Z języka arabskiego makrama jest ozdobą wiązaną. Jest to sztuka polegająca na pleceniu sznurków, która była znana już od czasów starożytnych. Co istotne nie wykorzystuje się tu drutów, czy szydełek, a za podstawowe narzędzie można uznać odpowiednio wyćwiczone i sprawne ludzkie dłonie. Jest to sztuka, która na teren Europy przedostała się ze starożytnej Babilonii oraz Asyrii. Dawniej z wykorzystaniem tej techniki wykonywało się ozdobne szaty dla królów i innych dostojników. 
Obecnie możemy zauważyć, że tego rodzaju ozdoby z ogromna siłą wróciły do łask. Są chętnie wybierane jako urozmaicenie do bardzo różnych wnętrz. Wiesza się je na ścianach meblach, ozdabia nimi doniczki i wiele innych przedmiotów, przez co zyskują niepowtarzalny charakter. Tak naprawdę w wykonaniu makramy ogranicza nas jedynie poziom naszej pomysłowości i kreatywności.
 

Jakie możliwości daje makrama?

 
Makrama to rodzaj sztuki, niektórzy mówią, że to plecenie Wykorzystuje się w tym celu specjalne sznurki i trochę innych akcesoriów. Dzięki temu stworzymy piękne ozdoby. Sznurek do makramy kupimy w wyspecjalizowanym w tej dziedzinie sklepie. Mogą być one plecione lub skręcane o różnej grubości, co ułatwia urozmaicenie tworzonych wzorów.
 
Stosując te techniki stworzymy piękne poduszki, o plecionych kształtach, czy długich i ozdobnych frędzlach. Mogą się one jednak przydać do wykonania wielu innych elementów wyposażenia w naszych domach. Przykładowo makrama pozwala na tworzenie pięknych huśtawek i hamaków, na których będzie odpoczywać na werandzie czy balkonie w słoneczne dni.
 
Innymi przedmiotami wykonywanymi za pomocą makramy są łapacze snów, torebki, a także piękne kobiece ozdoby. Możliwości jest wiele i nie ma ograniczeń. Dodatkowo poza sznurkiem możemy wykorzystać specjalne kółka do makramy, wykonane z drewna, o różnej wielkości i grubości. Dzięki nim z łatwością spleciemy chociażby oryginalny łapacz snów. Z pewnością jest to technika, która pozwala na stworzenie nietuzinkowych przedmiotów, które pomogą nam się wyróżnić i dodać oryginalną dekorację w naszym domu.
 
Dodatkowym i ciekawym urozmaiceniem tej dość surowej ozdoby mogą być koraliki drewniane z dużym otworem. Je również znajdziemy w bardzo wielu rozmiarach, dzięki czemu nasze działa z pewnością będą przyciągać spojrzenia i stwarzać wyjątkowy klimat we wnętrzach.

 
Makrama DIY

 
W sieci znajdziemy wiele instrukcji, które wprowadzą nas w świat makramy i sprawią, że kolejne projekty będziemy już planować i wykonywać na własną rękę, a co najważniejsze każdy z nich będzie unikalny i jedyny w swoim rodzaju. To idealne hobby dla wielu pań i sposób na spędzenie wolnego czasu i spokojny odpoczynek. Jeśli jeszcze nie próbowałaś koniecznie zainteresują się tym rodzajem sztuki, może odnajdziesz w sobie zupełnie nową pasję.
 

Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Torebki z wyprzeda?y

Wersja do druku