Własny rachunek bankowy umożliwia dziecku naukę odpowiedzialności i samodzielności. Jest również ważnym elementem edukacji finansowej. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, wybierając konto dla dziecka!
Coraz więcej rodziców decyduje się założyć konto bankowe dla dziecka. To bardzo praktyczne rozwiązanie, które pozwala dziecku nauczyć się zarządzania pieniędzmi pod okiem dorosłych. Podpowiadamy, czym się kierować przy wyborze konta bankowego dla najmłodszych.

Konto bankowe dla dziecka – dlaczego warto?

Jest wiele powodów, dla których warto założyć dziecku konto w banku. Posiadanie własnego rachunku bankowego uczy najmłodszych samodzielności i odpowiedzialnego zarządzania pieniędzmi. Jest również świetną okazją do nauki korzystania z karty płatniczej, bankomatu, serwisu bankowości internetowej oraz aplikacji mobilnej. Wszystkie te umiejętności bez wątpienia przydadzą się w dorosłym życiu. Własne konto bankowe może również uświadomić dziecku, jaką wartość ma systematyczne odkładanie nawet niewielkich kwot pieniężnych. Konto bankowe dla dziecka to także wygoda dla rodzica – dzięki niemu nie musimy już pamiętać o przekazywaniu dziecku kieszonkowego. Zamiast tego możemy po prostu przelać pieniądze na rachunek bankowy naszej pociechy. W takiej sytuacji świetnie sprawdzi się polecenie przelewu wewnętrznego na konto dziecka.

Konto osobiste i konto oszczędnościowe – od jakiego wieku?

Wielu rodziców zadaje sobie pytanie, od jakiego wieku można założyć dziecku konto w banku. Warto wiedzieć, że istnieją dwa rodzaje kont bankowych dla dzieci. Pierwszy z nich to samodzielne konta bankowe dla dzieci w wieku 13-18 lat, które oferowane są przez większość polskich banków. Drugim rodzajem jest konto dziecka poniżej 13 lat – w tym przypadku konto połączone jest z rachunkiem bankowym rodzica. Wybór kont dla dzieci poniżej 13. roku życia jest nieco mniejszy, ale coraz więcej banków włącza je do swojej oferty. Rzetelny ranking kont bankowych dla dzieci znajdziesz w serwisie Money24.pl.

Konto dla dziecka - przepisy prawne

Będąc w temacie kont bankowych dla dzieci, warto wspomnieć o obowiązujących w tej kwestii przepisach prawnych. Należy pamiętać, że dzieci w wieku 0-13 lat nie mają zdolności do czynności prawnych, dlatego nie mogą zawierać umów o prowadzenie konta. W takiej sytuacji konto dziecka musi być powiązane z kontem osoby dorosłej. Z kolei osoby w wielu 13-18 lat mają ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Mogą więc założyć rachunek bankowy na swoje własne nazwisko, ale do jego założenia potrzebna jest zgoda rodzica lub opiekuna prawnego. W teorii dzieci mogą swobodnie dysponować środkami z własnego konta, ale osoba dorosła może wprowadzić w tej kwestii pewne ograniczenia (np. limit dziennych wydatków).

Na co zwrócić uwagę, wybierając konto dla dziecka?

Wybierając konto bankowe dla dziecka, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, które pozwolą nam wybrać najlepszą ofertę. Aby znaleźć najbardziej korzystną propozycję, warto porównać oferty różnych banków - https://money24.pl/ranking-kont-dla-dzieci/. Oto najważniejsze aspekty, które pomogą nam w podjęciu właściwej decyzji o wyborze konta dziecka:
  • Opłaty za otwarcie, prowadzenie konta, korzystanie z karty debetowej i realizację przelewów zewnętrznych - warto wybrać ofertę banku, który nie nalicza opłat za wymienione czynności;
  • Dostęp do nowoczesnej bankowości internetowej i mobilnej, która umożliwi dziecku m.in. szybkie sprawdzenie salda rachunku płatniczego i zlecanie przelewów;
  • Oprocentowanie konta oszczędnościowego, które umożliwia najmłodszym regularne odkładanie dowolnych kwot pieniężnych;
  • Dostępność materiałów edukacyjnych, poświęconych finansom i odpowiedzialnemu korzystaniu z rachunku i karty;
  • Korzyści dodatkowe - rabaty i promocje bankowe.

Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku