Przewlekłe zaparcia mogą być ogromnym utrapieniem dla każdego dziecka w wieku wczesnoszkolnym. Czy wiesz, co jest ich powodem i jak sobie z nimi poradzić? Zapraszamy do lektury!

Zapacia u dzieci w wieku wczesnoszkolnym

Zaparcia mogą występować dosłownie u każdego, nierzadko zdarzają się także u dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Zaparcia stolca w zdecydowanej większości uwarunkowane są czynnościowo (nawet 90%), rzadziej powodem zaparć u dzieci w wieku wczesnoszkolnym są przyczyny organiczne, takie jak niedoczynność tarczycy, celiakia czy zespół Downa.

Zaparcia czynnościowe powstają w wyniku częstego powstrzymywania się od wypróżniania. W zależności od wieku dzieci, występują nawet u 1/3 dzieci. Zdaniem ekspertów celowe unikanie wypróżniania wynika ze strachu przed wizytami w toalecie poza domem lub bólem obecnym podczas wypróżniania, co mogło mieć miejsce w przeszłości.

Zaparcia organiczne to natomiast zaparcia będące konsekwencją danego schorzenia lub choroby. Zdarzają się u około 5% dzieci i zawsze są powiązane z określonymi problemami zdrowotnymi. Przewlekłe zaparcia u dzieci mogą towarzyszyć np. chorobie Hirschsprunga. Ponadto zaparcia organiczne występują u dzieci, które mają alergie.

To oczywiście nie wszystkie przyczyny zaparć u dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Podobnie jak u dorosłych, za zaparcia może odpowiadać nieodpowiednia dieta, w której brakuje owoców, warzyw i produktów bogatych w błonnik. Coraz częściej naszym pociechom dajemy przetworzone, śmieciowe jedzenie. Stres także bywa powodem zaparć, może być on wywołany problemami w szkole lub w domu, lecz także kwestiami z pozoru błahymi, jak np. przedszkolna miłość czy uwaga zwrócona przez dorosłego.

Zaparcia mogą powstawać na zasadzie pewnego mechanizmu. Dziecko nie może się wypróżnić lub odczuwa ból w trakcie wizyty w toalecie. Podświadomie zapamiętuje, że ten proces wiąże się z nieprzyjemnymi doznaniami, przez co w przyszłości za wszelką cenę go unika. Zaleganie mas kałowych w jelicie sprawia, że kolejne wypróżnienie staje się bardziej bolesne, co tworzy swoiste błędne koło.

Jak poradzić sobie z zaparciami u dzieci?

Zazwyczaj na zaparcia u dzieci wystarcza zmiana codziennej diety, odpowiednie nawodnienie i aktywność fizyczna. Jeśli jednak przyczyna zaparć tkwi „w głowie”, wtedy takie działania będą jedynie niwelowały objawy, a nie eliminowały przyczynę – warto o tym pamiętać.

Zresztą poradzenie sobie z przewlekłymi zaparciami niejednokrotnie może stwarzać problemy. W takich sytuacjach dobrze sięgnąć po preparat taki jak Xenna Balance Junior. Xenna dla dzieci jest wyrobem medycznym zaprojektowanym w taki sposób, aby działać precyzyjnie w miejscu powstania problemu. Może być stosowana już u dzieci od 6 miesiąca życia. Ponadto Xenna Junior dostępna jest w saszetkach, które łatwo zabierzesz ze sobą nawet w podróż.

Aby przygotować roztwór Xenna Balance Junior, wystarczy wsypać proszek z saszetki do wody lub herbatki i wymieszać. Pomarańczowy smak Xenna Junior z pewnością spodoba się Twojemu maluchowi. Jeśli Twojemu dziecku dolegają przewlekłe zaparcia, koniecznie sprawdź Xenna Balance Junior!

„Możliwe działania niepożądane Xenna Balance Junior: W przypadku stosowania dawek wymaganych do osiągniecia efektu terapeutycznego, nigdy nie odnotowano żadnych działań niepożądanych. Rzadko mogą wystąpić dolegliwości żołądkowo-jelitowe, burczenie w brzuchu, bóle brzucha, nudności i lekkie biegunki (szczególnie na początku stosowania). Rzadko występują reakcje uczuleniowe (wysypka lub pokrzywka).”

 


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku