Rozjaśnianie włosów to bardzo popularny zabieg fryzjerski. Nakładany rozjaśniacz włosów otwiera ich łuski i wymywa z nich pigment, co sprawia, że włosy ulegają zniszczeniu. Z tego powodu włosy rozjaśniane wymagają szczególnej pielęgnacji, aby zniszczenia nie postępowały dalej.


Rozjaśniane włosy mają szeroko rozchylone łuski, przez co łatwo tracą nawilżenie oraz mają większą skłonność do plątania się. Końcówki są mocno osłabione, przez co mają większą tendencję do wykruszania się.  Odpowiednia pielęgnacja włosów zaczyna się już przed rozjaśnianiem, ponieważ odpowiednia wiedza i produkty pozwalają na zminimalizowanie uszkodzeń włosa.
 

Czy można rozjaśnić włosy bez zniszczeń?

Zniszczenia są nieodłącznym element rozjaśniania. Aby rozjaśnianie było skuteczne, rozjaśniacz włosów musi w pewnym stopniu zniszczyć włosy. Kluczowe jest, aby nie dopuścić do spalenia włosów, które jest nieodwracalne. Przede wszystkim nie należy wykonywać rozjaśniania w domu.

Rozjaśniacze włosów mają różne stężenia. Zbyt duże stężenie lub zbyt długie trzymanie rozjaśniacza jest główną przyczyną spalenia włosów, dlatego należy wybrać fryzjera, który będzie w stanie dobrać odpowiednio rozjaśniacz włosów i czas jego trzymania, a także liczbę wizyt do wymarzonego efektu. Do rozjaśniacza warto dodać Olaplexu, który odbudowuje mostki dwusiarczkowe, które występuje w białkach, budujących włosy.

 

Jak dbać o włosy rozjaśnianie? 

Włosy rozjaśniane są bardzo wymagające. Najczęściej po rozjaśnianiu włosy mają wysoką porowatość, jednak nie wszystkie produkty dedykowane do wysokoporowatych włosów będą się sprawdzać po rozjaśnianiu.

Bardzo często wciąż będą się sprawdzać produkty, które wcześniej dawały dobre efekty na włosach. Jednak zmieni się ich równowaga PEH, czyli równowaga pomiędzy proteinami, które odpowiadają za wypełnianie mikrouszkodzeń, emolientami, która tworzą ochronną powłokę na włosach, oraz humektantami, które nawilżają włosy.


Podstawą pielęgnacji powinny być emolienty, ponieważ domykają łuski włosa i tworzą na nich ochronną powłokę, która zmniejsza utratę wody. Stosunek dostarczanych protein do humektantów jest kwestią indywidualną, którą należy odkryć samemu. Warto wprowadzić metodę mycia włosów OMO — odżywka, mycie, odżywka. Pierwsza odżywka jest dowolna.

Należy ją wczesać, potrzymać kilka minut i umyć włosy bez wcześniejszego spłukiwania odżywki. Niespłukana odżywka stanowi dodatkową warstwę ochronną, która zmniejszy działanie detergentów na długości włosów. Pamiętaj! Szampon służy do mycia skóry głowa, do mycia włosów na długości wystarcza piana spływająca z włosów. Po zmyciu szamponu i pierwszej odżywki należy nałożyć odżywkę emolientową, która domknie łuski włosa. Sprawi to, że włosy będą gładsze i nie będą się tak puszyć.

 

Olejowanie włosów to podstawa! 

Olejowanie włosów jest najlepszym sposobem, aby poprawić stan włosów. Oleje mają zdolność do wnikania w głąb struktury włosa, odżywiając go, ale również pozostawiają ochronną powłokę na powierzchni włosa.

Wnikając do środka włosa olejowanie sprawia, że włosy stają się elastyczne, przez co są bardziej odporne na mechaniczne uszkodzenia. 
Przy włosach rozjaśnianych najlepszym rozwiązaniem jest olejowanie na podkład nawilżający.

Jednocześnie nawilża włosy i zabezpiecza je przed utratą wody, czyli dba o najważniejsze kwestie związane z pielęgnacją włosów rozjaśnianych. Odpowiednio dobrany olej potrafi domknąć łuski włosów bez ich obciążania. Przy regularnym olejowaniu można zaobserwować wyraźną poprawę stanu włosów, włosy będą lśniące i sypkie.

 

O czym warto pamiętać na co dzień?

Przede wszystkim o zabezpieczaniu końcówek, w szczególności zimą, kiedy nosi się kurtki i szaliki, a włosy są bardziej podatne na wycieranie. Sera zabezpieczające końcówki sprawiają, że one nie tracą wilgoci, nie muszą się i są mniej narażone za zniszczenia, dzięki czemu jest mniejsze prawdopodobieństwo, że zaczną się wykruszać. 
 

Ponadto należy zabezpieczać końcówki przed suszeniem włosów, prostowaniem i innymi zabiegami, które wykorzystują ciepłe powietrze, gdyż łuski włosa pod wpływem ciepła się rozchylają. 

Źródło: https://trena.pl/Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

dobry fryzjer

Wersja do druku