Materac sprężynowy coraz częściej kojarzy nam się z solidnym podparciem dla kręgosłupa i zdrowym snem. Nic dziwnego -  z biegiem lat, producenci zaczęli stosować nowe sprężyny w materacach, co przełożyło się na dużo większy komfort snu użytkowników. O sprężynach, które w szybkim czasie się zużywały i wystawały z materaca - nikt już nie pamięta. I dobrze! Sprawdźmy, jakie są rodzaje sprężyn w materacach i czym się różnią.

Sprężyny bonellowe - tani produkt, dobra jakość 

Materace wykonane ze sprężyn bonellowych należą do najbardziej przystępnych cenowo tego typu produktów. Sprężyny bonellowe połączone są ze sobą metalowym drutem w kształcie klepsydry. Taka konstrukcja powoduje, że każdy ruch na materacu wywołuje drgania na jego całej powierzchni. Dla sprężyn typu bonell charakterystyczna jest sprężystość progresywna. Oznacza to, że sprężyny bonellowe na niewielki ciężar reagują, niewielkim oporem, zaś pod dużym ciężarem - stawiają dużo większy opór. Materace wykonane ze sprężyn bonellowych nie posiadają stref twardości, dlatego cały materac, niezależnie od miejsca nacisku, będzie stawiał taki sam opór. 

Materace bonellowe są chętnie wybierane przez właścicieli hoteli lub ośrodków agroturystycznych. Powodem jest nie tylko przystępna cena ale również wygoda, trwałość i komfort użytkowania. 

Sprężyny kieszeniowe - idealne wypełnienie materaca dla par

Kiedy zapytamy sprzedawców materacy, jaki materac jest najlepszy dla par, pierwszą propozycją, którą usłyszymy, będzie materac kieszeniowy. Dlaczego? Sprężyny które wypełniają materac sa zapakowane w specjalne, materiałowe kieszonki, które są ze sobą połączone. Co ważne - sprężyny nie są w żaden sposób spojone, dlatego nie przenoszą drgań na pozostałe. W sytuacji, gdy na łóżku śpią dwie osoby, takie rozmieszczenie sprężyn sprawia, że zachowanie jednej osoby, nie ma żadnego wpływu na jej partnera. Tak więc, jeśli jedna osoba ni emoze zasnąć i przewraca się z boku na bok w poszukiwaniu wygodnej pozycji, druga może spać spokojnie, ponieważ nie odczuwa żadnych ruchów. 

Co więcej, materace kieszeniowe podzielone są na siedem stref twardości, a więc każda z nich jest odpowiedzialna za podpieranie innej części ciała. Dzięki temu materac dopasowuje się do anatomicznych krzywizn kręgosłupa i nie pogłębia ich. 

Materace kieszeniowe charakteryzuje ponadto wysoka elastyczność punktowa. Każda sprężyna, zapakowana w oddzielną kieszonkę pracuje niezależnie od innych, a to sprawia, że materac ugina się tylko dokładnie w tym punkcie, w którym występuje nacisk. Dzięki temu perfekcyjnie dopasowuje się do ciała, jego wagi i pozycji podczas snu.

Ile sprężyn powinno być w materacu?

Producenci w tej kwestii są zgodni - im więcej tym lepiej, szczególnie w przypadku materacy kieszeniowych. Materac, który ma dużo sprężyn jest w stanie lepiej dopasować się do sylwetki użytkownika, poza tym jest mniej podatny na odkształcenia. Liczba sprężyn jest wprost proporcjonalna do ich wielkości, im więcej sprężyn tym będą one drobniejsze. 


Artykuł powstał przy współpracy z: https://materace-dla-ciebie.pl


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku