia. 

Z kolei do wysokiego pokoju warto wybrać długi żyrandol. W takiej sytuacji można pozwolić sobie na więcej – świetnym rozwiązaniem będzie efektowny model z dużą ilością detali lub złożony z kilku punktów świetlnych. 

Niezależnie od metrażu czy wysokości pomieszczenia nie należy zawieszać żyrandola niżej niż 200 cm nad podłogą. To standardowa wysokość, która zapewni domownikom swobodę poruszania się.

Lampy stojące do salonu

Jeden, główny punkt oświetleniowy w pokoju dziennym zazwyczaj nie wystarcza. Jako dopełnienie na pewno przydadzą się tu lampy stojące do salonu. Dzięki nim optycznie wydzielisz oraz doświetlisz poszczególne strefy pomieszczenia, np. służące do relaksu (kanapa) albo do czytania (fotel).

Świetnie w tej roli sprawdzają się lampy z funkcją regulacji natężenia światła, czyli z tzw. ściemniaczem. Pozwalają one dostosować oświetlenie do aktualnych potrzeb (inne natężenie jest bowiem potrzebne np. do czytania, inne do słuchania muzyki). Poza tym zwróć uwagę na rodzaj światła – rozproszone, ale o mocniejszym natężeniu będzie idealne w miejscu rodzinnych spotkań, np. w okolicy kanapy lub nad stołem w części jadalnianej. Z kolei skupione stworzy najlepsze warunki do lektury.

Stojące lampy mają jeszcze jedną istotną zaletę – są mobilne. Można je dowolnie przestawiać, dostosowując do aktualnych potrzeb czy zmieniającej się aranżacji salonu.

Kinkiety w salonie

Przydatne w salonie mogą być również kinkiety. To rodzaj lamp mocowanych na ścianie. Często mają możliwość regulacji kierunku oraz kąta padania światła. To świetne rozwiązanie, jeśli potrzebujesz dodatkowego oświetlenia, które nie będzie Ci przeszkadzać np. podczas oglądania telewizji. Kinkiety służą również do wyeksponowania obrazów, rzeźb oraz innych dekoracji bądź ściany o interesującej fakturze.

Lampy a styl salonu

Niezależnie od tego, czy kupujesz lampy stojące do salonu, czy może sufitowe lub kinkiety, pamiętaj o tym, aby dopasować ich styl do stylu aranżacji. Bądź konsekwentny i kieruj się wskazówkami architektów. Przykładowo do wnętrza skandynawskiego pasują oprawy minimalistyczne, szczególnie wykonane z dodatkiem naturalnych materiałów, jak drewno. Z kolei w salonie industrialnym sprawdzi się lampa z metalowym kloszem lub z odsłoniętymi, ozdobnymi żarówkami. Lampy klasyczne np. z uniwersalnym, okrągłym kloszem, to zaś świetne rozwiązanie do pomieszczeń w różnym stylu, zarówno klasycznym, jak i retro.

 Jak widzisz, podejmując decyzję dotyczącą lamp do salonu, należy wziąć pod uwagę wiele różnorodnych czynników, jak wielkość i styl pomieszczenia oraz potrzeby domowników. Kieruj się naszymi wskazówkami, a na pewno doskonale zaprojektujesz oświetlenie we wnętrzu.Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

o?wietlenie ?cienne

Wersja do druku