Nauka poprzez zabawę sprawdza się na wielu polach, w tym także w rozwoju emocjonalnym małego człowieka, który jeszcze sam do końca nie wie, co się z nim dzieje. Jak pomóc mu w delikatny, ale skuteczny sposób? Sięgnij po gry terapeutyczne oraz bajki terapeutyczne papierowe i w formie audiobooków. Naprawdę warto ? oto korzyści, jakie dają!

Rozwój emocjonalny u dziecka 

Zazwyczaj już od najmłodszych lat kładziemy duży nacisk głównie na edukację dziecka. Pojawiają się pierwsze zabawki edukacyjne, książki, dodatkowe zajęcia w przedszkolu i później w szkole. W tym wszystkim nie można zapominać o tym, jak ogromną rolę w całym życiu odgrywają emocje. Rozwój emocjonalny jest trudny, szczególnie dla małego człowieka, który dopiero uczy się rozpoznawać i nazywać swoje uczucia, a także wyrażać je w akceptowalny społecznie sposób. Jeśli jako rodzice nie zadbamy o tę sferę, zaczną pojawiać się problemy z nawiązywaniem relacji, koncentracją, zaufaniem oraz poczuciem własnej wartości. Rzutuje to także na nastoletnie i dorosłe życie.

Absolutną podstawą jest oczywiście rozmowa, uważne słuchanie dziecka i zadawanie mu otwartych pytań, tak by miało możliwość wyjaśnić, jak się czuje w danej sytuacji. Ważne jest, by pozwolić dziecku odczuwać wszystkie emocje, także te negatywne. Jeśli chcemy mu pomóc, nie oceniajmy i nie krytykujmy, ale jednocześnie stawiajmy jasne granice i uświadamiajmy konsekwencje podejmowanych przez nie decyzji.

Pomoce ułatwiające dziecku radzenie sobie z emocjami

Rozmowa i nasze zachowanie są niezwykle istotne, jednak korzystajmy też z różnych pomocy, dzięki którym dziecko pozna różne uczucia i dowie się, jak można postępować w danej sytuacji. Oto nasze propozycje!


Gry terapeutyczne

Dzieci w różnym wieku lubią grać w gry, a sięgając po odpowiednie pozycje, jesteśmy w stanie zapoznać je z szeregiem emocji i przepracować różne tematy w formie zabawy. Gry terapeutyczne są też okazją do rozmowy i lepszego poznania perspektywy oraz myślenia małego człowieka. Pomagają ponadto wyposażyć i rozwinąć w nim kompetencje społeczno-poznawcze, a także pozbyć się nagromadzonego napięcia i stresu. To wszystko następuje spontanicznie, w miłej i serdecznej atmosferze.

Do godnych uwagi gier terapeutycznych zaliczamy między innymi wielokrotnie nagradzaną Gra na emocjach, ale także Kalejdoskop Emocji Junior i Dla Młodzieży, Górę uczuć oraz Emocje. Nazywam, rozumiem, wyrażam. Już od najmłodszych lat pokazujmy dziecku karty obrazkowe z emocjami lub posługujmy się dodatkowo własną mimiką twarzy.

Bajki terapeutyczne

O korzyściach czytania dzieciom nie trzeba wiele mówić, bo jest to dość oczywiste, jednak wybierajmy książki świadomie. W rozwoju emocjonalnym zdecydowanie pomogą bajki terapeutyczne, poruszające trudne tematy i sytuacje, jakie dziecko może w danej chwili i na danym etapie przeżywać. Chodzi przykładowo o rozwód rodziców, pojawienie się rodzeństwa, przeprowadzkę, pójście do przedszkola lub szkoły, strach przed ciemnością czy niechęć do dzielenia się i wiele innych. 

Wraz z każdym kolejnym zdaniem dziecko się dowiaduje, jakie uczucia mu towarzyszą, jak ma się zachować, tym samym oswajając się z emocjami i przezwyciężając swoje lęki. Bajki terapeutyczne są dostępne również w postaci audiobooków, więc dziecko może odsłuchać je w dowolnej chwili.

Jako rodzice musimy priorytetowo podchodzić do wspierania rozwoju emocjonalnego swojego dziecka. Korzystajmy z nowości wydawniczych, gier terapeutycznych i bajek, których jest tak dużo na rynku, na dodatek w bardzo przystępnych cenach.Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku