Ubrania powinny spełniać kilka funkcji. Jedną z nich jest prezentowanie się doskonale i dodawanie Ci pewności siebie. Równie istotne jest jednak wybieranie odzieży z przyjaznych skórze tkanin. W ten sposób będziesz nie tylko dobrze wygląda, ale także czuć się komfortowo. Będziesz mógł zapomnieć o nadmiernym poceniu się, a Twoja skóra będzie mogła oddychać, nawet podczas wysokich temperatur czy stresujących sytuacji. Jakie tkaniny najlepiej sprawdzą się w tym celu? Które z nich warto wziąć pod uwagę podczas kompletowania swojej garderoby? Wybór jest dość łatwy, a wystarczy, że poznasz charakterystykę tych materiałów. Zapraszamy!

Bawełna

Możliwe, że kiedy myślisz o bawełnie, Twoje myśli kierują się koszulek i t-shirtów wykonanych z tego materiału. Jednak bawełna odkrywa przed nami dużo więcej materiałów, które wykonane są z tej przędzy. Należy do nich m.in. przepiękny i delikatny muślin (przyjrzyj się mu bliżej na https://miekkie.com/category/tkaniny-muslin-haftowany). Jak więc widzisz, bawełna ma niejedno oblicze!

Jednak jest to zdecydowanie tkanina, przy której warto zatrzymać się na dłużej. To naturalny materiał, który pozwoli Twojej skórze oddychać i będzie odprowadzał pot. Jednak wybierając ubrania z czystej bawełny, zwróć uwagę na jej gramaturę. Dwie koszulki o składzie brzmiącym 100% bawełna, jednak różniące się gramaturą, będą miały zupełnie inną grubość. Możesz także dotknąć materiału, aby ocenić, czy jest to dobry wybór na zimę czy może zdecydowanie lepiej sprawdzi się on na lato. 

Bawełnę możesz spotkać zarówno w delikatnych bluzkach czy sukienkach w eleganckim stylu, jak i dresowych bluzach i spodniach. To bardzo uniwersalna tkanina, która cieszy się dużą popularnością. Jeśli masz taką możliwość, wybieraj bawełnę organiczną.

Wiskoza

Wiskoza jest jednym z najpopularniejszych materiałów, które znajdziesz na rynku odzieżowym. Powinniśmy się z tego cieszyć! To naturalna tkanina, której noszenie jest przyjemnością. 

Jak powstaje wiskoza? Do tego procesu wykorzystywana jest celuloza drzewna. Chociaż w klasyfikacji materiałów znajdziesz wiskozę w grupie o nazwie „sztuczne”, jest ona jak najbardziej naturalnym materiałem. Jeśli posiadasz wrażliwą skórę, ubrania z wiskozy mogą okazać się strzałem w dziesiątkę!

To bardzo przewiewny, delikatny materiał, który wchłania, a następnie odparowuje wilgoć. Nie wzmaga pocenia się (jak ma to miejsce w przypadku poliestru), co pozwala czuć się w pełni komfortowo. Jest idealny na lato, jednak świetnie sprawdza się także noszony podczas innych pór roku.

Wiskoza niestety lubi się gnieść, ale jednocześnie bardzo można bardzo szybko ją wyprasować i przywrócić jej w ten sposób doskonały wygląd. Warto wziąć to pod uwagę i odpowiednio dbać o ubrania z tego materiału, aby zawsze prezentować się nienagannie.

Len

Len to materiał, którego popularność mocno rośnie latem. Nie należy się temu dziwić. Posiada doskonałe właściwości odprowadzania wilgoci, przez co pozwala skórze oddychać. Z lnianymi ubraniami nawet najbardziej gorący dzień nie będzie Ci straszny!

Len jest przewiewny, pomimo tego że jest grubszy niż np. wiskoza. Ma właściwości antybakteryjne i antyalergiczne. A do tego odznacza się wysoką trwałością – nie musisz obawiać się o przetarcia czy zaciągnięcia.

Ubrania wykonane wyłącznie z lnu są dość sztywne, twarde i łatwo się gniotą, a do tego ich prasowanie nie należy do najłatwiejszych czynności. Dlatego len często jest mieszany z innymi naturalnymi tkaninami, m.in. wiskozą, aby uzyskać lżejszy i łatwiejszy w konserwacji materiał. 
Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku