Przebarwienia na skórze mogą mieć różne przyczyny, dotyczą one zarówno osób młodych jak i starszych. Wyróżniamy m.in. plamy starcze, przebarwienia w ciąży, a także dobrze wszystkim znane piegi. Najczęstsze i najpopularniejsze są przebarwienia w miejscach odsłoniętych i wystawionych na działanie promieni słonecznych. Istnieją jednak skuteczne sposoby, które pozwolą zminimalizować ryzyko pojawienia się przebarwień. Jak więc można się przed nimi chronić?

Melanina — barwnik winny przebarwieniom

Melanina to barwnik (pigment), który warunkuje barwę naszej skóry, włosów, a także tęczówek oczu. Wyróżniamy różne rodzaje melaniny, a u człowieka mogą występować 3 z nich, są to: feomelanina i eumelanina i eumelanina. Melanina jest produkowana w organizmie przez specjalne komórki zwane melanocytami. Na to ile melaniny jest wytwarzane w organizmie, mają wpływ m.in. czynniki genetyczne, hormonalne, ale również czynniki zewnętrzne, wśród których znaczące jest pr

Rodzaje przebarwień skóry 

Przebarwienia skóry, które najczęściej występują to:

  • Piegi — drobne plamki, często występują na twarzy, dekolcie, ale mogą pojawiać się na całym ciele. Szczególnie widoczne u osób z jasną karnacją. Ich pojawianie się można zniwelować, m.in. stosując krem na przebarwienia (a także profilaktycznie kremy ochronny  z filtrem).
  • Przebarwienia po trądziku — są to plamy w odcieniach różowo-brązowych. To pozostałość po stanie zapalnym w miejscu, gdzie występowały wcześniej zmiany trądzikowe. Często są przyczyną dyskomfortu u młodych osób, ze względów estetycznych.
  • Plamy starcze (plamy wątrobowe) —  ten rodzaj przebarwień dotyczy osób starszych, u których występowanie przebarwień jest związane z zaburzeniami syntezy barwnika — melaniny na poziomie komórkowym; nadmierna ilość barwnika gromadzi się głównie na rękach. Przyczynia się do tego m.in. nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne.
  • Ostuda — to rodzaj przebarwień, które zdecydowanie częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn (szczególnie często pojawia się u kobiet w ciąży). Pojawienie się ostudy w ciąży jest spowodowane głównie podwyższonym stężeniem hormonów, takich jak progesteron i estrogeny. Są to plamy pojawiające się na skórze w różnych odcieniach brązu, najczęściej na twarzy (policzki, broda, czoło).

Jak rozjaśnić przebarwienia na skórze?

Przebarwienia na skórze stanowią problem przede wszystkim natury estetycznej. Dostępne są preparaty, które pozwolą je rozjaśnić, a niekiedy nawet całkowicie usunąć. Krem rozjaśniający przebarwienia w swoim składzie może zawierać różnorodne substancje. Do najczęściej stosowanych składników  w tego typu preparatach należą:

  • kwas azelainowy,
  • kwas glikolowy,
  • hydrochinon,
  • arbutyna. 

Ze swojej skuteczności znana jest również witamina C, która skutecznie niweluje widoczność przebarwień (jednak najczęściej stosuję się ją w postaci serum). Przede wszystkim warto jednak zapobiegać ich wystąpieniu poprzez regularne stosowanie kremów ochronnych z filtrem. Osoby skłonne do wystąpienia przebarwień powinny je stosować nie tylko latem, ale przez cały rok. Najlepiej sięgnąć po te z wysokim filtrem (50 SPF).

Inne metody usuwania przebarwień na skórze

Maść na przebarwienia i inne produkty w postaci kosmetyków czy też leków do stosowania miejscowego na przebarwienia to nie jedyne sposoby na walkę z tego rodzaju zmianami skórnymi. Skutecznym rozwiązaniem jest również laserowe usuwanie przebarwień. Wiązka światła lasera powoduje miejscowe przegrzanie skóry, w  wyniku czego usuwane są komórki, gdzie melanina nagromadziła się w zbyt dużej ilości. W gabinetach kosmetologicznych można skorzystać również z peelingów chemicznych, gdzie za pomocą różnego rodzaju kwasów usuwa się widoczne przebarwienia. Kolejną metodą na przebarwienia jest mikrodermabrazja, czyli mechaniczne złuszczanie naskórka z wykorzystaniem piasku korundowego. Nie wszystkie wspomniane zabiegi nadają się jednak do każdego rodzaju skóry. Przede wszystkim osoby ze skórą wrażliwą, skłonną do podrażnień lub z innymi widocznymi schorzeniami (jak ostry trądzik lub łuszczyca) powinny możliwość wykonania każdego zabiegu skonsultować ze specjalistą.Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku