Tak samo jak w przypadku ludzkich dzieci, tak i te psie mają swoje szczególne potrzeby oraz upodobania. Żeby właściciel był im w stanie sprostać, powinien sięgnąć po edukacyjne pozycje książkowe, a także konsultować swoje problemy z innymi psiarzami, którzy często i chętnie dzielą się z nowicjuszami swoim bezcennym doświadczeniem. Ważna jest także odpowiednio zbilansowana i zdrowa karma dla szczeniaka, dzięki której maluch będzie się prawidłowo rozwijał. W ciągu pierwszego roku życia psa jego żywienie odgrywa kluczową rolę i chociaż ważne jest także przez całe jego późniejsze życie, to w tym okresie najsilniej wpływa na jego rozwój oraz stan zdrowia.


Szczeniak potrzebuje więcej

Więcej mikro i makroskładników, więcej porcji w ciągu dnia, które podawane będą często i regularnie, a także więcej zwyczajnej ludzkiej uwagi, która jest mu niezbędna do prawidłowej socjalizacji. To także okres, kiedy zwierzak najwięcej i najłatwiej się uczy, dlatego karma dla szczeniaków powinna być urozmaicona zdrowymi przysmakami, które będą podawane, kiedy psiak wykona nasze polecenie. Jednakże tresura nigdy nie powinna być łączona z podawaniem normalnego posiłku i nie można uzależniać nakarmienia pupila od jego zachowania, ponieważ może to negatywnie wpłynąć na poziom jego agresji oraz strach przed ludźmi.

Karma dla szczeniaka musi być bogata w elementy, które wspomogą jego przyspieszony na tym etapie rozwój. Maluchom nie należy szczególnie wydzielać jedzenia, jeżeli tylko nie przybierają znacząco na wadze. Nie można ich także karmić raz lub dwa razy dziennie, jak to się dzieje w przypadku dorosłych osobników. Powinny być karmione często, za to niewielkimi porcjami, dzięki czemu będą zdrowsze i bardziej zadowolone.

 

Lepiej postawić na jakość

I chociaż dobra karma dla szczeniaków jest nieco droższa od marketowych odpowiedników, to odpowiedzialny właściciel powinien się zaopatrzyć właśnie w nią. Pozwoli mu to w przyszłości zaoszczędzić na weterynarzu, a dobrze karmiony psiak, któremu dostarcza się wszystkich składników, których potrzebuje, będzie nie tylko zdrowszy, ale i bardziej aktywny. Wartościowej karmy zje też znacznie mniej, przez co różnica w cenie jest tylko pozorna.

Karma dla szczeniaka musi mieć dobry skład, dlatego przed zakupem warto jest dokładnie czytać znajdujące się z tyłu opakowania etykiety. Jeżeli właściciel nie ma pewności czy pożywienie konkretnej marki będzie odpowiednie, powinien skonsultować się z zaznajomionym z zasadami żywienia psów weterynarzem lub sprawdzić, jakie karma ma opinie.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku