Problem alergii dotyka znaczną część naszego społeczeństwa. Co więcej, wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że są oni alergikami, a jeśli nawet zauważają pewne objawy, to ciężko im rozpoznać, który alergen jest odpowiedzialny za ich wywołanie. Okazuje się, że jedną z najpopularniejszych chorób układu oddechowego jest alergia na pyłki, a około 20% społeczeństwa może zidentyfikować się z jej objawami. Niemniej jednak jakie są symptomy alergii na pyłki i jak może sobie z nią poradzić?

Alergia- objawy

Wiele osób zastanawia się jakie są objawy alergii na pyłki. Warto jednak na samym wstępie wyjaśnić, na czym polega ta choroba układu oddechowego. Otóż alergia, często jest określana mianem nadwrażliwości na jeden lub kilka czynników, które nazywane są alergenami. Warto zaznaczyć, że alergen jest całkowicie nieszkodliwy dla zdrowia bodźcem, jednak w przypadku osób wykazujących tendencje do nadwrażliwości na niego, może on powodować wystąpienie szeregu nieprzyjemnych objawów. Alergia na pyłki jest przykładem tak zwanej alergii wziewnej, czyli takiej, w której alergeny dostają się do organizmu i płuc, głównie przez drogi oddechowe. Warto również wspomnieć, że alergia wziewna może występować przez cały roku lub jak to jest w przypadku alergii na pyłki, może być ona jedynie sezonowa. Alergia na pyłki jednak występuje co roku i szczególnie nasila się w okresie rozkwitania drzew i kwiatów w momencie wydzielania przez nich wspomnianych już pyłków. Niemniej jednak jakie są objawy alergii na pyłki? Otóż do najczęściej występujących możemy zaliczyć:

 • uporczywy wodnisty katar, który utrzymuje się najczęściej przez cały dzień
 • napady kichania
 • utrzymujący się przez jakiś czas zatkany nos
 • uczucie nieprzyjemnego drapania lub nawet pieczenia w gardle
 • obfite łzawienie oczu, a także zaczerwienienie i swędzenie
 • pojawiające się napady suchego lub mokrego kaszlu
 • świszczący oddech

Jak poradzić sobie z alergią na pyłki?

Jeśli testy alergiczne, pokazały pozytywne wyniki w kierunku alergii na pyłki, warto podjąć odpowiednie leczenie. Niestety jednak trzeba pamiętać, że alergia jest przewlekłą choroba układu oddechowego, a leczenie głównie skupia się na łagodzeniu jej objawów, niż na całkowitym wyeliminowaniu tej choroby. Wiele osób, borykających się z tą przypadłością niestety, ale musi zaakceptować coroczne, sezonowe pojawianie się objawów, a także musi nauczyć się minimalizować ich intensywność. Co więcej chorzy powinni skorzystać z dostępnego kalendarza alergika i być odpowiednio przygotowanym na to, co pyli w danym sezonie. Jednym ze sposobów na skuteczne leczenie alergii jest bowiem skrupulatne unikanie kontaktu z danym alergenem. Niemniej jednak, warto również wspierać się leczeniem farmakologicznym. Jak więc poradzić sobie z alergią i jej objawami? Otóż:

 • skutecznym sposobem są leki na alergię - jest to grupa leków antyhistaminowych, które starają się zablokować receptory nadwrażliwe na dany alergen. Warto wspomnieć, że leki te dostępne są w każdej aptece, nawet w aptece internetowej. Co więcej większość leków przeciwalergicznych dostępna jest bez recepty. Niemniej jednak chcąc zażywać leki o wyższym stężeniu substancji odpowiedzialnej za blokowanie nadwrażliwych receptorów, konieczna będzie wizyta u specjalisty, który przepisze receptę na odpowiedni specyfik.
 • kolejnym sposobem są leki, które obkurczają naczynia nosa- dzięki nim można zminimalizować tak zwany katar sienny, czyli wodnistą wydzielinę z nosa.
 • kromony
 • kortykosteroidy- leki głównie wziewne, które maja za zadanie rozszerzyć płuca i oskrzela, a tym samym ułatwić oddychanie.

Popularnym sposobem na walkę z alergią jest również odczulanie farmakologiczne, jednak jest to proces czasochłonny i wieloetapowy, który polega na przyzwyczajeniu organizmu do danego alergenu.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

leki psychotropowe

Wersja do druku