Pielęgnacja ciała ma ogromny wpływ na zdrowie oraz samopoczucie. Ważne, żeby dbać o higienę, również w kwestii ochrony przed wirusami oraz bakteriami.

Pielęgnacja ciała ma ogromny wpływ na zdrowie oraz samopoczucie. Ważne, żeby dbać o higienę, również w kwestii ochrony przed wirusami oraz bakteriami. Stosowanie specjalnych środków odkażających ma duży wpływ na ograniczanie kontaktu z drobnoustrojami, należy jednak pamiętać, żeby nie przesadzać ze stosowaniem środków tego typu.

Które środki do dezynfekcji rąk i ciała wybrać? 

Kierując się wyborem środków odkażających, należy wziąć pod uwagę, z jakimi drobnoustrojami możemy mieć kontakt oraz jaki preparat nie wywoła przesuszenia i podrażnienia skóry. Żeby płyn do dezynfekcji był wystarczająco skuteczny, musi zwykle zawierać w swoim składzie alkohol, a ten niestety mocno sprzyja wysuszaniu skóry. Nie da się uniknąć w pełni tego ubocznego działania, ale można szybko złagodzić jego efekty.

Wybierając środek do dezynfekcji, należy zwrócić uwagę czy zawiera on dodatkowe substancje, które mają na celu złagodzenie efektu wysuszania skóry przez alkohol. Mogą to być naturalne substancje nawilżające jak np. wyciąg z aloesu. Żeby nie wyrządzić sobie więcej szkód niż pożytku, najlepiej wybierać właśnie takie środki, które od razu wpływają na regenerację skóry.

Czy higiena idzie w parze z pielęgnacją?

Nie zawsze dbanie o higienę i odkażanie dłoni wpływa korzystnie na stan skóry. Niestety, mimo że dbanie o czystość i ochrona przed wirusami i bakteriami jest ważna, to niesie ze sobą wiele działań ubocznych. Wysuszona skóra może prowadzić do uszkodzeń, które wywołują duży dyskomfort, ból oraz pieczenie. Dlatego ważne, żeby stosując płyn do dezynfekcji, pamiętać o jednoczesnym nawilżaniu skóry.

Jakie substancje w środkach odkażających są pomocne, a jakich warto unikać? 

Jedną z najbardziej docenianych substancji nawilżających jest aloes. Wyciąg z tej rośliny ma ogromny wpływ na nawilżenie oraz regenerację skóry i zapobiega przesuszeniu dłoni i ciała. Warto wybierać produkty, które mimo zawartości alkoholu, mają w składzie właśnie Aloe Vera.

Sprzymierzeńcem w nawilżaniu skóry jest też gliceryna, której warto dopatrywać się w składzie płynów do odkażania skóry. Zabezpiecza ona dłonie przed nadmiernym wysuszeniem i wpływa na zatrzymywanie wody w skórze. Równie dobrym składnikiem jest obecność witaminy E, która korzystnie wpływa na przesuszoną skórę. 

Niektóre składniki mogą potęgować negatywne działanie środków odkażających, chociaż z pozoru mają uprzyjemnić używanie produktu. Jest tak w przypadku środków perfumowanych, które sprawiają, że produkt ma przyjemny zapach, ale działanie wysuszające jest zwykle jeszcze silniejsze niż to wywołane przez sam alkohol.

Jak wspomagać skórę, która jest wysuszona działaniem środków odkażających?

Wyjątkowo wrażliwa skóra lub częste używanie środków odkażających, może wymagać dodatkowego nawilżania skóry dłoni. W tym celu warto używać kremów natłuszczających, które przywrócą odpowiednie pH i będą pomagać w odbudowie warstwy lipidowej naskórka. Najlepszym rozwiązaniem jest nakładanie kremu po każdym użyciu płynu odkażającego oraz używanie go na suche dłonie po każdym ich umyciu.

Płyny do dezynfekcji przynoszą wiele korzyści i chroni przed roznoszeniem się wirusów oraz bakterii, ale sam w sobie nawet z zawartością aloesu, może nadmiernie wysuszyć skórę. Dlatego w trakcie jego używania należy ograniczyć stosowanie innych środków, które mogą potęgować negatywne działanie na skórę. Do mycia rąk warto używać w tym okresie delikatnych mydeł, które dodatkowo będą zawierały w swoim składzie nawilżające olejki lub takie, których głównym składnikiem jest gliceryna. 


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku