Nowy Rok to dla Ciebie idealny czas na porządki? Chcesz zadbać o zdrowie rodziny, eliminując przynajmniej część bakterii i innych zarazków, które każdy z was przynosi do domu? Sprawdź nasze wskazówki dotyczące odkażania pomieszczeń z wykorzystaniem naturalnych mieszanek.

Naturalne sprzątanie

Sprzątanie i odkażanie pomieszczeń pozwala uniknąć wielu problemów zdrowotnych. Dom i różne jego zakamarki to bowiem doskonała przestrzeń do bytowania i rozwoju różnego rodzaju mikroorganizmów, które nam nie sprzyjają. Chodzi tutaj zarówno o wirusy, bakterie, ale także grzyby, roztocza oraz inne drobnoustroje. Mogą one przyczyniać się zarówno do rozwoju różnego rodzaju infekcji, jak i alergii, problemów z układem pokarmowym i wielu innych. Regularne sprzątanie to więc nie tylko kwestia estetyki, lecz przede wszystkim ochrony własnego zdrowia. 

Dlaczego warto zamiast po standardowe detergenty chemiczne z drogerii sięgnąć po samodzielnie przygotowywane naturalne mieszanki? Przede wszystkim dlatego, że przygotowując je, dokładnie wiesz, co się w nich znajduje. Po drugie, w domowych mieszankach odkażających nie znajdziesz szeregu drażniących, bardzo silnie działających składników chemicznych, które dla naszego organizmu mogą być niejednokrotnie bardziej niebezpieczne niż bakterie czy wirusy, które mają usuwać. W końcu zamiast silnego, charakterystycznego chemicznego zapachu, możesz uzyskać mieszanki o pięknej woni: kojarzącej się ze świętami, bardziej cytrusowej czy zielnej – wszystko zależy od kombinacji, na którą postawisz.  

Z czego zrobić mieszankę odkażającą pomieszczenia?

Świetnym składnikiem mieszanek odkażających są olejki eteryczne. Olejek cynamonowy, cytrynowy, lawendowy, rozmarynowy oraz wiele innych są silnie działającymi środkami odkażającymi, ponieważ wykazują działanie: 

  • antybakteryjne,
  • przeciwwirusowe,
  • grzybobójcze,
  • pleśniobójcze.

Za te wszystkie właściwości odpowiedzialne są zawarte w olejkach fenole, terpeny, adlehydy. Ponadto, olejki są wieloskładnikowe, co oznacza, że ich poszczególne składniki działają na siebie na zasadzie synergii. Olejek jest dzięki temu znacznie bardziej skuteczny niż pojedyncza chemiczna substancja. 

Jak używać olejków eterycznych do odkażania pomieszczeń? 

Odkażanie pomieszczeń z pomocą olejków eterycznych możesz wykonać na kilka sposobów. Pierwszym jest dyfuzja, czyli rozpylanie. Świetnym pomysłem jest stosowanie jej np. w przedpokoju, gdzie wchodzi się z zewnątrz. Dobrym pomysłem będzie także dyfuzja olejków w salonie czy sypialni, gdzie spędzamy sporo czasu. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie olejki dyfuzujemy na ciepło. Szczególnie cytrusowe olejki powinno się dyfuzować na zimno. 

Zlew, płytki, miejsca wokół toalety warto wyczyścić z pomocą pasty z dodatkiem olejków. Wystarczy połączyć sodę oczyszczoną z mydłem w płynie i kilkoma kroplami olejku (eukaliptusowego, cytrynowego, goździkowego). Do mycia powierzchni płaskich czy przecierania klamek możesz z kolei wykorzystać domowy płyn bazujący na połączeniu naturalnego octu (np. jabłkowego) i olejków eterycznych.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku