Odpowiednie dopasowanie pampersów dla dorosłych wymaga nie tylko wiedzy na temat ich przeznaczenia oraz rozmiarów, ale także stopnia chłonności popuszczanego moczu i aktywności fizycznej pacjenta. Bardzo często osoby z inkontynencją dobierają produkt nieumiejętnie, trzymając się zasady, że najchłonniejsze pampersy zawsze są najlepsze. Czym kierować się przy wyborze parametru, jakim jest chłonność? Jakie są najbardziej chłonne pieluchomajtki? Co oznaczają kropelki na opakowaniu?

Stopień chłonność pampersów dla dorosłych

Wybierając pampersy dla dorosłych, należy brać pod uwagę poziom zaawansowania nietrzymania moczu. Pierwszy i bardzo ważny czynnik wpływający na zakup pampersów dla dorosłych to stopień nietrzymania moczu opisywany jako suma objętości oddawanego mimowolnego moczu w ciągu 4 godzin:

  • kropelkowa < 50 ml – wyciek moczu następuje w bardzo niewielkich ilościach;
  • 50 ml < lekka < 100 ml – przeciekanie moczu poza obszar pampersa, często na skutek niewielkiego wysiłku fizycznego (kichanie, kaszel);
  • 100 ml < średnia < 200 ml – niekontrolowane wydostawanie się moczu poza organizm podczas wykonywania podstawowych codziennych czynności i aktywności fizycznych;
  • 200 ml < ciężka < 300 ml – nietrzymanie moczu podczas spoczynku czy stania;
  • 300 ml < bardzo ciężka – zupełny brak kontroli nad potrzebami fizjologicznymi, np. u osób leżących.

Pampersy dla dorosłych – jak znaleźć ich stopień chłonności na opakowaniu?

Poziom chłonności pampersów dla dorosłych wyraża liczba kropelek, dlatego nie jest trudno go znaleźć. Im więcej kropeczek zamalowanych, tym skuteczniejsza ochrona przed niepożądaną przeciekającą mikcją poza obszar materiału. Dodatkowo na paczkach produktów umieszczone są dodatkowe oznaczenia, które dla pieluchomajtek jako najsilniejszych środków chłonnych wyglądają następująco:

  • PLUS dla 6 kropelek;
  • EXTRA dla 6,5 kropelek;
  • SUPER dla 7 kropelek;
  • MAXI dla 8 kropelek.

Chłonne pampersy dla dorosłych – jak je wybrać?

Zdarzają się sytuacje, że super chłonne pieluchy nie stanowią prawidłowego wyboru. Produkty higieniczne wykonane z najbardziej nasiąkających materiałów mają grubsze warstwy, przez co ograniczają swobodę ruchową. Z tego względu nie poleca się pieluchomajtek osobom prowadzącym aktywny tryb życia, a także w lekkim i kropelkowym nietrzymaniu moczu. Wręcz przeciwnie, tacy ludzie powinni sięgać po lżejsze, delikatniejsze i bardziej dyskretne wyroby dla własnego komfortu fizycznego oraz psychicznego.

Z kolei średnie postacie inkontynencji to sygnał, aby zakup pampersów dla dorosłych opierał się na wyborze środków higienicznych o wyższych stopniach absorpcji. Najbardziej chłonne pampersy dla dorosłych należy nosić w zaawansowanych stadiach choroby. W tej sytuacji warto pomyśleć o dodatkowych zabezpieczeniach – specjalne barierki oraz systemy absorbujące nieprzyjemne zapachy, które poprawiają funkcjonowanie i jakość życia.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku