Wnętrza loftowo-industrialne są niezwykle popularne w dzisiejszych czasach, nawet w Polsce. Ich historia rozpoczęła się w Ameryce gdzie w latach 50-tych XX wieku, zaczęło pojawiać się coraz więcej opuszczonych fabryk, w których swój kąt znajdowało wielu artystów. Lampy wiszące w tych aranżacjach odgrywają kluczową wręcz rolę. Bardzo często skupiają na sobie wzrok gości, są przy tym praktyczne, a zarazem często również... długie! Dlaczego? O tym w dzisiejszym artykule.

 

Długie lampy wiszące loftowo-industrialne – kiedy warto na nie postawić?

Wnętrza industrialne mają jedną bardzo ważną cechę. Mianowicie, są naprawdę wysokie. Oczywiście cecha ta nie będzie odpowiednia dla każdego pomieszczenia urządzonego w tym stylu, ponieważ wiele osób czerpie ze stylu loftowego podczas urządzania mieszkania o standardowych wymiarach. Oryginalnie, tak jak wspomniano, aranżacje loftowo-industrialne powstawały w opuszczonych halach, w których sufit był zdecydowanie wyżej niż w normalnych mieszkaniach i domach. Nic więc dziwnego, że zastosowanym w nich oświetleniem były długie lampy wiszące. Oczywiście, jeśli chcemy stworzyć loftowe pomieszczenie o wysokim suficie, to nie musimy szukać opuszczonej fabryki! Wystarczy, że rozejrzymy się za apartamentami w nowocześniejszych budynkach albo za mieszkaniami w kamienicach. Tam również sprawdzą się długie lampy loftowo-industrialne.

Jakie lampy loftowo-industrialne wybrać do kuchni?

Styl loftowy uwielbia kontrasty. Nie ma tu miejsca na elementy, które wtopią się w tłum. Każdy element ma swoje znaczenie dla całej aranżacji, a już szczególnie lampa. Nie mniej, w tym przypadku ogromne znaczenie ma nawet jej kabel! Lampy loftowe w wysokich pomieszczeniach zawieszone są na długich czarnych kablach i to jest ich największy urok. Niekiedy lampy industrialne zakończone są ozdobną żarówką. Innym razem kloszem przypominającym drucianą klatkę. W jeszcze innej aranżacji możemy postawić na metalowy, nieprzepuszczalny światła abażur. Skieruje on wiązkę światła w konkretne miejsce, tym samym tworząc wyjątkową atmosferę we wnętrzu. Pamiętajmy o wspomnianych wcześniej kontrastach. Jeśli ściany naszej kuchni są jasne, to niech lampy wiszące będą mocno czarne albo miedziane. Jeśli tło jest ciemne, to klosze mogą odznaczać się jasnoszarym, złotym albo srebrnym kolorem.

Nowoczesne lampy loftowe do kuchni

Jeśli tylko mamy fantazję, niesamowite oświetlenie kuchenne, można stworzyć bardzo łatwo łącząc ze sobą kilka lamp wiszących loftowo-industrialnych jednopunktowych, każda zawieszona na innej długości kabla. Mogą wisieć obok siebie w jednym rzędzie albo być porozwieszane po całym pomieszczeniu.

Ciekawą opcją, jeśli wolimy lampę wielopunktową, jest żyrandol pająk. Składa się on kilku kabli, zależnie od wybranego modelu, a każdy z nich zakończony jest ozdobną żarówką. Możemy modyfikować długość kabli, zależnie od tego, jaki efekt chcemy utrzymać. Są one bowiem podwieszone pod sufitem w taki sposób, że kształtem przypominają nogi pająka. Możemy wedle uznania rozluźniać albo napinać kable naszej lampy wiszącej, co pozwoli nam na umieszczenie żarówek tam, gdzie światło jest najbardziej potrzebne. 


Artykuł powstał we współpracy z multilampy.pl


Najczęściej zadawane pytania


Czy lampy i właściwe oświetlenie są ważne w stylu industrialnym wykończenia wnętrz?

Tak to jeden z kluczowych elementów. Niejako dekorują całą przestrzeń, a odpowiednio dobrane światło może sprawić, że pomimo prostych form, minimalizmu i chłodnych materiałów, stanie się w takim wnętrzu przytulnie.

Czemu w kuchni powinno być jasne oświetlenie?

Oczywiście czasem mamy ochotę na odpoczynek i wolimy lekkie przyciemnienie. Jeśli jednak gotujemy, kroimy, smażymy i wiele innych, to do pracy, szczególnie w przestrzeni roboczej kuchni będziemy potrzebowali odpowiedniego oświetlenia i jasnego światła. Warto wziąć to pod uwagę planując rozmieszczenie lamp w kuchni.

Czy we wnętrzach industrialnych sprawdzi się oświetlenie punktowe?

To doskonałe rozwiązanie. Warto szczególnie w kluczowych miejscach zamontować punktowe oświetlenie LED, które pomoże nam np. w przedostaniu się po wodę po ciemku bez konieczności zapalania światła, czego większość osób wybudzona na chwilę nie lubi.

Dlaczego lampy industrialne zawieszone są na długich czarnych kablach?

Jest to element związany ze stylem, jaki reprezentują. Wszystko ma być surowe, jakby niedokończone, magazynowe, niekoniecznie schowane. Takie kable we wnętrzach industrialnych są więc swoistym rodzajem dekoracji.

Czy mogę powiesić wybrane lampy w różnych częściach kuchni?

Tak, w stylistyce loftowej nie muszą one tworzyć równej linii, czy znajdować się blisko siebie. Możesz więc wybrać różne lampy utrzymane w tym stylu i umieścić je w kilku odmiennych miejscach, częściach kuchni. Stworzysz w ten sposób coś oryginalnego.


Podobne artykuły:


Wersja do druku