Gdy zapytamy zwykłego śmiertelnika, na co wydaje najwięcej pieniędzy, bardzo często pada odpowiedź - na ubrania. To normalne, że chcemy wyglądać i czuć się dobrze, idąc do pracy, na spotkanie czy spędzając czas z przyjaciółmi. Czy jednak musi być to tak kosztowne? W poniższym tekście postaramy się udowodnić, że zupełnie nie. Dobrą alternatywą dla ubraniowych zakupów w galeriach handlowych czy renomowanych sklepach okazują się bowiem być second-handy. Postaramy się przekonać Cię mocnymi argumentami, czemu ubrania z drugiej ręki to bardzo dobry pomysł.

Second-handy - czy sprzedawane tam ubrania na pewno są tańsze?

Istnieje grono osób, które śmie w to wątpić. Od razu prostujemy - tak, porównując to samo ubranie w second-handach i normalnych sklepach, to pierwsze zawsze będzie tańsze. Powodem jest fakt, że było używane lub już przez kogoś z takim zamiarem kupione, by potem pojawić się w tym miejscu. Oczywiście, co normalne w ustroju wolnorynkowym, istnieją sklepy z używaną odzieżą droższe oraz tańsze. Cenią się sklepy, które mają towar markowy, od znanych producentów. Jednak z racji bycia używanym, na pewno zapłacisz za nie mniej, niż za fabrycznie nowe. Wybierając się na zakupy do, potocznie mówiąc, ciucholandu, warto zwrócić uwagę na lokalizację sklepu. Te położone w ścisłym centrum miasta zawsze będą droższe niż te usytuowane na jego obrzeżach. Wynika to z prowizji dodanej do ubrań z tytułu wynajmu lokalu. Ten centralny zawsze będzie drogi w wynajmie, stąd oczywiście ta kwota musi zostać zarobiona ze sprzedaży towaru.

Co z promocjami - czy warto zwracać na nie uwagę?

Pewnie nie raz widziałeś lub widziałaś kolejki ustawiające się od wczesnego poranka, jeszcze na długo przed otwarciem second-handu i to w konkretne dni. Jeśli zastanawiałeś się nad tym zjawiskiem, w tym akapicie je wyjaśnimy. Wiele sklepów z używaną odzieżą ustala promocje na towary zależne od dnia. I tu powtarzanym schematem jest to, że jednego dnia w tygodniu wystawiany jest nowy towar i jest on sprzedawany w pełnej cenie. Następnie, każdego kolejnego dnia w danym tygodniu ta cena jest obniżana, aby finalnie dzień przed wymianą towaru zaproponować ceny najbardziej atrakcyjne, nawet 1 złoty za sztukę odzieży. Inne znane rodzaje na finalne sprzedaże to wykupienie worka na ubrania w cenie przykładowo 20 złotych, w który można nałożyć tyle ubrań, ile się tylko zmieści. Odpowiedź na pytanie zadane w tytule akapitu nasuwa się sama. Zdecydowanie warto zwracać uwagę na promocje. Jeśli zależy Ci na dużym wyborze ubrań mniej niż na cenie, wybieraj dni z nowym towarem, prosto po dostawie. Jeśli zwracasz uwagę na cenę, udaj się do sklepu w dniu największej wyprzedaży. Pamiętaj, że aby zmaksymalizować ilość ciekawego towaru, warto udać się do dyskontu o jak najwcześniejszej godzinie. I tym samym, dołączyć do przysłowiowej kolejki pod second-handem.

Czy kupowanie w second-handach ratuje środowisko?

Okazuje się, że tak - kupowanie ubrań używanych, zamiast nowych, ma pozytywny wpływ na środowisko. Wyprodukowanie jednej sukienki czy bluzki wiąże się ze zużyciem około 3 tysięcy litrów wody. Jest to ilość spożywana przez dorosłego człowieka w ciągu prawie czterech lat. Dodatkowo, mówimy też o składowaniu odpadów. Każde bawełniane ubranie rozkłada się przez pół roku. A spodnie czy inna odzież z tworzyw sztucznych? Ich rozkład podaje się w latach. Jeśli więc chcesz wspierać środowisko naturalne, staraj się chodzić w swoich ubraniach więcej niż jeden sezon oraz wybieraj second-handy częściej niż normalne sklepy z nową odzieżą. Pomagasz tym samym również w przeciwdziałaniu wyzysku człowieka w krajach wysokorozwiniętych, gdzie za pracę w szwalniach płacone są pracownikom głodowe pensje. Ma to na celu wytworzenie towaru, który będzie stosunkowo tani. Pomagasz zatrzymać ten proceder, robiąc zakupy w sklepach z używaną odzieżą. Nie bądź obojętny na problemy ludzi i kłopoty środowiska!

Czy na kupowaniu w second-handach można zarobić?

Jest wiele osób, które zarabiają na zakupach w second-handach. Jednym ze sposobów jest kupowanie używanych ubrań bardzo tanio, przerabianie ich i sprzedawanie dalej. Czasem jest to tylko naprawienie wad, czyli doszycie guzika czy zacerowanie dziury. Są to prace bardzo proste, nie wymagające specjalnych umiejętności. Przerabianie ubrań na bardziej modne i atrakcyjne wymaga więcej zaangażowania, ale jest też bardziej dochodowe. Takie ubrania można sprzedać dalej w bardzo atrakcyjnych cenach. Da się oczywiście również sprzedawać ubrania z second-handu dalej bez żadnych przeróbek. Wystarczą do tego zasięgi i dobry wizerunek w internecie. Ładnie zrobione zdjęcie stylizacji i talent do sprzedaży - czasem to tyle, można zarabiać.

Czy istnieją społeczności zrzeszające fanów ubrań z drugiej ręki?

Jak w każdej dziedzinie życia, również i w second-handach łatwo o spotkanie bratnich dusz. Zacznijmy od grup internetowych, w których znaleźć można informacje o najlepszych sklepach czy aktualnych promocjach. Łatwo tam o dobre, sprawdzone opinie na temat miejsc, do których warto się wybrać w poszukiwaniu najlepszych perełek. Istnieją także inne społeczności, te sprzedażowo - wymianowe. W nich łatwo pozbędziesz się ubrań, które kupione zostały pod wpływem chwili. Nie warto zostawiać ich w mieszkaniu, jeśli jednak nie planujesz ich nosić. Skoro dane im zostało drugie życie, warto dać również trzecie, czwarte i każde kolejne!
 
Partnerem merytorycznym materiału są Sklepy Biga

Najczęściej zadawane pytania


Czy w second-handzie można ubrać się modnie?

Jak najbardziej tak, a do tego często również bardzo oryginalnie, bo trafiają do nich rzeczy z Zachodu, często z sieciówek, lub markowych sklepów, których u nas nie ma, a możemy się w nich świetnie prezentować. Jednocześnie są modne i dopasowane do sylwetki.

Jak często odwiedzać second hand?

Prawda jest taka, że jeśli chcemy oszczędzić, to warto zrobić przegląd domowych szaf wszystkich domowników i zaglądać do second handów jak najczęściej. Szczególnie opłaca się zwykle w dniach, gdy towar jest wyprzedawany po niższej cenie. Zależnie od punktu może to być procentowo lub wszystko na wagę za niską cenę. Wówczas możemy kupić to, czego będziemy potrzebować.

Jak kupować, aby oszczędzić?

Przede wszystkim nie możemy iść na ilość. Oszczędność wymaga często kompromisów, jednak nie znaczy to, że będziemy źle wyglądać. Musimy dokładnie wiedzieć, jakich ubrań potrzebują poszczególni domownicy i my. Uzbrojone w taką wiedzę będziemy szukać konkretnych rzeczy, a z innych łatwiej będzie nam zrezygnować, bo wytłumaczymy sobie, że jest nam to nie potrzebne obecnie.

Co jeśli wybiorę mnóstwo ubrań, które mi się podobają?

Jeśli wpadniemy w szał zakupów w second handzie to w rezultacie nie oszczędzimy. W związku z tym oczywiście musimy kierować się tym co nam potrzebne. Jednak warto przygotować i wyliczyć wcześniej kwotę, jaką możemy wydać. W ten sposób prawdopodobnie kupimy coś dodatkowego, co nas ucieszy i nam się spodoba, a nie wydamy zbyt dużo, bo łatwiej będzie nam odłożyć to, co niepotrzebne.

Czy w second handzie kupie ubrania dla całej rodziny?

Często wymaga to licznych wizyt, ale tak w takich miejscach są ubrania dla dzieci i dorosłych, niezależnie od płci i można znaleźć wiele ciekawych rzeczy, tworzyć własny styl i się wyróżniać, bez konieczności chodzenia po drogich sklepach w galeriach. W przypadku dzieci może to mieć szczególne znaczenie, jeśli ubrania kupowane są na chwilę, bo zaraz z nich wyrastają.


Podobne artykuły:


Wersja do druku