Szukasz sposobów na zachęcenie malucha do spędzania większej ilości czasu na świeżym powietrzu? Mamy zatem dla Ciebie poradnik na ten temat.

Rozwój technologii i związana z tym ilość bodźców na jakie wystawione jest dziecko od najmłodszych lat nie sprzyja fizycznej aktywności na świeżym powietrzu. Znakomita większość dzieci woli zostać w domu i tam konsumować treści na ekranie tabletu lub komputera. Brak odpowiedniej dawki ruchu nie wpływa jednak dobrze na zdrowie rozwijającego się, młodego człowieka. Z tego też względu należy zadbać o to aby dziecko miało zapewnione przynajmniej kilka godzin aktywności ruchowej w ciągu tygodnia. W poniższym poradniku postaramy się przedstawić Wam sposoby na zachęcenie pociechy do ruchu na świeżym powietrzu.

Korzyści aktywności fizycznej dzieci

Wszystkie badania naukowe jasno pokazują, że aktywność fizyczna jest jednym z kluczowych czynników przekładających się na prawidłowy rozwój każdego człowieka, a w szczególności dzieci. Aktywność fizyczna jest też bezpośrednio skorelowana z ograniczeniem wystąpienia wielu chorób w dorosłym wieku. Jakie zatem zalety niesie aktywność ruchowa u dziecka?

Prawidłowy rozwój ciała młodego człowieka

Aktywność fizyczna przekłada się na prawidłowy rozwój mięśni, kości oraz stawów. Pomaga też w stymulowaniu układu krążeniowo-oddechowego jak i układu pokarmowego co w konsekwencji pomaga w utrzymaniu prawidłowej masy ciała i chroni przed otyłością.

Lepsza sprawność fizyczna

W okresie dorastania dziecko potrzebuje odpowiedniej stymulacji mięśni, stawów. Wszystkie dane jasno wykazują, że dzieci aktywnie spędzające czas na świeżym powietrzu lepiej się rozwijają i mogą pochwalić się dużo lepszą kondycją i sprawnością od rówieśników stroniących od aktywności fizycznej.

Ruch pobudza pracę mózgu

Aktywność fizyczna to również znacznie lepiej dotleniony mózg czyli taki, który może wydajniej pracować. Przeprowadzone badania wyraźnie pokazują, że dzieci aktywne fizycznie posiadają dużo lepszą koncentrację i zdolność zapamiętywania. Są zatem w stanie szybciej i sprawniej przyswoić sobie nową wiedzę.

Aktywne ruchowo dziecko to szczęśliwe psychicznie dziecko

Aktywność fizyczna wpływa nie tylko na ciało młodego człowieka ale również przekłada się na znacznie lepsze samopoczucie. Ruch na świeżym powietrzu potrafi zredukować stres w znaczącym stopniu.

Jak zachęcić dziecko do spędzania więcej czasu na dworze?

Zadaniem rodziców jest pokazanie i uświadomienie dzieciom, że dobra zabawa nie kończy się na przesiadywaniu przed ekranem komputera lub smartfona. Należy pokazać dziecku alternatywy. Nie wolno jednak zmuszać malucha do sportów czy też aktywności, które mu się zwyczajnie nie podobają. Celem rodziców powinno być przedstawienie dziecku różnych możliwości i pozostawienie swobody wyboru.

Wspólne wyjście na orlik

Najprostszym sposobem zachęcenia dzieci do uprawnia sportu jest wspólne wyjście na pobliski orlik. Tam możemy zaproponować dziecku szeroką paletę możliwych sportów – od piłki nożnej, poprzez koszykówkę na grze w siatkówce kończąc. Możliwości jest naprawdę dużo i dziecko może zarówno spróbować swoich sił w indywidualnych zajęciach jak i sportach drużynowych.

Domowy plac zabaw

Alternatywą może być wzięcie dziecka na plac zabaw lub też jeżeli taki znajduje się w dużej odległości od miejsca zamieszkania, stworzenie własnego w ogrodzie. Dobierając odpowiednie zabawki do ogrodu będzie można w prosty i niezbyt kosztowny sposób stworzyć fantastyczną przestrzeń do zabawy na świeżym powietrzu. Ogrodowe zabawki takie jak trampoliny, huśtawki czy też zjeżdżalnie ogrodowe pozwolą zachęcić dziecko do aktywności ruchowej.

Ochłoda w basenie

W trakcie cieplejszych miesięcy znakomitym pomysłem na zachęcenie dziecka do aktywności fizycznej jest zabranie pociechy na basen. Przebywanie w wodzie i zabawa to przepis na fantastycznie spędzony czas. Pływanie natomiast znakomicie pomaga w prawidłowym rozwoju całego ciała i wzmacnianiu kondycji dziecka.

Wspólny spacer

W przypadku gdy dziecko nie przepada za sportem warto zachęcić malucha do wspólnych spacerów. Wycieczki całą rodziną do lasu lub pobliskiego parku zadbają o aspekt ruchowy, zacieśni więzi rodzinne i pozwoli dziecku lepiej poznać otaczającą go przyrodę.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku