Ciągłe pobudki w nocy to jeden z najbardziej charakterystycznych objawów bezsenności. Ich przyczyną są zaburzenia fazy NREM, które pozbawiają nas głębokiego, regenerującego snu. Ich przyczyną natomiast jest niewłaściwa fizjologa snu, czyli stosowane przez nas szkodliwe praktyki okołosenne. W gruncie rzeczy więc przyczyny budzenia się w nocy są prozaiczne i wynikają z naszej winy. Ale to dobra wiadomość. Oznacza to bowiem, że mamy nad nimi kontrolę i możemy je samodzielnie zwalczyć. Wystarczy, że wyeliminujemy źródła wybudzenia ze snu i wszystko wróci do normy.

Jakie są najczęstsze przyczyny budzenia się w nocy?

Wiele rzeczy może zakłócić nam nieprzerwany sen, nawet tak pozornie błahe jak zbyt późna pora chodzenia spać czy drzemki w ciągu dnia. Nasz organizm potrzebuje stałego harmonogramu wypoczynku, który pozwoli mu odróżniać czas aktywności od czasu snu, dlatego takie nawyki mogą spowodować zakłócenia w tym obszarze, których konsekwencją będą trudności z zasypianiem i nocne pobudki. Specjaliście z terapiabezsennosci.pl podkreślają, że inne przyczyny budzenia się w nocy to na przykład stosowane przed snem używki, które wpływają pobudzająco na ośrodkowy układ nerwowy (zaliczają się do nich między innymi kawa, papierosy i alkohol), oraz znajdujące się w sypialni sprzęty emitujące światło lub generujące ledwie słyszalne, ale jednak docierające do naszych uszu i rejestrowane przez nasz umysł dźwięki. Poza tym źródła wybudzenia ze snu mogą też leżeć w psychice – jak wiadomo, bardzo źle na sen wpływają stres i lęk.

Jak zapewnić sobie długi i spokojny sen?

Aby zminimalizować ryzyko nocnych pobudek musimy wyeliminować wszystkie wyżej wymienione czynniki zakłócające nasz wypoczynek. Jeśli nie mamy stałej pory chodzenia spać, stwórzmy taki harmonogram i trzymajmy się go, zrezygnujmy też koniecznie z drzemek w środku dnia. Odstawmy również pobudzające używki, o wiele lepiej na nasz sen wpłyną ziołowe napary: wyciąg z waleriany lub herbata z melisy. Zapewnijmy sobie także ciszę i ciemność w sypialni, usuwając z niej wszelkie sprzęty elektroniczne generujące jakiekolwiek dźwięki czy światło. Ponadto powinniśmy zadbać o nasz stan psychiczny stosując wieczorne rytuały relaksacyjne – to bardzo ważne, bo spokojna głowa to spokojny sen.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Herbaty zielone

Wersja do druku