Od czego zależy cena złota?

Złoto to metal szlachetny numer jeden na całym świecie. Występuje pod wieloma postaciami. Może być to złoto typowo inwestycyjne, a więc monety i sztaby, jako podstawowy surowiec do produkcji biżuterii, jako materiał dla artystów, złotem pokrywane są luksusowe przedmioty codziennego użytku dla podkreślenia prestiżu. Złoto jest tez niezastąpionym surowcem w przemyśle elektronicznym czy medycznym. Popyt na złoto systematycznie wzrasta, natomiast podaż czyli wydobycie nie zawsze za tym nadąża. Dlatego wiele instytucji, firm i osób prywatnych traktuje złoto jako stabilną i bezpieczną lokatę środków finansowych. Złoto opiera się inflacji i kryzysom finansowym,  co nie oznacza, że szybkie kupno i sprzedaż przyniesie od razu wymierne zyski. Dla osoby prywatnej jest to raczej zabezpieczenie części kapitału, które w razie pilnej potrzeby natychmiast można zamienić na gotówkę.

Jak kupować i sprzedawać złoto?

Rozsądek nakazuje unikać nieznanych źródeł i tak zwanych okazji. Transakcja kupna lub sprzedaży złota powinna być przemyślana i warto przed tym przeanalizować ceny giełdowe a także komercyjne – na przykład w firmie artar.com.pl. Tylko oficjalnie działająca firma daje gwarancję, że złoto posiada określoną próbę. W artar.com.pl można dokonać wyceny wszystkich rodzajów złota – zarówno inwestycyjnego jak i jubilerskiego. Wszystkie transakcje odbywają się na podstawie umowy, a gotówka wypłacana jest od ręki. Decydując się na usługi artar.com.pl warto pamiętać, że firma pobiera prowizję, która w tej branży zazwyczaj wynosi od 5 do 10 procent. Przy wycenie ważna jest nie tylko próba złota, ale również stan fizyczny przedmiotów. Najwyższe ceny osiąga złoto w postaci sztabek i monet w stanie menniczym – bez uszkodzeń mechanicznych, firmowo opakowanych w specjalne opakowania i oznaczonych oryginalnymi certyfikatami jakości. Artar.com.pl jest również w stanie oznaczyć próbę złota i uzyskać certyfikat.

Czy można kupić i sprzedać złoto na własną rękę?

Obrót złotem, poza odzyskiwanym z podzespołów elektronicznych nie wymaga w Polsce żadnych zezwoleń ani licencji. Decydując się jednak na transakcje bez pośredników trzeba posiadać sporą wiedzę aby uniknąć oszustwa. Szczególnie niebezpieczne jest kupowanie złota z ogłoszeń, bez umowy i dowodu zakupu. Również sprzedaż złota wymaga przygotowania ponieważ wielu handlarzy oferuje zaniżone ceny. Prowizja zapłacona oficjalnie renomowanej firmie, takiej jak artar.com.pl jest bez porównania niższa niż straty poniesione przy ryzykownych transakcjach na własną rękę.

Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku