Jeszcze niedawno do kąpieli dziecka służyły tradycyjne wanienki z plastiku, które były pomniejszoną wersją klasycznych wanien. Nie miały żadnych podstawek, stawiano je na ziemi lub w dużej wannie. Obecnie do kąpieli niemowląt można wykorzystać wanienki, które znacznie podnoszą wygodę korzystania z wanienek oraz są bezpieczne dla dziecka. 

 

Wanienka dla noworodka - dlaczego warto?

Obecnie na rynku są dostępne maty antypoślizgowe zarówno do dużych wanien jak i małych wanienek dla noworodka. Ze względów ekonomicznych oraz praktycznych wiele osób nadal uważa, że kąpiel noworodka może odbywać się w dużej tradycyjnej wannie, bez konieczności zakupu nowej, mniejszej, specjalnie dal niego. Kąpiel dziecka jest istotną kwestią, ponieważ jest wykonywana niemal codziennie i może znacznie wpłynąć na jego samopoczucie, jak również na samopoczucie rodziców. 

Podczas kąpieli noworodka należy zwracać uwagę na prawidłowe ułożenie jego ciała. Sam jeszcze nie jest w stanie dobrze utrzymać swojej główki, dlatego są potrzebni rodzice, którzy wszystkiego dopilnują. Jeżeli wykorzystamy dużą wannę do kąpieli, może okazać się ona niebezpieczna dla dziecka. Jest dużo większa, dlatego jest większe ryzyko, że dziecko będzie się kręciło. Dlatego kąpiel niemowlaka powinna odbywać się w specjalnej wanience. Są one zawsze dopasowane kształtem do ciała dziecka i mają odpowiednio zabezpieczone antypoślizgowe dno, które znacznie ułatwia utrzymanie dziecka w bezpiecznej pozycji. Małe wanienki są obecnie bardzo często produkowane z wygodnym stojakiem. Umożliwia on kąpiel noworodka stojąc. Dzięki temu niwelujemy dyskomfort wynikający z niewygodnej pozycji pochylonej, która wpływa bezpośrednio na komfort oraz samopoczucie rodziców. Jeżeli istnieje możliwość ulżenia kręgosłupowi w bólu, warto z niej skorzystać. 

Akcesoria pomocne w pielęgnacji noworodka

Obecnie na rynku dostępne są rozmaite dodatkowe akcesoria, które znacznie ułatwiają codzienną pielęgnację noworodka. Tym, w co warto zainwestować jest wanienka z matą antypoślizgową już dołączoną do zestawu lub zakup takiej maty do już posiadanej wanienki. Podnosi to komfort rodziców, którzy muszą trzymać dziecko oraz zwiększa bezpieczeństwo samego noworodka, który nie ślizga się w wanience. 

Innymi przydatnymi akcesoriami są liczne dodatki, które mogą pomóc podczas samej kąpieli, takie jak delikatne płyny do kąpieli, pudry oraz nawilżane chusteczki. Wszystkie te akcesoria mają za zadanie ułatwić rodzicom przejście przez trudny dla nich okres pierwszych tygodni oraz miesięcy z ich nowonarodzonym dzieckiem. 

Jaka wanienka najlepiej sprawdzi się podczas kąpieli noworodka? 

Wanienka dla noworodka powinna być możliwie najbardziej wygodna zarówno dla samego dziecka jak i jego rodziców. To właśnie od wygody zależy bezpieczeństwo noworodka. Jeżeli jest mu niewygodnie, zaczyna się kręcić, zwiększając ryzyko wysunięcia się. Dlatego wanienka musi być tak wykonana i wyprofilowana, aby dziecko mogło czuć się w niej bezpiecznie. Powinna również być umieszczona na stelażu odpowiedniej wysokości. Dzięki temu rodzic może bez problemu umyć swoje dziecko, stojąc przy wykonywaniu tej czynności. Jest to znacznie wygodniejsza pozycja niż pozycja klęcząca lub siedząca, która może powodować ból nóg i ograniczone ruchy. 

Wanienki w standardowych rozmiarach są dostępne w wielu punktach sprzedaży. Wanienki Chicco są wykonane w taki sposób, aby mogły posłużyć zarówno noworodkowi jak i później, przez pewien czas niemowlakowi. Dzięki temu wanienka rośnie wraz z dzieckiem i może ono z niej korzystać przez dłuższy czas. Jest to pewna oszczędność pieniędzy dla młodych rodziców. Duże wanienki są dostosowane do większych dzieci. Mogą być wykorzystywane do kąpieli kilkumiesięcznych dzieci, jak również już dla kilkulatków, którzy chcą kąpać się w wanience pełnej piany i zabawek. 

Wybierając wanienkę najlepiej jest postawić na taką, której wymiary będą odpowiednie dla noworodka, ale odrobinę starszy niemowlak również w nią wejdzie. Wtedy nie ma obawy przed krzywdą, a jednocześnie wanienka będzie mogła być wykorzystana jeszcze przez wiele miesięcy, już dla starszego dziecka. W przypadku obaw, że dziecko może się wysunąć, można postawić na wanienkę z zabezpieczeniami na nogi. Wyglądają one podobnie jak te w wózkach, zabezpieczają nóżki dziecka i dają większą pewność rodzicom, którzy myją swoje pierwsze dziecko, które zaledwie niedawno przyszło na świat. 

Aby odpowiednio wybrać wanienkę, warto zastanowić się nad tym, jakie powinna spełniać wymagania. Może okazać się, że rodzice często podróżują, a sama wanienka jest przestawiana oraz przewożona. W takim wypadku warto zwrócić uwagę na stelaż. Powinien on być składany w taki sposób, aby zajmował jak najmniej miejsca. Sama wanienka również powinna mieć możliwość postawienia jej na podłodze, bez stelażu. Wtedy można zabrać ze sobą samą wanienkę, bez dodatkowego bagażu, jeżeli jest to wyjazd kilkudniowy. Warto zadbać, aby materiał, z jakiego jest wykonana sama wanienka oraz stelaż, były wysokiej jakości oraz spełniały wszystkie kryteria bezpieczeństwa. Wanienki Chicco mają wszystkie potrzebne atesty, dlatego są bezpieczne dla dzieci w każdym wieku. 

undefined

Najczęściej zadawane pytania


Czy stelaż do wanienki to dobry pomysł?

Zwykłą, plastikową wanienkę można postawić wszędzie, jednak każdy rodzic wie, że przy maluchu i tak będzie się non stop schylać i dźwigać. W związku z tym stelaż, który sprawia, że dziecko jest dla nas w kąpieli na idealnej wysokości jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. Wiele z nich składa się niczym deska do prasowania i można schować za drzwiami czy w szafie.

Jak utrzymać stabilną pozycję malca w kąpieli?

Dawniej wykorzystywano jedynie własne ręce, w związku z czym dziecko w wanience leżało na przedramieniu rodzica. Mimo wszystko jest to spory wysiłek, nawet jeśli kąpiel nie trwa długo. Obecnie możemy korzystać z ciekawych rozwiązań. Jednym z nich są specjalne gąbki, swoją drogą często mają kształt misia. Można je położyć na dnie wanienki, a następnie na nich dziecko. Posiadają odpowiednie nierówności, aby maluch się nie zsunął, a rodzić ma dwie ręce do przeprowadzenia kąpieli, która staje się większą przyjemnością dla obojga.

Czy na plastikowym leżaczku do wanienki można położyć noworodka?

Nie. Jest on również rozwiązaniem stabilizującym i utrzymującym dziecko w jednej pozycji w wanience, jednak zdecydowanie jest przeznaczony dla nieco starszych maluchów. Przede wszystkim chodzi tu o pozycję ciała, która staje się bardziej zbliżona do siedzenia, a noworodek nie posiada jeszcze odpowiednio wykształconych mięśni. Jednak już kilkumiesięczne większe dziecko doskonale sobie na nim poradzi.

Czy zabawki w kąpieli malucha są dobrym pomysłem?

Oczywiście, że tak. Jednak powinny być dopasowane do wieku. Najmłodsze dzieci bardzo często nie lubią kąpieli więc chcą jak najszybciej opuścić wanienkę, co dają głośno do zrozumienia. Jednak z pewnością, gdy maluch umie chwytać możemy dawać mu do rączek mokre zabawki, co może zachęcić go do zabawy w wodzie i spowoduje pojawienie się pozytywnych skojarzeń z nią.

Na co zwracać uwagę przy zakupie wanienki?

Najważniejsze jest bezpieczeństwo, w związku z czym szczególnie poleca się wanienki profilowane, w których maluch będzie bezpieczny. Jednak warto również zastanowić się jak długo planujemy jej używać. jeśli w łazience mamy jedynie kabinę prysznicową, a nie wannę, to wanienka będzie potrzebna nam nieco dłużej, a co za tym idzie warto zdecydować się na nieco większą, w której dziecku będzie wygodnie.


Podobne artykuły:


Wersja do druku