Uszy są jedną z tych części ciała, która raczej nie rzuca się w oczy, jako pierwsza. Chyba że pewnego dnia stwierdzimy, że nasze uszy z różnych powodów wyglądają źle, są zbyt duże i odstające. Wtedy ten mały fragment naszego ciała może stać się jednym z głównych powodów ogromnych kompleksów. Na szczęście nowoczesna medycyna i chirurgia plastyczna zna sposób na rozwiązanie tego problemu. Jest nim otoplastyka, czyli korekcja uszu.

Jakie są wskazania do operacji korekcji uszu?

Korekcja uszu jest zabiegiem niosącym głównie korzyść natury estetycznej i psychicznej. Odstające i niekształtne uszy nie są, bowiem problemem zdrowotnym. Są za to źródłem kompleksów i niskiej samooceny osoby borykającej się z tym problemem, które mogą rzutować na całe jej życie i relacje z innymi. Najczęstszą wadą uszu, z jaką zgłaszają się osoby, chętne podjęcia się zabiegu otoplastyki są wystające małżowiny uszne.  Spory kąt pomiędzy małżowiną uszną a głową z reguły wygląda dosyć nieestetycznie, co sprawia, że pacjent zaczyna wstydzić się swojego wyglądu i unikać życia społecznego i towarzyskiego.

Odstające uszy, mimo że występują najpowszechniej to nie są jednak jedynym wskazaniem do wykonania otoplastyki. 

Więcej na ten temat można przeczytać w artykule https://derm-estetyka.pl/korekta-uszu-gdansk.html/, który poświęcony jest korekcie uszu, i który przedstawia wszystkie zalecenia przed i pozabiegowe oraz etapy całego zabiegu.  

Wśród różnych wad w wyglądzie uszu, zarówno tych wrodzonych jak i nabytych wymienić możemy:

  • Anocję i mikrocję - wady wrodzone polegające na całkowitym braku ucha lub deformacji niektórych jego struktur wewnętrznych.
  • Guzek Darwina oraz ucho satyra - pierwsza z tych wad wrodzonych polega na obecności guzka w górnej części tylnej części ucha. Ucho satyra charakteryzuje się z kolei spiczastą końcówką górnej części ucha.
  • Ucho zapaśnika - wada nabyta polegająca na mechanicznym uszkodzeniu małżowiny usznej, najczęściej w wyniku uprawiania sportów kontaktowych, takich jak boks.
  • Zapadnięcie się małżowiny usznej - wada genetyczna polegająca na nieprawidłowej strukturze małżowiny usznej, przez którą ucho zawija się do wewnątrz lub do zewnątrz.

Problem odstających uszu u dzieci

Odstawanie uszu jest problemem, które może pojawić się już u noworodków, w wyniku specyficznego ułożenia dziecka w łonie matki. W tym przypadku jednak ucho powinno z czasem powrócić do normalnej pozycji. Należy również wiedzieć, że uszy mogą rosnąć i zmieniać się do 6 roku życia, dlatego wykonywanie korekcji u dzieci młodszych jest niewskazane. Jednocześnie wiekiem najlepszym na podjęcie decyzji o poprawie wyglądu tej okolicy twarzy jest czas pomiędzy 7 a 19 rokiem życia pacjenta. Powinno to być jednak decyzja w pełni świadoma i podjęta nie przez rodzica a przez samo dziecko.

Jak wygląda korekcja uszu?

Zabieg otoplastyki jest stosunkowo prosty, dlatego z reguły wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym. Polega on na wykonaniu niewielkiego nacięcia tuż za uchem, które umożliwia dostęp do chrząstki. Następnie chirurg modeluje ucho w odpowiedni sposób, nadając mu odpowiedni kształt i kąt nachylenia względem głowy.  Zabieg kończy się założeniem cienkich szwów, zdejmowanych po około 7 dniach od zabiegu. Z uwagi na małą inwazyjność zabiegu pacjent, może opuścić klinikę tego samego dnia, a czas rekonwalescencji jest stosunkowo krótki.

Podczas wyboru kliniki, która będzie odpowiedzialna za przeprowadzenie zabiegu, należy się kierować doświadczeniem lekarzy w niej pracującej. W zdecydowanej większości przypadków, problemem estetycznym uszu zajmują się chirurdzy. Należy więc wybrać miejsce i lekarza, polecanych przez innych pacjentów, którzy już zdecydowali się na przeprowadzenie danego zabiegu i są usatysfakcjonowani z jego efektów. Przykładowym miejscem, które oferuje tego zabiegi z zakresu chirurgii plastycznej jest Derm-Estetyka Medycyna Estetyczna  – gabinet znajduje się ul. Stefana Batorego 7/35, 81-366 Gdynia (Tel: 500 430 484), który oferuje zwalczanie i walkę z kompleksami dotyczącymi wyglądu każdego zgłaszającego się pacjenta. Derm Estetyka to gwarancja jakości zabiegu i indywidualnego podejścia do każdego z nich.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku