Projektując oświetlenie dla naszego domu nie powinniśmy sugerować się wyłącznie aktualnymi trendami. Równie ważna jest funkcjonalność poszczególnych pomieszczeń i elementów wyposażenia. Tylko połączenie mody i praktyczności zagwarantuje nam komfort i wygodę.

Jakie lampy pasują do poszczególnych pomieszczeń w domu?

 

Światło ma za zadanie rozjaśniać i i nadawać charakter określonej przestrzeni. Dlatego tak ważne jest umiejętne rozmieszczenie punktów świetlnych na etapie remontu naszego domu, a następnie wybór odpowiednich lamp. Oprócz lamp sufitowych coraz częściej decydujemy się także na lampy podłogowe. W zależności od tego czy wybieramy oświetlenie do salonu czy do sypialni, nasza lampa będzie inna. Inaczej bowiem oświetla się salon, pomieszczenie w którym odpoczywamy, ale także przyjmujemy gości, a zupełnie inaczej aranżujemy przytulną sypialnię.

Miejsce prywatne, gdzie tylko my spędzamy swój wolny czas. Wybierając lampy stojące do poszczególnych pomieszczeń w domu, warto zwrócić uwagę nie tylko na natężenie i barwę światła, ale także na ich wygląd. Tak aby stworzyły one we wnętrzu prawdziwy nastrój i komponowały się z innymi elementami wyposażenia wnętrza salonu, sypialni czy jadalni. Lampy i światło to niezwykle istotny element każdego domu. To dzięki nim czujemy się komfortowo i przytulnie, a dodatkowo mogą one wywrzeć piorunujące wrażenie na odwiedzających nas gościach.

 

Czym różni się oświetlenie ogólne od punktowego?

 

Decydując się na oświetlenie ogólne, chcemy przede wszystkim równomiernie oświetlić dane pomieszczenie. Oprócz od razu przychodzących na myśl lamp sufitowych, także lampa podłogowa będzie tu doskonałym wyborem, o ile zdecydujemy się na taką z przezroczystym i szerokim kloszem, tak aby światło mogło swobodnie rozchodzić się na wszystkie strony pomieszczenia. Jeżeli natomiast zdecydujemy się na lampy podłogowe z oświetleniem punktowym, to oświetlimy jedynie niewielką przestrzeń. Najczęściej jest to fotel, na którym czytamy bądź miejsce do pracy.

Klosz w lampie punktowej powinien mieć regulację kierunku oświetlenia, tak aby łatwo można było skierować go w dane miejsce. Każda z nas ma w domu ma taki swój kącik, gdzie wieczorami czyta książki, wyszywa serwetki bądź robi na drutach skarpetki dla dzieci. Jeżeli zadbamy o prawidłowe oświetlenie punktowe w kobiecym kąciku, wypoczynek i relaks zawsze będzie szedł w parze z wykonywanymi czynnościami.

 

Aranżacja konkretnego pomieszczenia w domu

 

Niektórzy lubią urządzać mieszkanie tak, aby każde pomieszczenie zaaranżowane było w innym stylu. Najczęściej jednak robimy wszystko, aby zachować jedną spójną całość i wszystkie pokoje wzajemnie do siebie pasowały. Niezależnie od tego czy aranżujemy łazienkę, salon czy sypialnię, podstawową kwestią powinno być dla nas oświetlenie. Tutaj mamy do wyboru oświetlenie nowoczesne i minimalistyczne, skandynawskie oraz oświetlenie industrialne, a każe z nich będzie pasować do danego wystroju wnętrz. Jeżeli nasz dom jest wykończony na styl skandynawski, oczywistym wyborem będzie oświetlenie minimalistyczne, z naciskiem na czarne bądź białe klosze oraz odpowiednio dobrane do nich akcesoria.Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku