Zanieczyszczone powietrze to problem, który często jest niesłusznie przez nas lekceważony. Smog może mieć jednak bardzo niszczące działanie i powodować szereg dolegliwości zdrowotnych. Jest on szczególnie niebezpieczny dla dzieci ze względu ich niedojrzały jeszcze układ oddechowy. Niestety jakość powietrza w Polsce pozostawia wiele do życzenia. Co więc możesz zrobić, aby uchronić siebie i swoje maleństwo przed szkodliwymi dla zdrowia pyłami? Czytaj dalej, aby uzyskać wszelkie potrzebne ci informacje w tym zakresie.

Skutki wdychania smogu i zanieczyszczonego powietrza

Smog to ogromne zagrożenie dla naszego zdrowia. Szczególnie niebezpieczny jest dla zdrowia dzieci, u których układ oddechowy i odpornościowy nie jest dobrze wykształcony. Pyły zawieszona PM2.5 i PM10 są niezwykle toksyczne. Powodują złe samopoczucie oraz stany zapalne płuc. To jednak nie wszystko! Nawet krótkotrwały kontakt ze smogiem może zwiększać ryzyko zachorowania na nowotwory.

Poza wyżej wymienionymi dolegliwościami ekspozycja na groźne substancje zaburza rozwój mózgu dzieci, co powoduje obniżenie ilorazu ich inteligencji, czy też spadek koncentracji. Ponadto, szereg badań naukowych dowiódł, iż dzieci przebywające w zanieczyszczonym środowisku narażone są na wyższy poziom niepokoju oraz zachować depresyjnych.

 

Dlaczego dzieci są najbardziej narażone na skutki smogu?

Zabrudzone powietrze ma negatywne skutki na każdym z nas. Bardziej zagrożone są jednak dzieci. Dlaczego? Czym w tej sytuacji różni się organizm dziecka od naszego? Naukowcy z całego świata podkreślają, iż w odróżnieniu od osoby dorosłej dziecko posiada o wiele słabszy system immunologiczny, który nie jest jeszcze w pełni rozwinięty. Co więcej, dzieci oddychają szybciej i w dodatku zabrudzeniami, które znajdują się bliżej powierzchni ziemi.

 

Jak zapewnić czyste powietrze w pokoju dziecka?

Jednym z najskuteczniejszych i potwierdzonych licznymi badaniami sposobów na czystsze powietrze jest wydajny oczyszczacz. Urządzenie może wychwycić aż do 99,99% pyłów PM2.5 i PM10. Dzięki temu zapewnisz swojej pociesze zdrowe i bezpieczne warunki do oddychania każdego dnia. Wydajny oczyszczacz powietrza z powodzeniem eliminuje także dym papierosowy, kurz, roztocza, pleśń, alergeny oraz inne szkodliwe i trujące substancje. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak wybrać odpowiednie urządzenie do pokoju twojego dziecka!

 

Oczyszczacz powietrza – jak wybrać?

Oczyszczacz powietrza, który wybierzemy do naszego domu lub mieszkania powinien spełniać kilka istotnych warunków. Przede wszystkim powinien być odpowiednio dostosowany do powierzchni danego pomieszczenia. W innym przypadku straci on na wydajności lub będzie pracował zbyt intensywnie. Co więcej, powinniśmy zadbać o to, aby urządzenie nie generowało sporo hałasu. Na rynku znajdziemy wiele oczyszczaczy, które dostosowane są bezpośrednio do pokoju dziecka i nie osiągają więcej niż 15 dB.

Jeśli dostrzegasz także, że w twoim mieszkaniu powietrze jest zbyt suche lub wilgotne – możesz wybrać oczyszczacz z funkcją osuszania lub nawilżania. W ten sposób zapobiegniesz wielu nieprzyjemnym dolegliwościom, np. kaszlowi, suchej skórze, czy salwom kichania.

Obawiasz się, że urządzenie zakłóci stylową aranżację wnętrz? Nic bardziej mylnego. Wiele sklepów zapewnia dostęp do oczyszczaczy w ciekawych kolorach, czy o unikalnym designie.

Jeśli nie wiesz jak wybrać właściwy oczyszczacz skorzystaj z licznych poradników dostępnych w specjalistycznych sklepach internetowych lub zapytaj fachowca.

 


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku