Ciąża jest wyjątkowym momentem w życiu każdej kobiety. Mimo swojej wyjątkowości, poród oraz okres, który go poprzedza są sporym wysiłkiem dla organizmu. Uczucie osłabienia, zmęczenia oraz pogarszająca się kondycja włosów i paznokci może być objawem anemii, która rozwija się u wielu kobiet po porodzie. Wiele świeżo upieczonych mam obawia się o skuteczność karmienia piersią w trakcie trwania anemii, co dodatkowo naraża organizm na ekspozycję na stres. Jaka jest zależność między anemią, a karmieniem piersią? Jakie są objawy anemii? Co na laktację szczególnie sprawdzi się podczas walki z anemią?

Czym jest anemia?

Ciąża jest okresem zwiększonego zapotrzebowania ustroju kobiety na witaminy, minerały oraz składniki odżywcze, co wynika z konieczności odżywiania płodu. Jednym z minerałów, które jest niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka oraz funkcjonowania organizmu matki jest żelazo. Wraz z postępem ciąży wzrasta zapotrzebowanie na ten minerał, a jego największa ilość jest niezbędna w III trymestrze ciąży.

Anemia, inaczej niedokrwistość jest stanem patologicznym, w którym dochodzi do zmniejszenia liczby erytrocytów w krwi lub obniżenia stężenia hemoglobiny w niej obecnej. Główną przyczyną rozwoju anemii po ciąży jest niedobór żelaza, które jest minerałem biorącym czynny udział w produkcji erytrocytów, czyli czerwonych krwinek. Innym podłożem pojawienia się niedokrwistości u kobiet w połogu może być niedobór kwasu foliowego, witaminy B12 lub miedzi. Preparaty na anemię stosowane po wystąpieniu objawów schorzenia pozwalają uzupełnić zbyt niską ilość danego składnika, co daje szansę na powrót organizmu do fizjologicznego stanu.

Objawy anemii - jakie są symptomy niedokrwistości?

Objawy anemii po porodzie bardzo często mylone są z obniżonym samopoczuciem, na skutek spadku hormonów i zmęczenia organizmu. Obserwacja niepokojących sygnałów powinna być alarmem do natychmiastowej konsultacji lekarskiej i wykonania badań w celu wykluczenia niedoborów i anemii. 

Anemia - objawy:

  1. osłabienie, obniżone samopoczucie,
  2. zmęczenie, nadmierna senność,
  3. duszność po wysiłku,
  4. zawroty głowy,
  5. ból głowy bez przyczyny,
  6. zła kondycja włosów i paznokci,
  7. wypadanie włosów,
  8. bladość skóry,
  9. suchość i bladość błon śluzowych,
  10. zajady.

Szybkie rozpoznanie daje szansę na zastosowanie odpowiednich środków farmakologicznych, przywracających fizjologiczny stan organizmu. To jedyna szansa na poprawienie samopoczucia i zdrowia kobiety po porodzie i w trakcie laktacji.

Anemia, a karmienie piersią - co warto wiedzieć?

Anemia matki, a karmienie piersią? To pytanie zadaje sobie wiele świeżo upieczonym mam, które zmagają się z anemią po porodzie. Niedokrwistość w większości przypadków nie jest przeciwwskazaniem do kontunuowania laktacji. Warto wiedzieć, że na skutek rozwijającej się anemii może dojść do jej zaburzenia. W takim wypadku warto wykorzystać sprawdzone sposoby na laktację, jak na przykład picie dużej ilości wody, suplementowanie organizmu czy częste przystawianie malucha do piersi. Podczas karmienia piersią i zmagania się z anemią warto również wprowadzić do codziennej diety produkty bogate w witaminę C, co poprawia wchłanianie się żelaza. 

Mleko kobiece jest najlepszym sposobem żywienia niemowląt, a w jego składzie znajduje się łatwo przyswajalne żelazo. Mimo jego obecności podczas walki matki z anemią w pożywieniu znajdują się jedynie jego niewielkie ilości, dlatego szybkie wyleczenie niedokrwistości daje szanse na uniknięcie niedoborów tego pierwiastka u dziecka. 


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku